SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dla Polaków internet nie istnieje jako medium

Polacy nie postrzegają internetu jako osobne medium, tylko jako kanał z treściami pochodzącymi z innych mediów – wynika z badania firmy Izmałkowa Consulting. Natomiast nielegalnego ściągania muzyki i filmów nie jest uważane za przestępstwo.

W opinii polskich internautów globalna sieć komputerowa to przede wszystkim kanał dla zmiksowanego przekazu różnego rodzaju mediów – prasy, telewizji i radia. Natomiast świadomość internetu jako kolejnego medium jest w naszym kraju niska. Sieć nie służy Polakom tylko do działania i zdobywania informacji w skali globalnej, lecz również do zacieśniania bliskich znajomości i tworzenia mikrospołeczności związanych z miejscem życia.

Wśród najpopularniejszych portali społecznościowych Nk.pl (do niedawna Nasza-klasa.pl) ma opinię serwisu służącego do pochwalenia się tym, co osiągnęło się w pracy, życiu rodzinnym i w zakresie dóbr materialnych od zakończenia szkoły i jak bardzo wzrósł w tym czasie poziom odczuwanego szczęścia. Natomiast Facebook jest przez Polaków postrzegany jako serwis, w którym prezentuje się swoje zainteresowania i cieszy się życiem. Zdaniem respondentów do złego tonu w tym portalu należy chwalenie się zawodowymi sukcesami, a tym bardziej nowym domem czy samochodem.

Większość polskich internautów nie uznaje nielegalnego ściągania muzyki i filmów za przestępstwo. Wręcz przeciwnie: respondenci uważają, że o takich praktykach można mówić wprost, bez ryzyka ostracyzmu, choć pewien niepokój wzbudzają możliwe konsekwencje prawne. Ponadto zdaniem polskich internautów korzystanie ze wszystkich treści internetowych powinno być bezpłatne, ponieważ w większości powstają one dzięki społecznej wymianie i dwukierunkowemu przepływowi informacji, więc ich współautorami są sami użytkownicy.

Badanie polskich internautów metodami etnograficznymi zostało przeprowadzone przez firmę Izmałkowa Consulting na zlecenie domu mediowego PanMedia Western. Badacze w dni wolne od pracy spędzili z respondentami czas od rana do późnej nocy w miejscach, w których normalnie przebywają te osoby. Uczestników badania podzielono na dwie grupy: intensywnie korzystających z sieci heavy userów oraz odczuwających luźniejszy związek z internetem light userów.

Dołącz do dyskusji: Dla Polaków internet nie istnieje jako medium

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl