SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Panel telewizyjny Nielsena dostępny w co trzeciej gminie w Polsce. "Nie jest to panel wielkomiejski"

Paneliści biorący udział w badaniach telemetrycznych Nielsen Audience Measurement zlokalizowani są w 91 proc. powiatów oraz w co trzeciej gminie w Polsce. Liczący ponad 2 tys. gospodarstw domowych panel firmy rozmieszczony jest w ponad 1 tys. miejscowościach. - Z różnych stron dochodzą do nas informacje, że panel jest za bardzo skupiony, co nie jest prawdą - mówi Dariusz Gumbrycht, reach service delivery leader w Nielsen Audience Measurement.

Article

Firma Nielsen Audience Measurement zaprezentowała wczoraj informacje na temat geograficznej struktury rozmieszczenia panelu telemetrycznego, który prowadzi w naszym kraju od 1996 rokuZ tych danych wynika, że na koniec stycznia 2018 roku zainstalowane gospodarstwa domowe znajdowały się w 91 proc. powiatów oraz w co trzeciej gminie w Polsce.

Nad prawidłowym działaniem panelu w całym kraju czuwa kilkunastu techników rozlokowanych w całej Polsce. Aby dotrzeć do panelistów, w ciągu roku przejeżdżają oni łącznie około 500 tys. km.

- Aby obsłużyć nasz panel, posiadamy zatrudnionych 14 techników, którzy gwarantują działanie naszych telemetrów oraz szybki dojazd do panelistów z dwóch powodów: jeśli nastąpi awaria naszego sprzętu oraz wizyta w celu zaktualizowana informacji o naszych panelistach - mówił podczas spotkania prasowego Dariusz Gumbrycht, reach service delivery leader w Nielsen Audience Measurement.

Panel badawczej firmy rozmieszczony jest w 1012 miejscowościach, w których łączna liczba gospodarstw objętych badaniem wynosi nieco ponad 2000. Na ten wynik składa się 617 wsi, 104 miasta liczące do 10 tys. mieszkańców, 96 miast od 10 do 19 tys. mieszk., 107 miast od 20 do 49 tys. mieszk., 48 miast od 50 do 99 tys. mieszk., 23 miast od 100 do 199 tys. mieszk., 12 miast od 200 do 499 tys. mieszk. oraz 5 miast mających ponad 500 tys. mieszk.

- Z różnych stron dochodzą do nas informacje, że panel jest za bardzo skupiony, co nie jest prawdą. Posiadamy w nim ponad 2 tys. gospodarstw, które znajdują się w ponad 1 tys. miejscach. Oznacza to, że w jednym miejscu znajdują się średnio 2 gospodarstwa - komentował Gumbrycht. - W dużych miastach tych gospodarstw naturalnie jest względnie więcej niż w mniejszych jednostkach, ale nie jest to panel wielkomiejski. Rozproszenie naszego panelu może obrazować nam to, że posiadamy zainstalowane gospodarstwa domowe w aż 617 wsiach - dodał.

W podziale na województwa najwięcej miejscowości z zainstalowanymi gospodarstwami domowymi znajduje się na Mazowszu - jest ich tam 125. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje województwo wielkopolskie (93 miejscowości), a dalej plasują się województwa: śląskie (88) i małopolskie (85). Z kolei najmniej miejscowości objętych pomiarem znajduje się w woj. lubelskim i podlaskim (po 33).

- Nasz panel jest równomiernie porozkładany na wszystkie województwa i tym samym obrazuje on strukturę demograficzną w danych regionach - powiedział reach service delivery leader z NAM.

W 2016 roku Telewizja Polska zwróciła się do Nielsena o przekazanie kodów pocztowych osób uczestniczących w panelu badawczym. Pracownia na to się nie zgodziła, gdyż rodziłoby to ryzyko identyfikacji poszczególnych osób, a także nie pozwalają też na to zawarte z nimi umowy. Firma jednak udostępniła nadawcy dokładną strukturę panelu z danymi takimi jak podział na województwa, wielkość miejscowości czy ilość wyodrębnionych miejscowości w danym województwie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Panel telewizyjny Nielsena dostępny w co trzeciej gminie w Polsce. "Nie jest to panel wielkomiejski"

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nami
Rozbicicie widac tylko ciekawe czy te wsie i moasteczka nie polozone wokol wielkich aglomeracji, bo tego to nie pokazuje :)
23 6
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Podstawowy błąd lokalizacji tych paneli polega na tym, że powinno się w zasadzie zlikwidować je po zachodniej stronie Wisły. Przenieść całość na ścianę wschodnią ( głównie Podlasie i Podkarpacie) plus oczywiście...Radom :D Wtedy pomiar byłby wreszcie prawdziwy.
14 23
odpowiedź
User
Ja
Małe miasto - Konstancin, wieś - Izabelin :))
20 7
odpowiedź
User
Widz
Czy to tego chciał Kurski? A oni że się nie da i nie pokażą? Ciekawe czemu się ugieli? A tak poza tym, to mapki fajne, kolorowe, ale nic nie wnoszą. Próba jest za mała. 40 mln ludzi i 2000 punktów. Tu trzeba by z 0,5 mln.
7 14
odpowiedź
User
Pytanie
Dlaczego w 2016 nie opublikowano tych danych?
9 7
odpowiedź
User
Tito
Niesen ostatnio madzwyczaj intensywnie pracował nad rekrutacją nowych panelistów. Niech podadzą od kiedy wyniki są podawane wg tej struktury. Może w końcu odrobiili pracę domową. Ale co z szeroko ogłaszanym rzszerzeniem panelu? 2000 hh to wciąż za mało dla 33mln ludzi.
8 6
odpowiedź
User
mały jasio
fajna nazwa roboty - "reach service delivery leader"
4 0
odpowiedź
User
Iguana
A kiedy Kurski pierwszy raz zarzucił Nielsenowi niewłaściwy rozkład panelu? Jakieś dwa lata
3 2
odpowiedź
User
Iguana
A kiedy Kurski pierwszy raz zarzucił Nielsenowi niewłaściwy rozkład panelu? Jakieś dwa lata
2 0
odpowiedź
User
Tomasz
Nie ma tu kluczowej informacji:
Ilu panelistów jest w podziale na wielkość miejscowości czyli ilu na wsiach i ilu w miastach. Taka informacja nie zdradziłaby lokalizacji panelistów, ale byłaby kluczowa dla oceny wiarygodności i dokładności badań. Niestety brak jej powoduje uzasadnione podejrzenia o manipulację wynikami.
Np w takim opolskim nie mieszka nawet 1mln ludzi, a badaniami objęte jest o trzy miejscowości więcej, niż w podlaskim, gdzie mieszka grubo ponad milion mieszkańców. Wszyscy natomiast wiemy, jak wielkie różnice w preferencjach politycznych różnią te dwa województwa...
5 4
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry