WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Ustawa o RTV zagraża rozwojowi internetu?

Donald Tusk: rzetelnie sprawdzimy nowelę ustawy o RTV

2011-03-15 A A A KOMENTARZE: 19 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Premier Donald Tusk zapewnił, że każdy przepis nowelizacji ustawy o RTV, dotyczącej nadawania programów tv w internecie, zostanie rzetelnie sprawdzony. Dodał, że jeśli nie będzie potrzeby, by przepisy budzące największe emocje weszły w życie, będzie proponował ich usunięcie.

Donald Tusk (fot. PAP)

Donald Tusk (fot. PAP)

Sejm uchwalił 4 marca pilną rządową nowelizację ustawy medialnej, na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu ma się nią zająć Senat. Według wielu ekspertów nowelizacja wprowadza "cenzurę" i zagraża rozwojowi internetu w Polsce. Nowelizacja wprowadza m.in. obowiązek rejestrowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w internecie.

Wszystkie serwisy internetowe będą musiały teraz zgłosić program do rejestru najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem rozpowszechniania w internecie, a nadawanie można rozpocząć, jeśli KRRiT w ciągu miesiąca od zgłoszenia nie odmówi rejestracji. Ustawa nie określa przesłanek pozwalających jej odmówić.

"Nie mam najmniejszego zamiaru kontrolować internetu ani żadnych innych mediów, nie tylko jako premier, ale też jako człowiek. Poleciłem jeszcze dzisiaj bardzo precyzyjne sprawdzić, co w tej ustawie jest jednoznaczną implementacją prawa europejskiego, a co jest radosną twórczością urzędników lub parlamentarzystów" - powiedział we wtorek premier na konferencji prasowej.

"Obiecuję rzetelnie sprawdzić każdy przepis, z tych które budzą wątpliwości i jeśli nie będzie żadnej ewidentnej europejskiej lub publicznej potrzeby, aby przepisy niepokojące obrońców internetu znalazły się w tej ustawie, to będę proponował senatorom, aby je uchylili" - zapowiedział premier.

Wyraził nadzieję, że do środy wszystkie wątpliwości związane z nowymi przepisami zostaną ostatecznie rozwiane. "Myślę, że do jutra, do popołudnia, będziemy mieli wystarczająco precyzyjną wiedzę, które z tych zapisów budzące wątpliwości są niezbędne, a które wytwarzają niepotrzebne zamieszanie" - podkreślił premier.

Ustawa o rtv zagraża rozwojowi internetu?

Wprowadzenie nowelizacji jest spowodowane koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Z jej wprowadzeniem jesteśmy spóźnieni już ponad rok - termin implementacji minął 19 grudnia 2009 r., co grozi Polsce karami ze strony Komisji Europejskiej. Stąd rządowy projekt w tej sprawie miał status pilnego.

Na Facebooku powstała specjalna strona pod nazwą "Wylosuj senatora i napisz mu, co myślisz o cenzurze". Internauci chcą w ten sposób namawiać senatorów do wprowadzenia zmian w ustawie. List do marszałka Senatu skierowali w tej sprawie także przedstawiciele TVN, TV Puls, Polsatu i spółki Polskie Media (więcej na ten temat).

Autor: kk / pr / zr / pap / zpe

Wiecej informacji: Donald Tusk, nowela ustawy o rtv, nowelizacji ustawy o rtv, nadawania programów telewizyjnych w internecie

Komentarze (19) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia