SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2017 rok w mediach społecznościowych - prognozy na 2018 rok

Przedstawiamy drugą część podsumowania 2017 roku i prognoz na rozpoczęty rok w branży mediów społecznościowych. Wypowiadają się menedżerowie z firm Lyrebird, LiquidThread, Gazeta.pl, Schulz Brand Friendly, Social Media London Style, WebTalk, DDB&tribal, ContentHouse, Whites, K2 Media, Vizeum Polska, ITBC Digital, Veneo i Clickad Interactive.

Marta Drożdż, marketing strategy manager w Whites

Wydarzenie roku
Zdecydowanie „#metoo” / „#jateż” i wszystkie wydarzenia w social media związane z seksaferą w Hollywood. Popularność hashtagu i szybkość z jaką się rozprzestrzeniał, pokazują, że social media mają ogromną moc i siłę sprawczą. Dzięki kobietom, które publicznie zabrały głos w mediach społecznościowych - głównego bohatera afery - Harveya Weinsteina (a później również Kevina Spacey), dotknął silny ostracyzm społeczny i zawodowy. Hashtag „#metoo” nie pozwolił zapomnieć o aferze i zamieść jej pod dywan. Social media więc są i będą kanałem, który umożliwia nam użytkownikom, nie tylko zabranie głosu w istotnych dyskusjach, ale również realny wpływ na bieg wydarzeń.  

Sukces roku
Facebook i jego platformy. Kilka lat temu mówiło się, że Facebook straci użytkowników, przestanie zarabiać i że młodsze pokolenie znajdzie inne kanały do komunikacji. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Facebook rośnie w siłę z roku na rok, nie tylko pod względem liczby użytkowników, ale również wyników finansowych. Dopasowuje swoje produkty do potrzeb różnorodnego odbiorcy, nieustannie testuje i wprowadza nowości, które pozwalają na jeszcze łatwiejszą komunikację i dzielenie się przeżyciami z innymi ludźmi.

Porażka roku
Największy błąd, jaki można dziś popełnić w komunikacji marki, to zlekceważyć siłę social media. Linie lotnicze United Airlines, wyprowadzając siłą swojego pasażera z samolotu zapomniały, że większość (a może i wszyscy) pasażerowie na pokładzie, mają smartfony i mogą szybko nagrać i przesłać film do kanałów społecznościowych. Tak oczywiście się stało, nagranie trafiło do internetu oraz telewizji,  co wywołało bojkot marki i spadek jej wartości na giełdzie.

Człowiek roku
Shahak Shapir - twórca projektu Yolocaust. Wykorzystując zdjęcia znalezione na Instagramie, na których widać beztrosko pozujące osoby na lub przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie i zestawiając je z autentycznymi zdjęciami z obozów koncentracyjnych, zmusił świat do refleksji nad kulturą selfie i bezrefleksyjnej konsumpcji treści w social media. Projekt dotarł do każdego z 12 bohaterów fotomontaży, którzy usunęli zdjęcia ze swoich profili.

Kampania roku
Zawsze bardzo cieszy mnie wykorzystywanie ogromnych zasięgów social media do edukacji i mówienia o ważnych sprawach. Z tego względu na wyróżnienie zasługuje z pewnością kampania przygotowana przez Worldwide Breast Cancer „Poznaj swoje cytryny”. Poprzez zdjęcie zdeformowanych cytryn, organizacja zwróciła uwagę kobiet na to, jak różnie może wyglądać rak piersi i jak ważna jest regularna profilaktyka. Wystarczyła jedna, świetnie przygotowana i przemawiająca do wyobraźni grafika, żeby dotrzeć do milionów kobiet na całym świecie.

Premiera, nowość roku
Najważniejszą nowością tego roku było wprowadzenie przez Facebooka reklam w Messengerze (w Polsce pojawiły się one mniej więcej w połowie roku). Gigant zareagował na rosnącą popularność komunikatora i udostępnił markom możliwość promocji między naszymi konwersacjami.

Trend roku
Wideo, a przede wszystkim format live. Platformy takie jak Instagram czy Facebook udostępniają coraz więcej narzędzi, które pozwalają na nagranie interesującego contentu w czasie rzeczywistym. Marki coraz chętniej publikują nagrania w czasie rzeczywistym i budują tym samym bardziej naturalny i bliski ludziom wizerunek.

