SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Apple zbuduje nową siedzibę i zainwestuje 350 miliardów dolarów w amerykańską gospodarkę

Koncern Apple zapowiedział, że w ciągu kolejnych pięciu lat zainwestuje w USA kwotę 350 miliardów dolarów. Apple zamierza między innymi zbudować nowe centrum obsługi klientów, zatrudnić 20 tysięcy nowych pracowników i przetransferować do Stanów Zjednoczonych kwotę szacowaną na podstawie podatków na 245 miliardów dolarów.

Tim Cook, CEO Apple Article

Zapowiedzi Apple dotyczące planów inwestycyjnych w USA wynikają z kilku różnych przyczyn. Jedną z nich jest nowe prawo podatkowe wprowadzone przez prezydenta Donalda Trumpa na początku br. Traktuje ono preferencyjnie amerykańskie firmy pragnące przetransferować do USA kapitał wypracowany przez nie poza granicami kraju.

Koncern miałby zapłacić z tytułu takiego transferu ok. 38 mld dol. podatków. To zaś oznacza przeniesienie przez firmę do USA kapitału w wysokości 245 mld dol.

Drugi czynnik mający wpływ na inwestycyjne plany Apple jest związany z krytyką koncernu ze strony obecnego prezydenta USA. Donald Trump jeszcze w trakcie kampanii wyborczej wytykał Apple fakt, że praktycznie całość swojej produkcji i inwestycji lokuje poza krajem macierzystym. Dlatego producent iPhone’ów zapowiada w tym względzie zmiany, choć eksperci cytowani przez Reutersa przestrzegają, że produkcja podzespołów do urządzeń Apple na terenie USA może być mało opłacalna.

Apple zapowiedział, że w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje w amerykańską gospodarkę w sumie 350 mld dol. Wydatki zostaną przeznaczone zarówno na nowe projekty, jak i na zakupy od amerykańskich dostawców - na ten ostatni cel Apple jeszcze w br. wyda ok. 55 mld dol.

Jednym z projektów planowanych przez Apple jest budowa kolejnej siedziby firmy pomimo tego, że w ub.r. koncern otworzył w USA swój nowy campus o nazwie Apple Park płacąc za jego budowę ponad 5 mld dol. Firma tłumaczy, że kolejny ośrodek będzie przede wszystkim centrum obsługi klientów, a firma ma zatrudnić dodatkowo w USA 20 tys. nowych pracowników.

Inwestycje i podatki mogą nie być jedynymi wydatkami Apple na terenie USA w nadchodzących latach. Już wcześniej pojawiły się spekulacje, że wraz z przetransferowaniem pieniędzy z zagranicy koncern kierowany przez Tima Cooka może dokonać znaczących przejęć na rynku. Wśród potencjalnych nabytków Apple według analityków mogą znaleźć się Netflix, Disney czy Electronic Arts.

W zakończonym 30 września 2017 r. IV kwartale roku finansowego Apple zanotował przychód w wysokości 52,5 mld dol., o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto koncernu zwiększył się w ujęciu rocznym z 9 do 10,7 mld dol.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple zbuduje nową siedzibę i zainwestuje 350 miliardów dolarów w amerykańską gospodarkę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
I Trump obiecał, to firmy wracają. Za granicą i tak unikają opodatkowania, więc...
1 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry