SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agencje marketingu internetowego: podsumowanie 2016 roku, prognozy na 2017

O kończącym się roku w polskiej branży marketingu internetowego i prognozach na 2016 rok opowiadają dla Wirtualnemedia.pl przedstawiciele czołowych agencji interaktywnych m.in. Robert Sosnowski, Andrzej Szewczyk, Gustaw Rozmarynowski, Rafał Ciszewski, Beata Mordarska i Witold Kempa.

Michał Ryszkiewicz, dyrektor zarządzający Kamikaze

Wydarzenie roku
Koniec nowych mediów! Nie przepadam za tym pojęciem od początku i od dłuższego czasu z satysfakcją obserwuję jak znika z codziennego języka branży. Od kilku lat wydawcy mediów „tradycyjnych” walczą o udział w digitalowym torcie, ale to wydarzenia z 2016 moim zdaniem skutecznie zamykają ten etap. W tym roku obserwowaliśmy serię wydarzeń i projektów, które moim zdaniem ostatecznie zamykają dychotomię nowe media vs. media tradycyjne.

W lutym tego roku portal Onet.pl zaprezentował wiosenną ramówkę. Tomasz Lis zaczął nadawać na żywo w Newsweek.pl i Onet.pl. Jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów stało się wyłącznie internetowe oko.press i polityczna publicystyka niezależnie od strony politycznego sporu na stałe zaparkowała w internecie.

W październiku tego roku TVN przejął udziały w Gamellon – sieci partnerskiej YouTube, a poteżny inwestor finansowy Altus TFI kupił pakiet kontrolny w LifeTube. Do żargonu branży reklamowej w Stanach weszły pojęcia BuzzFeed-esque (od serwisu BuzzFeed.com, który „robi content” naprawdę dobrze), a w listopadzie przez media na całym świecie przetoczyła się dyskusja o tym czy Facebook jest medium czy nie i jaką rolę w wyborach prezydenckich odegrały filter bubble (bańki informacyjne), w których funkcjonują użytkownicy social media. A na sam koniec roku symbolicznie zamknął temat Play - w spotach TV i na billboardach zaprezentował swój kolejny transfer – youtubera Blowka!

Nie ma już nowych mediów! Są media. Po prostu.

Sukces roku
Snapchat! I nie tylko dlatego, że kręci kolejne rekordy i jest najszybciej rosnącym spośród serwisów social media. Doceniam Snapchata, bo skutecznie namieszał i przypomniał nam, że w digitalu nic nie jest dane/zdobyte raz na zawsze, a tempo zmian jest jedynym do czego powinniśmy się dalej przyzwyczajać.

To w tym roku Snapchat zmienił Instagrama, który broni pozycji kopiując funkcjonalności challengera. Wreszcie w tym roku Snapchat w Polsce został  elementem mediowego mixu już całkiem na serio. W kampaniach z udziałem littlemooonster96, Dawida Kwiatkowskiego czy Blowka, przy których mieliśmy okazje pracować, działania na Snapie przynosiły efekty porównywalne z pozostałymi kanałami, jednocześnie pozwalając na bardziej naturalny, natywny charakter komunikacji.

Porażka, rozczarowanie roku
Mam duży niedosyt po wielkich wydarzeniach sportowych tego roku. W mojej opinii ani olimpiada ani piłkarskie euro 2016 nie pozostawiły po sobie wrażeń „reklamowych” na poziomie oczekiwań. A oczekiwania są ze wszech miar uzasadnione, bo przecież obie te imprezy koncentrują każdego dnia uwagę milionów, a i budżety reklamowe pozwalają realizować najśmielsze wizje. Ani epickich reklam, ani super innowacyjnych projektów, ani trafionych virali nie pamiętam. Czy naprawdę wszystko już widzieliśmy?

Za rozczarowanie uznałbym też przerwę na reklamę na YouTube. Intuicja mówi mi, że ten format za bardzo upodabnia YT do telewizji linearnej.

Człowiek roku
Kandydatura spoza kręgu agencji i marketerów - osoba, które próbuje te dwa światy zbliżać do siebie. Monika Nowaczewska – autorka bloga klientagencja.pl i inicjatorka fantastycznych szkoleń w tym obszarze. Monika wzięła na warsztat niełatwy temat – relacje między agencjami i klientami i robi to bardzo kompleksowo. Blog to kopalnia insightów. Szkolenia to świetnie przygotowany warsztat. Żadnych magicznych rozwiązań – wzajemne zrozumienie, szacunek, dużo pokory i ciężka codzienna praca. Dziękujemy!

Kampania, projekt roku
Bardzo mi się podobało to co zaserwował nam w tym roku Carrefour. Ciekawie teasowana, crossmediowa kampania, spójna z pochodzeniem marki, ze świetnym copy i fenomenalnym Jackiem Braciakiem w roli Napoleona. Szczególnie mnie cieszy, że tak dużą rolę w kampanii odegrał digital. Carrefour bardzo podnosi poprzeczkę dla pozostałych retailerów i razem z Lidlem udowadnia jak ważny dla retailerów w Polsce staje się silny, nowoczesny brand. Gazetki i promocje cenowe to nie wszystko… Czekam niecierpliwie na odpowiedź Tesco!

Premiera, nowość roku
Nowości, które skutecznie przebijają się do reklamowego mainstreamu odnotowałem w tym roku co najmniej kilka: reklamy na Instagramie, fotografie 360 stopni, coraz lepsze wdrożenia botów w komunikacji marketingowej, Messenger jako nowy kanał kontaktu z konsumentem.

Moim zdaniem najbardziej jednak namieszał Facebook udostępniając transmisje na żywo. Live’y zapełniły feed, Facebook zbudował solidny przyczółek jako dostawca treści video, a marketerzy zyskali fantastyczne narzędzie, które przenosi real-time marketing na zupełnie inny poziom.

Trend roku
Reklama natywna. W tym roku z nie do końca zrozumiałego pojęcia natywne treści reklamowe stały się dużym trendem. To naturalna konsekwencja ubiegłorocznego zachwytu content marketingiem. Reklama natywna pozwala markom dostarczać wartościowe treści w odpowiednim kontekście. Wydawcy mediów pracowicie rozwijają ofertę w tym zakresie – w efekcie marketerzy mają do dyspozycji mnóstwo niestandardowych formatów, „szytych na miarę” sekcji tematycznych, produktów dedykowanych określonym klientom.

Do gustu przypadło mi też  w tym roku pojęcia snackable content  - krótkie i łatwe w konsumpcji, ale bardzo smakowite, dopieszczone, estetyczne. Takie treści ‘na ząb’ użytkownicy cenią najbardziej.

 


Witold Kempa, CEO Netizens digital innovation house

Wydarzenie roku
Facebook uruchomił możliwość transmisji wideo na żywo w ramach własnego profilu. Dziś każdy może zostać reporterem online i wielu z tego doskonale korzysta. Dołączenie do wywiadu lub konferencji, poprzez komentowanie w trakcji transmisji, czy przekazywanie online emocji w postaci emotikonów, dało twórcom i odbiorcom niesamowite możliwości budowania prawdziwej interakcji. Jeśli dodatkowo transmisję można zrobić tylko dla wybranej grupy swoich znajomych, to lepiej już być nie mogło.

Sukces roku
Uruchomienie przez Amazon pierwszego w pełni bezobsługowego sklepu spożywczego „Amazon Go”, w którym systemy analizy wideo, IoT oraz płatności online umożliwiają błyskawiczne zakupy. Po prostu wchodzisz, kupujesz i wychodzisz. Znikają kasy fiskalne i długie kolejki. To wszystko może gwarantować rewolucję w retailu.

