WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

4,87 mln widzów drużynowego konkursu skoków na ZIO w TVP1 i Eurosporcie

Gorący temat

UPC Polska wycofuje się z kupna Multimedia Polska. UOKiK: fuzja ograniczyłaby konkurencję w 11 miastach

6

Digitalizacja zasobów TVP rok od startu: jakie efekty i tytuły?

2018-02-21 A A A KOMENTARZE: 19 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Mija rok od inauguracji przez Telewizję Polską projektu „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP”, którego wartość oszacowano na 81 mln zł. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i obejmuje digitalizację zasobów publicznego nadawcy.

Jacek Kurski, fot. Jacek Kowalski Jacek Kurski, fot. Jacek Kowalski

Rok temu Telewizja Polska zainaugurowała projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP”, współfinansowany przez Unię Europejską. Umowę podpisano 24 października 2016 roku. Prezes Jacek Kurski zapowiedział, że w ciągu trzech lat w ramach tego projektu ponad 800 archiwalnych filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali zyska cyfrowe wersje. Zapowiedział też, że pierwsze efekty pracy będą dostępne dla widzów w 2018 roku.

Celem digitalizacji jest m.in. upowszechnienie zbiorów programowych TVP nie tylko poprzez emisję w kanałach, ale także w internecie. Telewizja Polska finansuje ten projekt ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 80,780 mln zł, w tym kwota dofinansowania z UE wyniesie 59 891 045 zł.

Jakie są efekty pracy po roku od inauguracji programu? Centrum informacji TVP wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl, że w pierwszym etapie skupiono się na wyposażeniu pracowni do rekonstrukcji. Ale - jak podkreśla nadawca publiczny - efektem projektu jest bezpłatne udostępnienie 836 „wartościowych tytułów z różnych okresów kształtowania się twórczości telewizyjnej i filmowej”. Każdy z tytułów będzie dodatkowo opatrzony metadanymi, zawierającymi m.in. tytuł dzieła, dane o twórcach, uczestnikach, opis treści i informację o roku produkcji.

- Pierwszy rok realizacji projektu, związany był w dużej mierze z wyposażeniem nowoczesnej pracowni do rekonstrukcji, która jest niezbędna do realizacji tak dużego przedsięwzięcia. Równolegle prowadzone były prace nad rekonstrukcją filmów w oparciu o posiadaną przez Telewizję Polską infrastrukturę - tłumaczy Wirtualnemedia.pl centrum informacji TVP. - W chwili obecnej, dobiega końca etap wyposażenia pracowni do rekonstrukcji, co pozwala w pełnym wymiarze skupić się na pracach związanych z digitalizacją i rekonstrukcją kolejnych tytułów - dodaje biuro prasowe.

Pierwsze efekty realizacji projektu zostały zaprezentowane już 2017 roku - podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbył się pokaz specjalny zrekonstruowanego w ramach projektu filmu „Spokój” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. TVP zapowiada, że w najbliższym czasie widzowie będą mogli obejrzeń kolejne tytuły poddane rekonstrukcji cyfrowej. Emitowane będą na antenach Telewizji Polskiej oraz dostępne na platformie TVP VOD.

W poniedziałek 5 marca br. na antenie TVP1 odbędzie się premiera pierwszego odcinka zrekonstruowanego serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” w reżyserii Jerzego Sztwiertni (produkcja z 1979 roku). Serial - na przykładzie losów kilku rodzin z Wielkopolski - przedstawia walkę Polaków z naporem germanizacyjnym w okresie zaborów.

W kolejnych miesiącach digitalizacji poddane zostaną seriale: „Ekstradycja”, „Zmiennicy”, „Jan Serce”, „Na kłopoty Bednarski”, „Pogranicze w ogniu”, „Parada oszustów”, „Blisko coraz bliżej” oraz „Daleko od szosy”.

Cały kontent zdigitalizowany i zrekonstruowany w ramach projektu „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP” będzie udostępniony bezpłatnie na portalu Vod.tvp.pl. - Już na wiosnę dla widzów dostępna będzie nowa odsłona portalu z częścią dedykowaną udostępnianiu filmów fabularnych, dokumentalnych, polskich seriali oraz spektakli teatralnych po rekonstrukcji cyfrowej - informuje nas TVP.

Archiwalne zasoby telewizyjne przechowywane są w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych. Zrekonstruowane w ramach projektu zbiory nadawca publiczny udostępni także na DVD i Blu-Ray. Ponadto materiały będą emitowane w programach Telewizji Polskiej.

Autor: łb

Wiecej informacji: archiwum TVP, digitalizacja, Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP, Jacek Kurski, TVP

Komentarze (19) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia