SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

„Fakt” najchętniej kupowany w 2017 roku. Większość dzienników z najniższą sprzedażą w historii

Liderem średniej sprzedaży ogółem wśród dzienników ogólnopolskich w zeszłym roku był „Fakt”. Prawie wszystkie dzienniki zanotowały najniższą sprzedażą w historii, a liderem wśród spadków była „Gazeta Wyborcza” - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Article

W 2017 roku średnia sprzedaż ogółem „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) wyniosła 261 413 egz., czyli o 7,05 proc. mniej niż w poprzednim roku - pokazują dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, opracowane przez portal Wirtualnemedia.pl. W ciągu 10 lat sprzedaż tego tytułu spadła prawie o połowę.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Z trzeciej na drugą pozycję awansował „Super Express” (ZPR Media) ze średnią sprzedażą ogółem wynoszącą 128 601 egz. Jego wynik jednak zmniejszył się o 6,86 proc. Analizując dane z ostatnich 10 lat wynika, że tytuł ten w cykl spadającej sprzedaży wszedł w 2008 roku. Od tego czasu jego wynik zmalał o 36,89 proc.

Na ostatnią lokatę podium spadła z kolei „Gazeta Wyborcza” (Agora). Jej średni wynik poszedł w dół najbardziej w zestawieniu - o 21,12 proc. do 110 948 egz. Tytuł ten zanotował również największy spadek sprzedaży w porównaniu do danych z 2007 roku - w tym ujęciu wyniósł on 71,81 proc.

- Oczywistym jest, że najwięcej do stracenia mają zawsze najwięksi, w naszym przypadku niegdyś wysokonakładowi giganci, czego najjaskrawszym przykładem jest „Gazeta Wyborcza” - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniewski, media director w Codemedia. - Jej - w dużej mierze - dobrze wykształcony, zasobny i wielkomiejski czytelnik jest z jednej strony dużym asetem wydawcy, łakomym kąskiem znajdującym się na celowniku wielu reklamodawców, z drugiej zaś strony powodem do głębokiej troski, gdyż wykazuje on niejako naturalną skłonność do korzystania z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, niestety również w zakresie zaspokajania swojej codziennej ciekawości dotyczącej Polski i świata - dodaje.

Pierwszą piątkę zestawienia uzupełniają „Rzeczpospolita” (Gremi Media; 48 881 egz.; w dół o 9,43 proc.) oraz „Dziennik Gazeta Prawna” (Infor Biznes; 40 693 egz.; - 5,46 proc.).

Jak wynika z analizy Wirtualnemedia.pl wszystkie dzienniki oprócz „Parkietu” (Gremi Business Communication) zanotowały najniższą sprzedaż w historii ich średnich rocznych wyników. W ostatnich latach jednak rozwija się sprzedaż e-wydań dzienników, czyli dostępnych w Internecie wersji gazet, identycznych pod względem zawartości z wersjami papierowymi.

- Czasy największej świetności dzienniki drukowane mają już za sobą, ale to nie znaczy to wcale, że grozi im zagłada. Czeka je ewolucyjne dostosowanie do nowych warunków i oczekiwań czytelników - podsumowuje Kaniewski.

Dane dotyczą wszystkich dzienników regionalnych i lokalnych z bazy ZKDP.

Sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań drukowanych, sprzedaży egzemplarzowej e-wydań oraz wszystkich form prenumeraty wydań drukowanych i prenumeraty e-wydań.

Rozpowszechnianie płatne razem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań drukowanych, sprzedaży egzemplarzowej e-wydań, prenumeraty wydań drukowanych i prenumeraty e-wydań oraz innych płatnych form rozpowszechniania wydań drukowanych i innej płatnej dystrybucji e-wydań.

Nakład jednorazowy to liczba wydrukowanych egzemplarzy danego wydania opatrzonego tą samą datą wydawniczą oraz tym samym numerem, nie zawiera rozpowszechnionych przez wydawcę e-wydań. Średni nakład jednorazowy oblicza się dodając nakłady wszystkich wydań w danym okresie i dzieląc otrzymaną sumę przez liczbę wydań w danym okresie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Fakt” najchętniej kupowany w 2017 roku. Większość dzienników z najniższą sprzedażą w historii

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
elza
Spadek GW o 72 proc. od 2008 to najbardziej spektakularny upadek wysokonakładowego dziennika w historii prasy. Będą uczyli tego na lekcjach historii.
88 65
odpowiedź
User
Bolo
I to nie tylko PiS ich docisnął. To ekipa, która od paru lat odklejona emocjonalnie od rzeczywistości zarządza tym kiedyś solidnym dziennikiem. Co ciekawe, że sama Agora jest racjonalnie i z pomysłem zarządzana. Wygląda na to, że GW jest wyjęta spod decyzji zarządu.
50 26
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
18 205 sztuk sprzedanego jedynie prawdziwgo i patriotycznego PiSemka w 38 milionowym kraju?
Ale po co czytać? Wystarczy wiara, prawda towarzysze ? :D
35 37
odpowiedź
User
Rexio
GW lepiej żeby dogorywala latami tak aby kolejni absolwenci dziennikarstwa widzieli jej agonię...
45 17
odpowiedź
User
Smoby
W GW kolejne redukcje przed wakacjami, ależ tam musi być gęsta atmosfera, pewnie kolejny afery wyjdą przy okazji jak ta z przebieralskim...
39 12
odpowiedź
User
mon
To wina PiSu, że ludzie nie chcą niczego czytać. Sami do tego zachęcają. Ile można czytać o upadku moralnym i politycznym PiS-wyznawców oraz ucisku przez kościół katolicki w Polsce?? Wszystko mają w TVPiS i jeszcze mają coś czytać. To jest dla PiS-wyznawców za trudne.
16 31
odpowiedź
User
conf
To wina PiSu, że ludzie nie chcą niczego czytać. Sami do tego zachęcają. Ile można czytać o upadku moralnym i politycznym PiS-wyznawców oraz ucisku przez kościół katolicki w Polsce?? Wszystko mają w TVPiS i jeszcze mają coś czytać. To jest dla PiS-wyznawców za trudne.


wydaje mi się że rak mózgu od czytania wyborczej, to dużo gorsze rozwiązanie ; ) Na szczęście ta śmiertelna choroba grozi coraz to mniejszej grupie- sporo osób zastanie uratowanych po wyborach w tym roku - kiedy skończy się samorządowe eldorado prenumerat ; )
37 11
odpowiedź
User
dingo
Gazeta stała się niestrawna po prostu. To nie chodzi nawet o to, że piszą pod konkretną opcję wyborczą, tylko piszą ciągle to samo, odgrzewają stare artykuły na stronie internetowej, wypalili się kompletnie. Poza tym ciągle kogoś obrażają, stawiają do pionu etc. Nieznośna maniera.
37 4
odpowiedź
User
Fryderyk
Pochodzę z inteligenckiej rodziny i wszyscy czytamy GW. Na studiach również wszyscy koledzy (ze średnią 4,5+) studiują Wyborczą. Tymczasem nowy kolega w pracy - wczoraj mi powiedział żebym uważał - bo za czytanie GW na Woli można dostać w papę. Nie powiem -
Trochę się niepokoje - nie brakuje barbarzyńców w ogrodzie w dzisiejszych czasach.
8 32
odpowiedź
User
Stefan
A wy jakiego "aseta" macie?
1 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing