WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Sprawcy ataku na operatora Polsat News trafili na dwa miesiące do aresztu, grozi im do 12 lat więzienia

Gorący temat

Agora za 8,65 mln zł sprzedaje siedzibę „Gazety Wyborczej” w Gdańsku

0

Centrum Monitoringu Wolności Prasy o ataku na operatora Polsat News: Naruszenie wolności słowa

2017-08-02 A A A KOMENTARZE: 1 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Centrum Monitoringu Wolności Prasy protestuje przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzom i osobom z nimi pracującym. -To jaskrawe naruszenie wolności słowa - czytamy w piśmie sygnowanym przez Jolantę Hajdasz, szefową CMWP.

fot. Fundacja Dzika Polska fot. Fundacja Dzika Polska

Protest został wystosowany w związku z atakiem na operatora Polsat News - Wojciecha Zdanowicza. W sobotę wykonującego swoje obowiązki w Puszczy Białowieskiej operatora najpierw próbowano rozjechać autem, a potem dwóch mężczyzn zniszczyło mu kamerę i nagrania.

We wtorek na wniosek prokuratury napastników aresztowano na dwa miesiące, uprzednio stawiając im zarzuty rozboju i uszkodzenia ciała, za co grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Głos w sprawie zabrali najpierw członkowie Press Clubu Polska. - Bandycki atak na wykonującego obowiązki dziennikarskie operatora Telewizji Polsat News jest wydarzeniem, które nie ma precedensu. Próba potrącenia samochodem, brutalne pobicie, kradzież oraz zniszczenie sprzętu nie pozostawiają wątpliwości co do faktu, że sprawcy działali z premedytacją, za nic mając nie tylko swobodę wykonywania zawodu, ale przede wszystkim zdrowie, a nawet życie zaatakowanego - napisali.

Teraz w dyskusję włącza się także Centrum Monitoringu Wolności przy SDP. W imieniu Centrum, jego szefowa Jolanta Hajdasz stanowczo protestuje „przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzy i osób pracujących pod ich nadzorem (np. operatorów telewizyjnych) podczas wykonywania ich zawodowych obowiązków”. - CMWP przypomina, że fizyczne ataki na dziennikarzy i osoby wykonujące ich obowiązki są jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa i nigdy nie powinny mieć miejsca. Bezpieczeństwo pracy osób relacjonujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące silne społeczne emocje, powinno być zawsze przedmiotem troski wszystkich stron zaangażowanych w sytuację konfliktową, a zgodnie z obowiązującym prawem zobowiązane one są do zapewnienia dziennikarzom i osobom z nimi pracującym warunków pracy niezagrażających ich życiu i zdrowiu - napisała dyrektor CMWP.

Jolanta Hajdasz jest szefową Centrum Monitorowania Wolności Mediów od czerwca br. Na stanowisku zastąpiła Wiktor Świetlika - obecnego dyrektor radiowej „Trójki”.

Autor: jk

Wiecej informacji: Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Polsat News, Jolanta Hajdasz

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia