SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agencje marketingu internetowego podsumowują 2017 rok i prognozują trendy na 2018

Przedstawiamy drugą część naszego podsumowania 2017 roku w branży marketingu internetowego z perspektywy agencji z tej branży. Komentują przedstawiciele firm Performics, Faster&Better, John Pitcher, Peppermint, Mint Media, MOSQI.TO, WebTalk, zjednoczenie.com, Insignia, Veneo i Clickad Interactive.

Tomasz Michalik, chief innovation officer w agencji Insignia

Wydarzenie roku
W Polsce:
Powiem przewrotnie, zakaz handlu w weekendy. W tych dniach e-commerce będzie notował duże wzrosty. Myślę, że to również zmieni dotychczasowe zachowawcze względem e-commerce nastawienie dużych marek, które obawiały się bezpośrednio wspierać handel w sieci, przez wzgląd na lojalność dla handlu tradycyjnego. Jakby nie patrzeć, to prawie 29 proc. tortu, jaki można zjeść lub odpuścić. Myślę, że to wygeneruje ciekawe wyzwania dla agencji w przyszłym roku.

Na świecie:
Znaczenie i gigantyczne wzrosty wartości kryptowalut.

Sukces roku
W Polsce:
Brand24. To świetny przykład, jak w marketingu, budując firmę w Polsce, można osiągać spektakularne sukcesy na całym świecie, będąc jednocześnie transparentnym i otwartym w komunikacji, skądinąd świetnej usługi.

Na świecie:
Choć nie jestem wielkim fanem piłki nożnej, trudno nie zauważyć sukcesu Roberta Lewandowskiego. Robert jest nie tylko fajnym gościem i świetnym piłkarzem, ale też doskonałym produktem marketingowym. Twarz Roberta potrafi „wyskoczyć z lodówki” na każdym kontynencie. Brawo, Robert.

Porażka / rozczarowanie roku
W Polsce:
Black Friday / Cyber Monday, to nadal de facto minimalne wyprzedaże, do tego średnio zagospodarowane marketingowo przez większość marek. Szkoda, bo zyskują na tym przede wszystkim gracze z zagranicy - zarówno z Zachodu, jak i Dalekiego Wschodu.

Na świecie:
Rozszerzona rzeczywistość. Po zachłyśnięciu się fenomenem „Pokėmon Go” niemal od razu odłożono tę technologię na bok. Z perspektywy czasu być może będzie wyglądało to niczym kody QR. A przecież z AR drzemie ogromny potencjał.

Człowiek roku
W Polsce:
Chętnie wskazałbym tu Michała Sadowskiego, z Brand24. Myślę, że wielu marketerów mogłoby czerpać garściami ze sposobu, w jaki Michał buduje swój brand zarówno osobisty, jak też Brand24, bazując na otwartości, dużym dystansie do siebie i swojego sukcesu oraz autoironii.

Na świecie:
„Time” ogłosił człowiekiem roku kobiety stojące za akcją „#metoo”, honorując ujawnienie skandalu związanego z przemocą i nadużyciami seksualnymi w Hollywood.
Podpisuję się pod tym.

Serwis / kampania / projekt roku
W Polsce:
W tym roku najwięcej emocji wzbudził dziadek w kampanii Allegro. Wzór świetnie opowiedzianej historii, który odbił się szerokim echem daleko poza granicami Polski.

Na świecie:
„#metoo”. Kampania miała olbrzymi impakt i wstrząsnęła Hollywood. Wycofanie się Netflixa ze współpracy z Kevinem Spacey, w kluczowym projekcie własnym „House of Cards” pokazuje, jak poważnie traktowany jest ten temat w branży wydawców.

Premiera, nowość roku
W Polsce:
Bardzo udany debiut Showmaxa w Polsce. Netflix był do tej pory nieźle zakotwiczony generycznie w świadomości użytkowników VoD i choć nie mówimy tu o detronizacji, to jednak na rynku pojawił się realny konkurent.
Myślę, że wiele przegrało HBO Go nie mając oferty stand alone dostępnej wyłącznie online. Została zapowiedziana, jednak gdyby była wcześniej, podział tego tortu wyglądałby dziś inaczej.

Na świecie:
Jestem wciąż pełen podziwu dla Elona Muska, pokazującego kolejne wcielenia samochodów Tesla.

 


Krzysztof Kobylarz, dyrektor marketingu i sprzedaży w Veneo

Wydarzenie roku
Rekordowy wzrost wartości wirtualnej waluty bitcoin. Choć powstała już przed 8 laty, to właśnie 2017 rok obfitował w największy popyt na informacje o bitcoinie (szczególnie informacje inwestorskie na linii bitcoin-giełda).

Z roku na rok bitcoin coraz bardziej zyskuje w oczach inwestorów i graczy giełdowych (powstało już ponad 2 tys. aplikacji oferujących kryptowaluty), klientów sklepów internetowych, a także klientów punktów stacjonarnych wielu sieci handlowych (lista dostępnych punktów, w których można płacić bitcoinem znajduje się na stronie coinmap.org). Myślę, że wzrost świadomości i coraz częstsze posługiwanie się tą walutą spowoduje wykorzystywanie jej w komunikacji marketingowej (płacenie bitcoinami jest trendy, jest modne, bezpieczne itp.

Ponadto druga edycja „Gangu Świeżaków” może spokojnie zostać ogłoszona wydarzeniem roku. To, w jaki sposób społeczeństwo reaguje na tę akcję, będzie na pewno analizowane nie tylko przez wielu marketerów, ale również socjologów, psychologów i antropologów :)

Sukces roku - Polska
Osobiście mogę wytypować trzy obszary, które według mnie odnotowały duży sukces medialny i finansowy w Polsce

Content wideo, a dokładniej „Ucho Prezesa” - pierwszy mini serial, który tak świetnie przyjął się w polskim internecie. Niby format telewizyjny, jednak przygotowany z głębokim zrozumieniem funkcjonowania wideo w internecie, odpowiadający na oczekiwania internautów. Sukces rozumiem tutaj poprzez zyskanie popularności w internecie kolejnego formatu, który dotychczas był zarezerwowany dla telewizji

Influencerzy. Internet, w przeciwieństwie do telewizji, nie stawia barier, każdy może w nim zaistnieć i zarobić. Tę niską barierę wejścia wykorzystuje z roku na rok coraz więcej osób, które dzieląc się swoimi umiejętnościami, talentami czy sposobem na życie, próbują tworzyć wokół siebie społeczności. Praktycznie wszyscy influencerzy (w przeciwieństwie do znanych nam z telewizji osób) to osoby bez wykształcenia mediowego czy aktorskiego. Tym samym są bardziej wiarygodni, a wiarygodność rodzi zaufanie. Zdobyte zaufanie to możliwość wpływania na zachowania i reakcje odbiorców. Właśnie ten fakt jest wykorzystywany przez marki, które z roku na rok przeznaczają coraz większe budżety na współpracę z influencerami. Przez sukces rozumiem to, że z pomocą (początkowo) niewielkich nakładów finansowych młode osoby mają możliwość realizacji swoich marzeń o rozpoznawalności i finansowej niezależności. Wystarczy pomysł i systematyczna (wcale nie lekka) praca.

Polskie start-upy. Zaczynamy się powoli przyzwyczajać do tego, iż coraz więcej polskich start-upów pozyskuje milionowe wsparcie zarówno od polskich, jak i zagranicznych inwestorów. Fakt ten bardzo mnie cieszy, gdyż pokazuje, iż nasza polska myśl technologiczna jest na bardzo wysokim, światowym poziomie.

Porażka roku
Trudno tutaj wskazać jakąś spektakularną porażkę. Gdyby brać pod uwagę nasz lokalny ogródek, to oczywiście mocno zaznaczył się, zwłaszcza w branży reklamowo-mediowej, wybryk Tigera. Myślę, że skutki tego niefortunnego wpisu gdzieś jeszcze są odczuwalne, natomiast w świadomości zwykłego Kowalskiego fakt ten został już zapomniany.

Człowiek roku
Trudno wymienić mi jedną osobę, która wywarła na mnie wielkie wrażenie lub miała jakiś spektakularny wpływ na świat. Myślę, że raczej są to grupy osób, które systematycznie pracują nad rozwiązaniami ułatwiającymi nam codziennie życie.

Serwis / kampania / projekt roku
Może nie było bardzo głośno o tych kampaniach, ale jak zwykle PornHub świetnie przeprowadził działania reklamowe swojego portalu. Pierwsza z reklam to teledysk „ Sex Instruments” nagrany przez zespół Perlita. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż zabawki erotyczne posłużyły za instrumenty :) Teledysk miał ponad 2 mln wyświetleń na YouTubie. Nie są to aż tak spektakularne wyniki, jednak w tym wypadku liczy się kreatywny pomysł na to, w jaki można promować tak „subtelne” treści, jakie stanowią content portalu.

Podobnie ma się sprawa z „Panda Style”, kampanią w obronie populacji sympatycznych misiów panda, mającej na celu generowanie (całkiem zabawnego) contentu na www. Reklama wideo zachęcała do umieszczania filmów pokazujących miłosne uniesienia „w stylu Panda”, a za każdą propozycję filmu PornHub przekazywał określoną kwotę na rzecz organizacji non profit, zajmujących się ochroną tego gatunku.

Premiera, nowość roku
Jeżeli chodzi o Polskę, ostatnio wszyscy zauważyliśmy, iż Facebook udostępnił nam nową usługę - Marketplace. Ciężko przewidzieć, jak ta funkcja przyjmie się wśród polskich użytkowników Facebooka. Z jednej strony na Facebook powstaje mnóstwo grup zakupowych (kupię, sprzedam, wymienię), które zrzeszają tysiące użytkowników, co świadczy o bardzo dużym potencjalne Facebooka dla tego typu usług, natomiast  z drugiej strony polscy internauci z zamiłowaniem korzystają ze spontanicznie wybieranych platform, takich jak Allegro, OLX, Gumtree… Zobaczymy, jakie działania wspierające nową platformę, zaserwuje nam Facebook.

Trend roku
Myślę, że był to rozwój sztucznej inteligencji, który w marketingu ujawnił się pod postacią chatbotów. Systematycznie, marka za marką przechodzi na nową formę komunikacji, jaką jest chatbot, szczególnie (choć nie tylko) na platformach społecznościowych. Dzieje się tak dlatego, iż chatbot stał się doskonałym sposobem na odciążenie specjalisty (nie mówiąc o zastępowaniu) i mowa tu o: specjaliście od social mediów, specjaliście call center, specjaliście ds. sprzedaży. Chatboty potrafią odpowiadać na wiele zapytań w tym samym momencie, w trybie 24 h na dobę. Na pewno są to zalety nie do podważenia, jednak z drugiej strony to lekko przerażające, iż tracimy możliwość komunikowania się z ludźmi na rzecz kontaktu z robotem i co najgorsze, wcale nam to nie przeszkadza. Google nauczył nas otrzymywania właściwej i natychmiastowej odpowiedzi na zadane pytanie, a bot jest jego przedłużeniem i odpowiednikiem w spersonalizowanej komunikacji z marką: zadajemy pytanie w wiadomości prywatnej i w wiadomości prywatnej otrzymujemy odpowiedź.

Prognoza na 2018 rok
Na pewno będzie to dalszy rozwój sztucznej inteligencji. Aktualnie znane nam wersje chatbotów to zapewne małe próbki tego, co przygotowują dla nas inżynierowie z Doliny Krzemowej. Dodatkowo sztuczna inteligencja jak i tzw. „uczenie maszynowe” będzie dalej rozwijane i wykorzystywane na poziomie analizowania danych i wykorzystywania ich do coraz skuteczniejszej realizacji założonych w marketingu internetowym celów (np. lepsze dopasowanie oferty do potrzeb konkretnego użytkownika). Myślę, że rynek będzie bardzo dobrze przyswajał tego typu narzędzia, gdyż danych mamy coraz więcej, a czas i możliwości przetwarzania ich przez człowieka są mocno ograniczone.

  • 3
  • 4
  • 5

Dołącz do dyskusji: Agencje marketingu internetowego podsumowują 2017 rok i prognozują trendy na 2018

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paulina
U mnie Facebook daje radę, wybieram się na Remadays w lutym to zobaczymy co nowego wystawcy zaproponują, chciałabym jakieś ciekawe gadżety do biura.
odpowiedź
User
Janusz Kamiński
Media społecznościowe mają coraz większe znaczenie.
odpowiedź
User
Jarekks
A mi się wydaje , że w przypadku nowości nie można mówić o niczym, może w danych tego nie widać ale facebook jakoś traci moc, to samo snapchat . W social media manager widzialem różne statystyki w temacie sociali, niby wszystko rośnie, marketing rośnie, nakłady i zyski rosną, ale po samym użytkowaniu nie wiem czy mogę to stwierdzić...
odpowiedź