Prognoza 2018
Każdy już wie, jak ważne są hasła „mobile” czy „wideo” - w tym roku marki powinny stawiać na AR. Rozszerzona rzeczywistość zawładnęła światem w 2016 roku wraz z grą „Pokemon Go”. Teraz nadszedł czas, żeby stała się ona popularnym narzędziem promocji produktów i usług. AR wykorzystała Ikea, tworząc aplikację Place, która umożliwia użytkownikom sprawdzenie, jak dany przedmiot z katalogu firmy, będzie wyglądał w naszym wnętrzu. Zakładam, że takich aplikacji możemy spodziewać się w przyszłym roku zdecydowanie więcej.

 


Miłosz Jacyna, social media director w K2 Media

Wydarzenie roku
Jeden post za dużo opublikowany na fanpage’u marki popularnych energetyków. Zupełnie nie odnoszę się do tego, jak i czy powinno to w ogóle mieć miejsce. Chcę jedynie podkreślić siłę social mediów oraz fakt, ile jeden komunikat może narobić szumu oraz jak bardzo może zmienić nasze myślenie.

Sukces roku
300 milionów aktywnych osób na Instagram Stories. Skala ekosystemu Facebooka pokazuje, jak wiele mogą zrobić w relatywnie krótkim okresie, jak szybko mogą zmieniać nasze preferencje oraz jak szybko musimy się do tego dostosować z komunikacją naszych klientów.

Porażka / rozczarowanie roku
Zdecydowanie Snapchat. Jeszcze na początku 2017 mówiło się wiele o jego możliwościach, wszyscy zachwycali się Spectacles, wszyscy czekali na powszechny dostęp do zakupu reklam w aplikacji. Zapędy zostały mocno ostudzone przez wprowadzenie Instagram Stories. Liczba aktywnych użytkowników na Instagramie wystrzeliła w górę, a na Snapchacie wyraźnie spadła. Szkoda, bo ta rywalizacja napędzała rynek. Miejmy nadzieję, że jeszcze zobaczymy jej kolejną odsłonę.

Człowiek roku
Jeff Bezos, szef Amazona. Człowiek, który zbudował markę sprzedającą wszystko, doszedł do wniosku, że wykorzysta gromadzone dane, zatrudni 2000 osób w ciągu 3 najbliższych lat i stworzy specjalną komórkę odpowiedzialną tylko za reklamę. Szef Amazona jest również żywo zainteresowany mediami oraz potencjałem influencerów. Ciekawy kierunek rozwoju e-commerce’u.

Serwis / kampania / projekt roku
Linkedin. Po latach znikomego rozwoju i zmian wdrożył serię licznych funkcjonalności, które znacznie poprawiły kilka wymiarów ich społeczności. Z pewnością wiele osób i biznesów z tego mocno skorzysta.

Premiera, nowość roku
Możliwość płatności bezpośrednio na Messengerze. To kolejny argument dla większości biznesów, że czas mocno zaistnieć w tym kanale i konwertować - rozmówców na klientów.

Trend roku
Instagram Stories. Niezwykle szybko rosnąca, angażująca i zmieniająca swoje funkcjonalności część Instagramu. Wysokiej jakości content wideo produkowany tylko pod social media - widać coraz większy zwrot w tym kierunku.

Prognoza na 2018 rok
Automatyzacja, chatboty, sztuczna inteligencja wraz z rosnącym znaczeniem naszego głosu w komunikacji. Jesteśmy coraz bardziej wygodni, chcemy klikać jeszcze mniej, oczekujemy uproszczenia absolutnie wszystkiego.
Jeszcze ciekawszy content produkowany z myślą o specyfice i możliwościach każdego z kanałów z osobna.
Wszystko będzie też live.
Uwagę odbiorcy będzie zdobyć jeszcze trudniej.

  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Dołącz do dyskusji: 2017 rok w mediach społecznościowych - prognozy na 2018 rok

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
W związku z ograniczaniem zasięgu organicznego firmy zwrócą większą uwagę na monitorowanie konwersji. Społeczności bardzo łatwo można monitorować pod kątem pozyskiwania telefonów czyli konwersji offiline. To przełoży się na dodatkowe zainteresowanie reklamą ze strony firm, które są obecne online, ale nie sprzedają w ten sposób. Calltracking na styku internetu i połączenia telefonicznego zyskuje popularność.
odpowiedź
User
Janusz Kamiński
Dzięki za ciekawy temat. ;)
odpowiedź