WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują fałszywe i skradzione konta na Facebooku

Gorący temat

Vectra po krytyce przeprasza za spot z gumowymi lalami i wycofuje go z emisji (wideo)

0

Duża liczba znajomych na Facebooku oznaką toksycznego narcyzmu?

2012-03-23 A A A KOMENTARZE: 23 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Najnowsze badania pokazują, że im użytkownik Facebooka ma więcej znajomych na portalu oraz im częściej aktualizuje swój status, tym większe prawdopodobieństwo, że jest "społecznie destrukcyjnym" narcyzem.

Duża liczba znajomych na Facebooku oznaką toksycznego narcyzmu?

W ramach badania analizowane były dwa "społecznie destrukcyjne" elementy narcyzmu - potrzeba bycia w centrum uwagi (grandiose exhibitionism - GE) oraz oczekiwanie szacunku ze strony innych osób, chęć manipulowania nimi i ich wykorzystywania (entitlement/exploitativeness - EE).

Okazało się, że im dany uczestnik badania miał wyższy wynik na skali GE, tym miał większą liczbę znajomych na Facebooku (jeden z respondentów miał ich ponad 800), a respondenci z wysokimi wynikami na obu skalach częściej akceptowali prośby o przyjęcie do grona znajomych od całkowicie obcych osób.

Poza tym badani, u których stwierdzono wysoki stopień narcyzmu, generalnie częściej aktualizują na Facebooku swój status oraz oznaczają się na zdjęciach.

Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Personality and Individual Differences", zostało przeprowadzone przez naukowców z Western Illinois University na grupie 294 studentów w wieku od 18 do 65 lat korzystających z Facebooka.

Autor: km

Wiecej informacji: Facebook, narcyzm

Komentarze (23) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia