WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

2017 rok w mediach społecznościowych - prognozy na 2018 rok

Gorący temat

„Gazeta Polska Codziennie” wspiera związaną z pismem sędzię jako kandydatkę do KRS i broni Ryszarda Czarneckiego ws. słów o Róży Thun

5

Andrzej Duda na liście głów państw szkodzących wolności mediów

2018-01-10 A A A KOMENTARZE: 18 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) opublikował listę przywódców państw, którzy zdaniem tej organizacji najbardziej przyczyniają się w swoich krajach do ograniczania wolności mediów. W zestawieniu, obok Donalda Trumpa, Recepa Tayyipa Erdoğana czy Władimira Putina znalazł się także prezydent Polski Andrzej Duda, który według CPJ wspiera powrót do czasów gdy w naszym kraju obowiązywała cenzura, a swoboda wypowiedzi w mediach była ograniczana.

Andrzej Duda na liście głów państw szkodzących wolności mediów

CPJ zdecydował się opublikować swoją listę reagując na wcześniejsze zapowiedzi prezydenta USA. Donald Trump postanowił przedstawić własne zestawienie mediów, które jego zdaniem są najbardziej nieuczciwe, nieobiektywne i stanowią największe źródła fake news.

W odpowiedzi na tweet Trumpa Komitet Obrony Dziennikarzy sporządził własny spis przywódców państw, którzy zdaniem tej organizacji w największym stopniu przyczynili się w ostatnim czasie do ograniczania wolności mediów.

Donald Trump znalazł się na liście w dwóch kategoriach: otrzymał tytuł polityka który najbardziej na świecie działa na szkodę wolnych mediów, został też umieszczony w kategorii przywódców szczególnie uczulonych na medialną krytykę.

W tej ostatniej kategorii znalazł się także prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, który został również uznany za przywódcę który w największym stopniu wykorzystuje krajowe prawo do ścigania i wtrącania do więzień dziennikarzy.

Wśród głów państw które trzymają media w swoich krajach „żelazną ręką” wymieniono na pierwszym miejscu przywódcę Chin Xi Jinpinga oraz prezydenta Rosji Władimira Putina.

W zestawieniu CPJ pojawiła się także kategoria przywódców, którzy sprzyjają powrotowi swoich krajów do dawnych złych zwyczajów dotyczących traktowania mediów. W tym kontekście zostali wymienieni Aung San Suu Kyi, która sprawuje faktyczną władzę w Birmie oraz prezydent Polski Andrzej Duda.

Autorzy zestawienia zarzucają Andrzejowi Dudzie że nie zrobił nic aby powstrzymać władze wykonawcze w kraju przed ograniczaniem swobody mediów i faktycznym przejęciem przez rządzących publicznych wydawców i nadawców. To z kolei zdaniem CPJ prowadzi w prostej linii grozi powrotem w kraju faktycznej cenzury i brakiem swobody wypowiedzi w mediach.

Autor: ps

Wiecej informacji: Andrzej Duda, media, Komitet Obrony Dziennikarzy

Komentarze (18) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia