SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

9,6 mln przypadków mowy nienawiści usuniętych z Facebooka. 50 mln wpisów o Covid-19 oznaczonych jako fake newsy

W pierwszym kwartale 2020 roku z Facebooka usunięto 9,6 mln treści zawierających mowę nienawiści, zaś ponad 88 proc. tych wpisów zostało rozpoznanych przez algorytmy - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez serwis. Tylko w kwietniu 2020 roku na platformie oznaczono 50 mln wpisów dotyczących koronawirusa zidentyfikowanych jako fake newsy.

Facebook opublikował półroczny raport na temat egzekwowania Standardów społeczności. Dokument podsumowuje na ile skutecznie firma radziła sobie z walką ze szkodliwymi treściami na Facebooku i Instagramie.

Raport przedstawia dane za okres pomiędzy październikiem 2019 a marcem 2020 roku i obejmuje dane na Facebooku oraz Instagramie.

Facebook zaznacza, że dane zawarte w raporcie pokazują między innymi postęp w zakresie technologii proaktywnego wykrywania mowy nienawiści w kolejnych językach.

W ciągu roku Facebookowi udało się podnieść współczynnik automatycznego wykrywania takich treści o ponad 20 punktów procentowych. Dzięki temu obecnie blisko 90 proc. usuwanej mowy nienawiści jest wykrywane zanim zgłoszą ją użytkownicy. Inne ulepszenia pozwoliły na dwukrotne zwiększenie liczby usuwanych treści związanych ze sprzedażą narkotyków.

Z kolei na Instagramie udało się zwiększyć skuteczność wykrywania treści wskazujących na zagrożenie samobójstwem lub samookaleczeniem. Liczba usuwanych treści o takim charakterze wzrosła o 40 proc., a współczynnik treści usuwanych proaktywnie wzrósł o 12 punktów procentowych.

Facebook zwraca także uwagę na działania podjęte w związku z pandemią koronawirusa i zjawiskiem dezinformacji powiązanym z tym kryzysem. W kwietniu br.  w serwisie zamieszczono ostrzeżenia na temat 50 mln postów o Covid-19, które zostały zidentyfikowane jako fake newsy. Z kolei od początku marca br. z Facebooka usunięto ponad 2,5 mln ogłoszeń oferujących maseczki oraz inne produkty mające chronić przed pandemią koronawirusa.

Działania na Facebooku

Zgodnie z raportem w pierwszym kwartale 2020 r. na Facebooku podjęto działania związane z 39,5 mln treści o charakterze seksualnym łamiących regulamin serwisu. W tym okresie 99,2 proc. takich materiałów zostało zablokowanych przez algorytmy platformy zanim stały się one widoczne dla użytkowników.

Raport ujawnia że w pierwszym kwartale br. na Facebooku pojawiło się 6,3 mln treści promujących terroryzm. 99,3 proc. takich wpisów zostało rozpoznanych i zlikwidowanych przez pracowników platformy i mechanizmy sztucznej inteligencji.

W pierwszym kwartale 2020 r. do 9,6 mln wzrosła liczba treści zawierających różne formy mowy nienawiści (w poprzednim kwartale ich liczba wynosiła 5,7 mln). Z tej grupy wpisów 88,8 proc. zostało zablokowanych przez zespół i algorytmy Facebooka.

Działania na Instagramie

W serwisie Instagram pomiędzy czwartym kwartałem 2019 a pierwszym kwartałem 2020 r. z 6,3 do 8,1 mln wzrosła liczba treści łamiących regulamin dotyczący materiałów o charakterze seksualnym. W tym zakresie 93,8 proc. materiałów zostało usuniętych proaktywnie przez Instagram.

W pierwszym kwartale br. na Instagramie pojawił się milion materiałów prezentujących dziecięcą pornografię. Według raportu 97,7 proc. tych treści zostało zablokowanych przez mechanizmy serwisu.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. na Instagramie pojawiło się 805,9 tys. treści zawierających mowę nienawiści. W tym wypadku platforma zablokowała automatycznie jedynie 44,3 proc. wpisów, większość została usunięta dopiero po zgłoszeniu ich przez użytkowników Instagrama.

Facebook w pierwszym kwartale br. osiągnął wzrost przychodów o 18 proc. do 18,7 mld dolarów i 4,9 mld dolarów zysku netto. Wyniki przekroczyły oczekiwania analityków. Firma Marka Zuckerberga odczuwa już jednak pierwsze efekty pandemii koronawirusa: w marcu jej przychody zmalały, a w kwietniu nie zwiększyły się rok do roku.

Dołącz do dyskusji: 9,6 mln przypadków mowy nienawiści usuniętych z Facebooka. 50 mln wpisów o Covid-19 oznaczonych jako fake newsy

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bt
z a u k r y w a n i e p r a w d y a r e s z t o w a c b a n d y t e n a c z e l n e g o w i r t u a l n e m e d i a . p l
prawde o portalu Interia znajdziesz posrednio na adres ie - m . int er ia . pl / ser wis / for um - kategoria lokal ne i temat " p o r a d y d l a w i r t u a l n e m e d i a " :) De ri ck
odpowiedź
User
real36
Ostatnie wybory do najwyżej rady FB decydującej o tym, co jest mową nienawiści, co nie jest jasno pokazuje, że tutaj już ostra polityka i ideologia wchodzi w grę, po jednej mocno określonej stronie. Niedługo to już będzie bardziej kneblowanie niż usuwanie mowy nienawiści
odpowiedź
User
aff
Algorytm decyduje, co jest niezdefiniowaną "mową nienawiści" a pan Cukierberg zapewne zapewni nam bezpieczeństwo i godne emerytury.
odpowiedź