SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2017 rok w mediach społecznościowych - prognozy na 2018 rok

Przedstawiamy drugą część podsumowania 2017 roku i prognoz na rozpoczęty rok w branży mediów społecznościowych. Wypowiadają się menedżerowie z firm Lyrebird, LiquidThread, Gazeta.pl, Schulz Brand Friendly, Social Media London Style, WebTalk, DDB&tribal, ContentHouse, Whites, K2 Media, Vizeum Polska, ITBC Digital, Veneo i Clickad Interactive.

Natalia Skrzypek, digital development manager w Vizeum Polska

Wydarzenie roku
Na świecie platforma Facebook Watch - agregat autorskiego contentu video od Facebooka, w tym transmisji na żywo, seriali i filmów, współtworzonych z wyselekcjonowanymi partnerami. Póki co dostępna dla wybranych testerów w Stanach Zjednoczonych. Niby nic wielkiego, ale ewidentnie gigant z Palo Alto rozpoczyna „walkę” już nie tylko o uwagę, czas i lojalność użytkownika w segmencie mediów społecznościowych (w których póki co nie ma sobie równych), ale również z platformami VOD i telewizją. Z niecierpliwością czekam, co wydarzy się na przestrzeni kilku następnych miesięcy.

Jeśli chodzi o polski rynek to na uwagę zasługuje boom na Instagram, szczególnie na tworzenie relacji z naszego życia w postaci zdjęć i filmów w ramach Instagram Stories (ponad 3 mln użytkowników formatu w Polsce). Na wyróżnienie zasługują wszystkie treści odnoszące się do eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji w 2018 roku, w których uczestniczyła polska reprezentacja oraz akcje społeczne np. #meetoo, #sexedpl czy nasz lokalny #czarnyprotest.

Sukces roku
Zdecydowanie i w Polsce i na świecie mariaż nowych technologii i kreatywności w social media. Obserwujemy coraz więcej dobrych, komercyjnych kampanii z wykorzystaniem chatbotów, wideo 360, VR, AR a nawet dronów. Na naszym lokalnym rynku chociażby nagrodzona w ostatniej edycji konkursu Mixx Awards w Polsce kampania Samsung „The Missed Spaceflight” czy nominowana realizacja dla marki adidas - „VR Tokyo Tour”. Również my, jako konsumenci, mamy coraz większy dostęp do narzędzi i sprzętu, pozwalających nie tylko odbierać, ale również tworzyć nasz własny content w nowej technologii. Kierunek na kolejny rok wydaje się oczywisty - nowe technologie będą jeszcze bardziej masowe, jeszcze bardziej dostępne i tańsze, dzięki rozwiązaniom udostępnianym przez Google, Facebooka czy Microsoft.

Porażka / rozczarowanie roku
W mojej ocenie Snapchat, za brak unikalnego pomysłu na dalszy rozwój platformy, nietrafione inwestycje i powolne wprowadzanie nowości. Nadal poza punktowymi możliwościami nie widać pomysłu na monetyzowanie platformy i ciekawej oferty dla reklamodawców. W 2017 roku jestem dość rozczarowana platformą, a biorąc pod uwagę coraz mocniejszą i wciąż rosnącą pozycję konkurencyjnego Instagrama, póki co - w mojej opinii - rok 2018 nie rysuje się dla Snapchat w jasnych barwach. Liczę jednak, że pozytywnie nas zaskoczą.

Człowiek roku
Zarówno w Polsce jak i na świecie użytkownicy social media. Dlaczego? To oni dyktują trendy, to oni wpływają i tworzą treści, to oni challengują reklamodawców i marki. To oni coraz świadomiej korzystają z możliwości oferowanych przez platformy społecznościowe, wykorzystują je do ważnych społecznie tematów i akcji charytatywnych, a nawet chcą wpływać na ich przejrzystość, transparentność i odpowiednią jakość. W tym kontekście kluczowe dla 2018 roku będą transparentność danych reklamowych i efektywne rozwiązanie problemu fake newsów.

Natomiast osobiście dla mnie, co prawda mniej powiązany z social mediami, ale mocno osadzony w nowych technologiach Elon Musk - za konsekwencję, upór w dążeniu do celu  i odwagę w podejmowaniu zupełnie nowych wyzwań, które mogą być game changerem dla aktualnego społecznego porządku świata.

Serwis / kampania / projekt roku
Moje serce podbiła bezkonkurencyjna kampania serialu „Stranger Things” i premiera drugiego sezonu. Twórcy działań komunikacyjnych nie podążają utartymi schematami, potrafią działać niestandardowo, wykorzystując wszystkie dostępne formaty na platformach społecznościowych oraz szybko i unikalnie adaptować najnowsze trendy. Z okazji premiery drugiego sezonu, poza wykorzystaniem różnorodnych formatów wideo na Facebooku, Twitterze czy Instagramie, sięgnęli po najnowsze możliwości np. soczewkę na Snapchacie, filtr do zdjęć na Facebooku, wyprodukowali mobilną grę na iOS i Androida stylizowaną na platformówkę z lat 80. i nawiązali oficjalne partnerstwa z Top Shopem, Hasbro czy marką Lyft. Spójność, konsekwencja połączona z przemyślanym adaptowaniem trendów i unikalnym podejściem w mojej ocenie broni się sama i jest gwarancją sukcesu.

W Polsce wyróżniłabym za kreatywność w komunikacji w social mediach i konsekwencję platformę „Chce się Ż” od Żywca i „H&M Dworzec”.

Premiera, nowość roku
Komercyjne i coraz częstsze wykorzystanie botów jako platformy do komunikacji z konsumentem. W Polsce jak grzyby po deszczu w 2017 r. roku pojawiły się boty, których zadaniem było informowanie nas o nowinkach tematycznych (forma newslettera) takie jak np. Sport.pl, odpowiedzieć na nasze reklamacyjne bądź produktowe potrzeby (forma obsługi klienta) np. chatbot Allegro, Multikina albo po prostu zachęcić nas do wzięcia udziału w konkursie lub po prostu zachęcające do rozrywki (np. Tymbark, Żywiec, Plush, Suchar Codzienny). Z mojej perspektywy to dopiero początek i w nowym roku możemy się spodziewać kolejnej fali imitujących sztuczną inteligencję tworów, jeszcze bardziej innowacyjnych i odpowiadających na potrzeby konsumentów.

Trend roku
Zarówno w Polsce jak i na świecie show off tu i teraz. Relacjonowaliśmy nasze życie w postaci zdjęć, filmów, streamowaliśmy na żywo jako konsumenci, marki, influencerzy. Publikowaliśmy tworzony real time własny content w czasie wydarzeń sportowych, politycznych, kulturalnych. Nawet NASA streamowała zaćmienie słońca na żywo, w technologii 360 na Facebooku.

Prognoza na 2018 rok
Poza pogłębiającym się trendem show off w sieci czy content video na żywo na mojej top liście na 2018 rok znajdują się jeszcze trzy trendy.

1.    Intensywniejszy rozwój nowych technologii w social media – VR, AR i AI. Jest duża szansa, że już w 2018 roku będziemy mogli jeszcze głębiej wejść do świata Facebook Spaces czy doświadczać wirtualnej rzeczywistości z nowymi urządzeniami od Google.

2.    Instant messaging w kontekście zarówno komunikacji indywidualnej lub do małych grup odbiorców, jak i automatyzacji zapytań i zakupów bezpośrednio w komunikatorze - Messengerze, What’s App, prognozowana aplikacja Direct od Instagrama.