Ogromnym sukcesem był występ piłkarskiej reprezentacji Polski podczas Euro 2016, a kawał dobre roboty podczas tej imprezy wykonał kanał Łączy nas piłka. Serwis www należący do PZPN pokazywał codziennie życie kadrowiczów. Materiały filmowe były doskonale przygotowane i dzięki relacjom zza kulis kibice mogli lepiej poznać piłkarzy. Triumfy na boisku w świecie offline zostały połączone z ich odpowiednią promocją w świecie online, co zaowocowało ogromnym wzrostem popularności polskiego futbolu.

Porażka, rozczarowanie roku
Apple i iPhone7. Dużo zamieszania o nic, czyli nowe przejściówki i słuchawki bluetooth przypominające końcówki elektrycznych szczoteczek do zębów. Apple stracił "to coś" i ewidentnie coś poszło nie tak. To kilka kroków wstecz, kiedy konkurencja cały czas pędzi do przodu.

Awaria platformy ePUAP stanowiącej sztandarowy projekt społeczeństwa cyfrowego. Sama minister cyfryzacji przyznała w swoim wpisie, że gdyby nie środki z Unii Europejskiej, system należałoby „zaorać" i zastanowić się nad jego budową od podstaw. To, co miało upraszczać Polakom życie, odciążyć urzędników i ograniczyć wyraźnie koszty, zdecydowanie okazało się bublem.

Człowiek roku
Michał Sadowski. Człowiek, który w sposób zrównoważony buduje wiedzę o swojej firmie. Najważniejsze, że w interesujący sposób prezentuje swoje osiągnięcia, dzięki czemu w każdym budzi się chęć zbudowania czegoś własnego. Osobiście się nie znamy, ale na podstawie informacji z mediów oraz konferencji... już lubię tego człowieka, a sukces Brand24 nie budzi zazdrości, a prawdziwy podziw.

Elon Musk. Tesla wreszcie na plusie, lot na Marsa właśnie rozpoczyna swoją historię, a świat będzie pobierał energię ze źródeł odnawialnych i to w tani sposób. Czy potrzeba czegoś więcej?

Kampania, projekt roku
Świąteczna kampania Allegro „Czego szukasz na święta”, w której sama marka funkcjonuje na poziomie product placement. Pozytywna, z doskonałym przesłaniem i budząca silne emocje. Nic dziwnego, że świat się nią również zachwycił.

Premiera, nowość roku
Elon Musk prezentuje dachówkę pełniąca jednocześnie role panelu słonecznego, której zadaniem jest produkcja prądu i tym samym obniżenie rachunków. Wyglądając jak zwykły dach, umożliwi pełną samowystarczalność energetyczną gospodarstwa domowego przy kilku dodatkowych warunkach - odpowiednia powierzchnia i system magazynowania energii opracowany wcześniej przez inżynierów Muska.

Trend roku
SmartCities, VR oraz Internet of Things jako pełzającą rewolucja. Nasze miasta stają się coraz bardziej inteligentne, decydują o regulowaniu ruchu, wzywaniu służb, prognozują problemy i nadzorują bezpieczeństwo. Rozwój SmartCity ułatwi nam życie w dużych miastach. VR i urządzenia, które powstają obecnie - coraz doskonalsze, lżejsze i dysponujące coraz większymi możliwościami - wdzierają się pod dachy domów. Już powstał pierwszy serial S-F dostępny w technologiach VR, który korzysta w pełni z ich osiągnięć.

  • 4
  • 5
  • 6

Dołącz do dyskusji: Agencje marketingu internetowego: podsumowanie 2016 roku, prognozy na 2017

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek
Pierdu,pierdu,pierdu...
odpowiedź
User
Tuten
To podsumowanie nie służy niczemu.
odpowiedź
User
agent
czy nikt z redakcji nie pomysli o przeczytaniu tych bzdur przed opublikowaniem? "sukces roku - moja agencja / projekt mojej agencji" - naprawde?
odpowiedź