SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC przewiduje 5,6 mld funtów przychodów. Nadawca rozczarowany zamrożeniem abonamentu

BBC planuje, że w roku finansowym 2022/2023 uzyska przychody w wysokości 5,6 mld funtów, jednak ogólny rachunek zamknie się dla stacji deficytem na poziomie 271 mln funtów. Nadawca nie kryje rozczarowania zamrożeniem wysokości obowiązkowego abonamentu, który zmusi BBC do oszczędności mających wpływ na jakość oferowanych treści.

BBC to stacja posiadająca status brytyjskiego nadawcy publicznego, funkcjonująca na rynku od 1922 r. Podmiot jest obecnie finansowany z obowiązkowego abonamentu rtv i nie ma praw do emitowania reklam w kluczowych kanałach w radio i telewizji.

W styczniu br. w brytyjskim rządzie zrodził się pomysł skasowania abonamentu rtv do 2027 r. Do 2024 r. obowiązkowa roczna opłata finansująca BBC przez każdego dorosłego Brytyjczyka utrzyma się na poziomie 159 funtów. W kolejnych latach ma zostać podniesiona.

Czytaj także: Rosjanie szukają prawdziwych informacji o wojnie w BBC

BBC na minusie

Teraz BBC ujawniła swoje prognozy na rok finansowy 2022/2023. Nadawca przewiduje, że w tym okresie przychody wyniosą 5,6 mld funtów, w tym 3,7 mld funtów z opłat licencyjnych, a reszta z innych źródeł. Jednak po uwzględnieniu kosztów operacyjnych BBC prognozuje deficyt w wysokości 271 mln funtów.

Stacja wyraziła rozczarowanie zamrożeniem opłaty abonamentowej, która jest jej głównym źródłem dochodu, i stwierdziła, że w dłuższej perspektywie należy znaleźć oszczędności.

 - Chociaż zdajemy sobie sprawę, że opłata licencyjna stanowi przywilej, jest to rozczarowująca decyzja rządu w czasach wysokiej inflacji – zaznaczono w komunikacie. - W konsekwencji będziemy musieli znaleźć 285 mln funtów rocznych oszczędności do 2027/28 r., co wymaga redukcji treści i usług, które dostarczamy widzom.

Lista priorytetów i zmiany w zatrudnieniu

Brytyjski nadawca ujawnił także ambicje dotyczące struktury zatrudnienia. - Będziemy dążyć do tego, aby do 2027 r. 25 proc. naszych pracowników pochodziło ze środowisk o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, aby zapewnić, że zatrudnione u nas osoby będą bardziej reprezentatywne dla widzów, którym służymy - wyjaśnia BBC.

Strategiczne priorytety korporacji na nadchodzący rok zostały określone jako:

  • Wzmocnienie bezstronności
  • Tworzenie wyróżniających się treści o dużym oddziaływaniu
  • Przekształcenie oferty cyfrowej BBC i jej możliwości
  • Przyspieszenie wzrostu komercyjnego i globalnego
  • Zbliżenie się do widzów w całej Wielkiej Brytanii
  • Zarządzanie skutkami pierwszego roku obowiązywania nowego systemu opłat abonamentowych

- BBC pełni niezastąpioną rolę w dostarczaniu bezstronnych wiadomości na całym świecie – zaznaczył Tim Davie, dyrektor generalny BBC. - Co tydzień z naszych usług korzysta 456 milionów ludzi na całym świecie, a liczba ta stale rośnie. Nasz roczny plan pokazuje, że poczyniono znaczne postępy w reformowaniu BBC, ale będziemy nadal przekształcać organizację, aby zapewnić wartość wszystkim widzom w erze cyfrowej.

Czytaj także: Zinc Media wygrał kontrakt na realizację programu "Sunday Morning Live" dla BBC One

Dołącz do dyskusji: BBC przewiduje 5,6 mld funtów przychodów. Nadawca rozczarowany zamrożeniem abonamentu

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
£ vs złoty
Nawet przy zamrozeniu to sa w porownaniu do TVP olbrzymie kwoty. Przy zblizonej dzialnosci. U nas 2 miliardy zlotych wywolal taki kwik, jakby ich zarzynali.
odpowiedź
User
BBC
Masa nudnych programow na 5 kanalach. W nocy edukacja, np. o mniejszosciach etniczych, religii, spoleczenstwie. U nas gdy Kurski probowal to robic byla szydera. A media publiczne to przeciez przede wszystkim misja.
odpowiedź
User
Prosimy o wiecej
Prosimy o wiecej tekstow na temat finansowania telewizji publicznych w Europie. Moze totalsom otworza sie troche oczy. To co dostaje TVP to sa paprochy.
odpowiedź