3.    Visual search jako nowa przestrzeń dla reklamodawców

 


Grzegorz Wróbel, project coordinator w ITBC Digital

Wydarzenie roku
Wydarzeniem roku, wydają się być kłopoty YouTube’a, w tym wycofanie się części marek z promocji na tym portalu. To bezprecedensowe wydarzenie w branży reklamy online. Powodem było pojawianie się reklam w nieodpowiednim kontekście i przy nieodpowiednich czy kontrowersyjnych treściach. Marki chcą mieć większą kontrolę nad tym, w sąsiedztwie jakiej innej komunikacji pojawiają się ich reklamy. I nie można się temu dziwić. Google dostał więc wyraźne ostrzeżenie od branży, że musi wzmocnić walkę ze złymi praktykami reklamowymi w swojej sieci. Problemy YouTube’a mogą się jeszcze zwiększyć w niedługim czasie, chociażby ze względu na zmianę sposobu wyświetlania wideo z zewnętrznych źródeł na Facebooku. Na pewno YouTube, mimo iż nadal jest niezwykle popularny, musi przemyśleć kilka kwestii związanych z dalszym rozwojem.

Sukces roku
Pierwszy raz w tym roku globalne wydatki na reklamę online przewyższyły wydatki na reklamę telewizyjną. Budżety na reklamę w internecie rosną głównie dzięki stałemu rozwojowi technologii i coraz większym możliwościom precyzyjnego dotarcia do konsumentów. Reklama w serwisach społecznościowych jest najszybciej rosnącym segmentem reklamy internetowej. Głównie za sprawą formatów wideo oraz sektora handlu elektronicznego, w którym systematycznie rosną budżety reklamowe. Wydaje się, że wzrost nakładów na reklamę i komunikację online będzie nadal dynamiczny. Tak kosztem telewizji, radia czy prasy drukowanej.

Porażka / rozczarowanie roku
Na porażkę roku wytypowałbym skandal wokół profilu marki Tiger. To oczywiście nie pierwsza (wszyscy pamiętamy sprawę Polmosu, producenta „Żytniej Extra”) i pewnie nie ostatnia tego typu sprawa, ale pokazuje, że nadal nawet znane marki nie mają dostatecznej kontroli nad swoją komunikacją, a agencje marketingowe / socialowe nie zawsze wykazują się profesjonalizmem i „czuciem” mediów społecznościowych. Prowokacyjny post w dniu obchodów Powstania Warszawskiego, w którym pokazano powstańcom środkowy palec obwiązany kokardką, był wielce niestosowny. Firma Maspex doczekała się solidnej krytyki. Na producenta napoju Tiger wylała się fala hejtu i potępienia. Rezultatem skandalu było rozwiązanie umowy z agencją, likwidacja profilu i wypłata sporego zadośćuczynienia dla Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Niestety, pomimo przeprosin przez Maspex niesmak wokół marki Tiger pozostał.

Człowiek roku
Biorąc pod uwagę siłę oddziaływania, nagrodę tą przyznaję grupie ludzi, nie konkretnej osobie. Grupa ta bardzo wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w obszarze komunikacji marketingowej w 2017 roku. Chodzi o influencerów. Obecnie influencerzy są coraz częściej nieodzownym elementem strategii komunikacyjnych największych i tych mniejszych marek. Ten trend wynika przede wszystkim z faktu, że odpowiednio budowana komunikacja wykorzystująca influencerów, może być zdecydowanie bardziej wiarygodna, szczera i godna zaufania dla potencjalnego konsumenta.

Serwis / kampania / projekt roku
Ciekawym polskim projektem, który wyróżnił się w mijającym roku była kampania „Precz z nudą!” sieci sklepów MediaMarkt. Na profilu firmy na Facebooku, zaczęły pojawiać się dziwne, nieskładne i chaotyczne wpisy. MediaMarkt wydał nawet oświadczenie o przejęciu profilu przez osoby nieuprawnione. Jak się potem okazało, wpisy były żartem i elementem kampanii, a posty miały być wynikiem działania Tytusa de Zoo, kultowej postaci z komiksów Henryka Chmielewskiego. Kampania wzbudziła spore zainteresowanie i komentowała była szeroko w internecie. Czy jednak była jednoznacznie pozytywnie odbierana? Tutaj zdania są podzielone. Jednak jak w każdym rodzaju komunikacji, ilu ludzi, tyle opinii.

Premiera, nowość roku
Najciekawsze premiery tego roku miały miejsce na Instagramie. Instagram zaskakiwał swoich użytkowników częstotliwością wprowadzania nowych funkcji. Serwis ewidentnie postawił na interakcję między użytkownikami. W tym roku poszerzona została możliwość linkowania treści poprzez dodawanie odnośników w Instagram Stories. Inną ważną funkcjonalnością było wprowadzenie ankiet oraz możliwość tworzenia list najbliższych znajomych, które mogą służyć do dzielenia się zdjęciami czy filmami z wybraną grupą bliskich osób. Dzięki tym wszystkim działaniom Instagram staje się tym medium, które w coraz większym stopniu interesuje marketerów.

Trzeba tu nadmienić, że również Facebook wprowadził w mijającym roku wiele nowych funkcjonalności, czy ostatecznie okażą się one sukcesem, dowiemy się zapewne w 2018 roku.

Trend roku
Trendem mijającego roku, moim zdaniem, była postępująca migracja kontentu statycznego w stronę formatów wideo. Można powiedzieć, że mijający rok był rokiem wideo. Już od dawna ta forma przekazu wygrywa ze statyczną treścią. Na popularności zyskały też transmisje live. Filmy na Facebooku cieszą się tak dużą popularnością, że zaczęto obserwować spadek siły oddziaływania postów tekstowych. Wideo staje się więc podstawowym elementem komunikacji w social mediach.

Nie można też nie wspomnieć o zdecydowanych spadkach zasięgów organicznych, przede wszystkim na Facebooku. Ten trend jest widoczny już od kilku lat, ale w tym roku nabrał na szczególnej sile. To duże wyzwanie dla marketerów.

Prognoza na 2018 rok
Wydaje się, że 2018 rok będzie należał do Messengera i botów. Reklama w Messengerze, to innowacyjna alternatywa dla standardowego mailingu i newsletterów. Bo kiedy reklamę mailingową otwiera maksymalnie kilka procent użytkowników, to wiadomości w Messengerze już ok. 97 proc. To wielka zmiana i szansa na nowe formaty i dotarcie do odbiorcy tym kanałem komunikacji. Boty zaś w jeszcze większym stopniu pozwolą na automatyzację marketingu, co pozwoli na wykonywanie większej ilości działań w krótszym czasie.

W przyszłym roku media społecznościowe będą wprowadzać jeszcze więcej nowinek. Streaming wideo czy rozszerzona i wirtualna rzeczywistość mogą niedługo znaleźć się w głównym nurcie.

Znaczenia dla marketerów nabierze również pokolenie Z, jako grupa docelowa, do której marki będą chciały komunikować się intensywnie. Możemy więc spodziewać się przesunięcia budżetów na platformy takie jak Snapchat i Instagram. Planując komunikację w internecie, trzeba będzie dostosować ją jeszcze bardziej do użytkowników mobilnych, którzy już teraz stanowią większość.

  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Dołącz do dyskusji: 2017 rok w mediach społecznościowych - prognozy na 2018 rok

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
W związku z ograniczaniem zasięgu organicznego firmy zwrócą większą uwagę na monitorowanie konwersji. Społeczności bardzo łatwo można monitorować pod kątem pozyskiwania telefonów czyli konwersji offiline. To przełoży się na dodatkowe zainteresowanie reklamą ze strony firm, które są obecne online, ale nie sprzedają w ten sposób. Calltracking na styku internetu i połączenia telefonicznego zyskuje popularność.
odpowiedź
User
Janusz Kamiński
Dzięki za ciekawy temat. ;)
odpowiedź