SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Donald Tusk: rzetelnie sprawdzimy nowelę ustawy o RTV

Premier Donald Tusk zapewnił, że każdy przepis nowelizacji ustawy o RTV, dotyczącej nadawania programów tv w internecie, zostanie rzetelnie sprawdzony. Dodał, że jeśli nie będzie potrzeby, by przepisy budzące największe emocje weszły w życie, będzie proponował ich usunięcie.

Donald Tusk (fot. PAP)

Donald Tusk (fot. PAP)

Sejm uchwalił 4 marca pilną rządową nowelizację ustawy medialnej, na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu ma się nią zająć Senat. Według wielu ekspertów nowelizacja wprowadza "cenzurę" i zagraża rozwojowi internetu w Polsce. Nowelizacja wprowadza m.in. obowiązek rejestrowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w internecie.

Wszystkie serwisy internetowe będą musiały teraz zgłosić program do rejestru najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem rozpowszechniania w internecie, a nadawanie można rozpocząć, jeśli KRRiT w ciągu miesiąca od zgłoszenia nie odmówi rejestracji. Ustawa nie określa przesłanek pozwalających jej odmówić.

"Nie mam najmniejszego zamiaru kontrolować internetu ani żadnych innych mediów, nie tylko jako premier, ale też jako człowiek. Poleciłem jeszcze dzisiaj bardzo precyzyjne sprawdzić, co w tej ustawie jest jednoznaczną implementacją prawa europejskiego, a co jest radosną twórczością urzędników lub parlamentarzystów" - powiedział we wtorek premier na konferencji prasowej.

"Obiecuję rzetelnie sprawdzić każdy przepis, z tych które budzą wątpliwości i jeśli nie będzie żadnej ewidentnej europejskiej lub publicznej potrzeby, aby przepisy niepokojące obrońców internetu znalazły się w tej ustawie, to będę proponował senatorom, aby je uchylili" - zapowiedział premier.

Wyraził nadzieję, że do środy wszystkie wątpliwości związane z nowymi przepisami zostaną ostatecznie rozwiane. "Myślę, że do jutra, do popołudnia, będziemy mieli wystarczająco precyzyjną wiedzę, które z tych zapisów budzące wątpliwości są niezbędne, a które wytwarzają niepotrzebne zamieszanie" - podkreślił premier.

Ustawa o rtv zagraża rozwojowi internetu?

Wprowadzenie nowelizacji jest spowodowane koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Z jej wprowadzeniem jesteśmy spóźnieni już ponad rok - termin implementacji minął 19 grudnia 2009 r., co grozi Polsce karami ze strony Komisji Europejskiej. Stąd rządowy projekt w tej sprawie miał status pilnego.

Na Facebooku powstała specjalna strona pod nazwą "Wylosuj senatora i napisz mu, co myślisz o cenzurze". Internauci chcą w ten sposób namawiać senatorów do wprowadzenia zmian w ustawie. List do marszałka Senatu skierowali w tej sprawie także przedstawiciele TVN, TV Puls, Polsatu i spółki Polskie Media (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Donald Tusk: rzetelnie sprawdzimy nowelę ustawy o RTV

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maslak
Obudził się bo szum się zrobił i słupki poparcia spadły ?
0 0
odpowiedź
User
picuś
Może sprawdzić również buble prawne ministerstwa finansów do których potrzeba interpretacji. Niezły kant i bubel.
0 0
odpowiedź
User
jabigo
Wszyscy co głosowali za, są dla mnie spaleni - czyli wszyscy!
0 0
odpowiedź
User
Monika Cnatalska
Gierek jak z obrazka, po 3latach rzadu tylko dlug mu wzrasta
0 0
odpowiedź
User
bo ministerstw bez liku nam nie trza
Panie Donaldzie, niech się już Pan nie kompromituje. Wszyscy dobrze wiemy, że nawet jeśli dotrzyma Pan słowa (co byłoby już wielkim wyczynem, biorąc pod uwagę jak słowny był Pan do tej pory), to możemy być pewni, że nic konstruktywnego z tego nie wyniknie.
0 0
odpowiedź
User
tjaa
Odnoszę wrażenie, że słowo 'rzetelnie' jakoś się ostatnio wyświechtało...
0 0
odpowiedź
User
zippo
szkoda, że społeczeństwu tak późno się oczy otwierają... ale znając życie Ci co glosowali na PO teraz będą głosować na SLD to wtedy już w ogóle będzie przerąbane..
0 0
odpowiedź
User
very.good
Donald! Gdzie te niskie podatki koleżko?!
A od internetu to ty się odp...
Weź się lepiej za rządzenie, benzyna po 5 pln, cukier po 5 pln, chleb po 5 pln, a czy Donald wie po ile są kurczaki i jabłka?
0 0
odpowiedź
User
michał
Ogarnijcie się ludzie. Zrobił więcej niż dotychczasowe rządy. A ludzie jak zwykle będą narzekać i zmieniać rządy po kadencji. W takim wypadku nasz kraj nie ma nawet szansy na normalność. A premier z rządem na pokazanie ile naprawdę jest wart!
0 0
odpowiedź
User
sl
Farbowany na liberała komuch. Już nigdy na niego nie zagłosuję!
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry