WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują fałszywe i skradzione konta na Facebooku

Duża liczba znajomych na Facebooku oznaką toksycznego narcyzmu?

2012-03-23 A A A KOMENTARZE: 23 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Najnowsze badania pokazują, że im użytkownik Facebooka ma więcej znajomych na portalu oraz im częściej aktualizuje swój status, tym większe prawdopodobieństwo, że jest "społecznie destrukcyjnym" narcyzem.

W ramach badania analizowane były dwa "społecznie destrukcyjne" elementy narcyzmu - potrzeba bycia w centrum uwagi (grandiose exhibitionism - GE) oraz oczekiwanie szacunku ze strony innych osób, chęć manipulowania nimi i ich wykorzystywania (entitlement/exploitativeness - EE).

Okazało się, że im dany uczestnik badania miał wyższy wynik na skali GE, tym miał większą liczbę znajomych na Facebooku (jeden z respondentów miał ich ponad 800), a respondenci z wysokimi wynikami na obu skalach częściej akceptowali prośby o przyjęcie do grona znajomych od całkowicie obcych osób.

Poza tym badani, u których stwierdzono wysoki stopień narcyzmu, generalnie częściej aktualizują na Facebooku swój status oraz oznaczają się na zdjęciach.

Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Personality and Individual Differences", zostało przeprowadzone przez naukowców z Western Illinois University na grupie 294 studentów w wieku od 18 do 65 lat korzystających z Facebooka.

Autor: km

Wiecej informacji: Facebook, narcyzm

Fotoreportaże

Komentarze (23) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Monitoring mediów

Zobacz więcej

Tylko u nas

Zobacz więcej

Jedynki

Zobacz więcej w serwisie JEDYNKI