SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy fiskus zgłosi się po podatek od odszkodowania wypłaconego z zagranicznego ubezpieczenia?

Wiadomo, że dalsi krewni i znajomi, dziedziczący po zmarłym, są objęci podatkiem do spadków i darowizn. Wiadomo także, że sumy odszkodowań, wypłacanych z ubezpieczenia na wypadek śmierci, są z podatku zwolnione. Ale co będzie, jeśli osoba niespokrewniona uzyska część kwoty odszkodowania, na dodatek wypłaconego przez zagraniczną firmę ubezpieczeniową?

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Na szczęście nic się nie zmienia – podatek od spadków i darowizn nie obejmuje sum, wypłacanych jako odszkodowanie w razie śmierci osoby ubezpieczonej. I to nawet jeśli wypłata przychodzi z zagranicy, a osoba uprawniona do odszkodowania nie jest spokrewniona ze zmarłym. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 22 kwietnia 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4515-55/16/HK).

Decyduje kodeks cywilny
Ustawa o podatku od spadków i darowizn obejmuje wyłącznie przypadki uzyskania majątku lub rzeczy w ramach spadku lub darowizny. Obejmuje m.in. uzyskanie przez spadkobiercę wkładów oszczędnościowych lub jednostek funduszy inwestycyjnych, a więc aktywów finansowych.

To, co jest spadkiem, zostało zdefiniowane w Kodeksie cywilnym. Chodzi o sytuację, kiedy prawa i obowiązki majątkowe zmarłego po jego śmierci przechodzą na rzecz jednej lub kilku osób. Tak zostało zapisane w art. 922 § 1 kodeksu. Z kolei w § 2 tego artkułu znajduje się zapis, że do spadku „nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami”.

Dodatkowo w KC znalazł się zapis (art. 831 § 3), że suma odszkodowania wypłacana osobom uprawnionym nie należy do spadku.

Bez podatku od spadków od odszkodowania z USA

W tej sytuacji nie ma mowy o objęciu wypłaconego po śmierci zmarłego odszkodowania podatkiem od spadków, bo to świadczenie po prostu nie jest spadkiem. I nie ma tu znaczenia, czy uprawniona jest spokrewniona ze zmarłym, ani także to, czy wypłata nastąpiła w Polsce, czy też wypłacający ubezpieczyciel ma siedzibę w innym kraju.

O interpretację wystąpiła osoba, która po śmierci ubezpieczonego otrzymała od amerykańskiego ubezpieczyciela część odszkodowania. Jak wynika z wykładni, nie musi ona obawiać się konieczności oddania części uzyskanych pieniędzy fiskusowi w ramach podatku od spadków.


Marek Siudaj, Tax Care

Dołącz do dyskusji: Czy fiskus zgłosi się po podatek od odszkodowania wypłaconego z zagranicznego ubezpieczenia?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl