WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

„Łap nowego” w kampanii napoju Tiger

Gorący temat

T-Mobile Polska ma 10,4 mln klientów. Zysk EBITDA zmalał o 15 proc. m.in. wskutek darmowego romanigu w UE

0

FoodCare pozywa Maspex za skopiowanie w napoju Life oprawy i reklam Frugo

2016-11-17 A A A KOMENTARZE: 9 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Firma FoodCare uważa, że Maspex Wadowice chciał zbudować sukces marki napojów Tymbark Life upodabniając ją i jej reklamy do marki Frugo. Złożyła pozew w sądzie przeciwko wadowickiej spółce. - Dla nas to sprawa niezrozumiała, bo dotyczy 2012 roku i produktu, którego już nie ma na rynku - odpowiada Maspex.

FoodCare pozywa Maspex za skopiowanie w napoju Life oprawy i reklam Frugo

FoodCare poinformował właśnie media o złożonym do sądu okręgowego w Katowicach pozwie przeciwko Grupie Maspex Wadowice. Pozew, złożony w lipcu br., dotyczy naruszenia przez wadowicką firmę praw FoodCare poprzez skopiowanie pomysłu na kampanię i wyglądu napoju Tymbark Life. Krakowska firma twierdzi, że Maspex próbował zbudować sukces swojego napoju kopiując Frugo.

FoodCare jest właścicielem Frugo od 2011 roku. W latach 90 był to kultowy napój, który niemal błyskawicznie zdobył uznanie konsumentów. Głównie za sprawą dość oryginalnych na tamte lata reklam, adresowanych głównie do młodzieży. Marka zmieniła właściciela i w 2011 roku wróciła na rynek jako produkt firmy FoodCare.

Podczas nieobecności marki Frugo na rynku, w 2003 roku Maspex wprowadził do sprzedaży napój owocowy Tymbark Life Active. W pierwszej wersji produkt - według FoodCare - nie miał żadnych powiązań z marką Frugo - pojemność była większa, a na opakowaniach widniały zdjęcia owoców cytrusowych.

W 2012 roku Maspex odświeżył wizerunek marki - z nazwy zniknęło słowo Tymbark, pozostała jedynie nazwa Life. Rebranding polegał na zmianie opakowań i komunikacji marki ( butelkę plastikową zastąpiła szklana z metalową nakrętką). Według FoodCare wtedy Maspex w identyfikacji wizualnej tego napoju zaczął operować kolorami dla oznaczenia smaku dominującego, jak w przypadku Frugo. Zmianie została poddana cała butelka: szklana, o mniejszej pojemności, z inną zakrętką i etykietą. Nowy wygląd napoju Life był praktycznie identyczny jak Frugo - twierdzi FoodCare.

Zdaniem producenta podobieństwo obu produktów nie kończyło się jedynie na ich wyglądzie, ale widoczne było też w reklamach. Według FoodCare Maspex skopiował całą koncepcję reklamową nabytą wcześniej przez FoodCare.

Firma jako przykłady wskazuje np. reklamy czarnego i różowego Frugo. W reklamach Frugo czarnego, na czarnym tle widniała butelka tego napoju z łańcuchem i hasło „Szacunek dla czarnucha”. Na grafice napoju Life, na butelce też był łańcuch a hasło głosiło „Respekt dla czarnego”. W przypadku różowych wersji obu napojów w reklamie Frugo było hasło „Róż dupę”, zaś w reklamie Life - „Różmy dupy”.

„Doprowadziło to do sytuacji, kiedy konsumenci mogli zostać wprowadzeni w błąd, produktem przypominającym oryginał, a także reklamowanym w sposób do złudzenia przypominający Frugo. FoodCare, chcąc dbać o swoje prawa, a także o prawa konsumentów, postanowił walczyć o ochronę kultowego produktu jakim jest Frugo.  Wykorzystywanie pomysłów objętych ochroną prawa autorskiego w sposób tak jednoznaczny budzi wątpliwości odnośnie legalności i stanowi niemalże żerowanie na dobrej opinii marki, a tego właśnie, według spółki FoodCare, dopuściła się firma Maspex, wydając wizualną kopię Frugo-  napój Life” - poinformowała firma w oficjalnym komunikacie.

- Jest to sytuacja całkowicie dla nas niezrozumiała. Po pierwsze dotyczy 2012 roku, a mamy 2016 rok. Po drugie dotyczy napojów Life, których nie ma już na rynku od kilku lat. Ponadto w 2013 roku firma FoodCare zgłosiła przecież już tę sprawę do Prokuratury, ale została ona dawno umorzona, ponieważ nie dopatrzono się żadnego naruszenia prawa z naszej strony -przekazała serwisowi Wirtualnemedia.pl Dorota Liszka, manager ds. komunikacji korporacyjnej w Maspex Wadowice.

Liszka wyjaśnia, że wprowadzenie na rynek napojów Life poprzedzone było badaniem konsumenckim, które zawsze wskazuje najbardziej trafnie preferencje i gusta konsumentów danej kategorii produktu. W tym przypadku kategoria produktu zdeterminowała jego wygląd oraz treść i charakter kampanii  reklamowej. Zresztą podobnie jest w wielu grupach produktowych.

- Napoje wykorzystywały kod kolorystyczny odzwierciedlający barwę napoju, poprzez co odróżniały się od pozostałych marek w naszym portfolio – można powiedzieć uzupełniały naszą ofertę. Sama kampania oparta była – co naturalne w tej sytuacji – o kod kolorystyczny oraz wykorzystywała istniejące w mowie potocznej hasła nawiązujące do nazw kolorów. Robiła to w sposób humorystyczny i momentami dyskusyjny – ale ludzie młodzi to lubią.  Kampania prowadzona była wyłącznie w internecie, niskobudżetowa, kierowana do wąskiej grupy odbiorców. Dodatkowo z kampanią wystartowaliśmy wcześniej, dlatego nie może być mowy o jakimkolwiek kopiowaniu przez nas koncepcji kampanii firmy FoodCare. Ponadto spółka FoodCare nigdy wcześniej nie prowadziła tego typu działań dla swojego produktu, które bazowałyby na podobnym pomyśle kreatywnym. Nie przypominam sobie również, aby kiedykolwiek Frugo w przeszłości miało taką kampanię - twierdzi Dorota Liszka.

FoodCare podtrzymuje jednak, że Maspex naruszył swoim działaniem jej prawa i chociaż Tymbark Life został wycofany ze sprzedaży, to sprawa ma być ostrzeżeniem dla innych „naśladowców” kultowych produktów.

Autor: bg

Wiecej informacji: FoodCare, Maspex, Frugo, Life, plagiat

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia