SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Orlen i 4F najbardziej rozpoznawalnymi sponsorami naszej reprezentacji olimpijskiej, 79 proc. Polaków nie zna żadnego sponsora igrzysk

Marka paliwowa Orlen i odzieżowa 4F to najbardziej rozpoznawalne brandy wśród sponsorów tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego - wynika z badania domu mediowego Starcom (Publicis Media).

Kamil Stoch Article

Starcom zbadał znajomość oficjalnych partnerów całego wydarzenia oraz sponsorów Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Powtórzy je po zakończeniu olimpiady. 79 proc. respondentów nie potrafiło wskazać żadnego z oficjalnych sponsorów igrzysk w Pjongczangu. A są wśród nich m.in: McDonald’s, The North Face, Samsung, Hyundai/Kia Motors, Korean Air, LG, Lotte, Kepco, SK, Posco i KT.

Najwięcej spontanicznych odpowiedzi zebrały polskie marki Orlen (6 proc.) i 4F (4 proc.), a na czwartym miejscu uplasowała się marka Lotto (4 proc.), podczas gdy żadna z nich nie jest oficjalnym sponsorem igrzysk w Pjongczang, a są jedynie związane umowami partnerskimi i sponsoringowymi z Polskim Komitetem Olimpijskim.

Trzecie miejsce zajęła Coca-Cola, która również nie jest partnerem zimowych igrzysk. Prawidłowo wskazany został Samsung, który zajął 5. pozycję w badaniu. W TOP 10 znalazły się również Pepsi, Adidas, Visa, Huawei i Nike, spośród tych marek wyłącznie Visa jest partnerem zawodów w Pjongczang.

Respondenci mieli podobne trudności w spontanicznym wymienieniu marek, które współpracują z Polskim Komitetem Olimpijskim (sponsorzy PKOL to m.in.: Orlen, Lotto, Tauron, 4F, LOT, Grupa Luxmed, Deloitte oraz Columna Medica). 80 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać żadnej firmy, ani marki. Jednak w TOP 5 wskazań znalazły się aż cztery marki, które rzeczywiście współpracują z PKOL: Orlen, 4F, Lotto i Tauron.

- Rozpoznanie sponsorów, zarówno reprezentacji, jak i zbliżających się zimowych igrzysk w Pjongczang, jest na zdecydowanie niższym poziomie niż w przypadku dużych imprez piłkarskich, czy też letnich igrzysk w Rio - mówi Sebastian Szade, dyrektor ds. strategii i innowacji w Starcomie - Nie powinno to dziwić, nie tylko ze względu na niszowość wielu dyscyplin zimowych, ale również dlatego, że firmy nie inwestują dużych środków w komunikację masową związaną z ZIO. Wśród marek globalnych dominują przede wszystkim te, które od lat kojarzą się ze wspieraniem imprez sportowych wszelkiej maści, jak również, przedsiębiorstwa pochodzące z Półwyspu Koreańskiego, dla których zbliżająca się impreza jest tak okazją, jak i po części obowiązkiem - dodaje.

Orlen, Lotto, 4F i Tauron zostały ponadto prawidłowo wymienione w badaniu świadomości wspomaganej partnerów PKOL. Respondenci w TOP 10 wymienili także marki Atlas i Santander, które nie współpracują z PKOL, ale sponsorują konkretnych sportowców: Kamila Stocha (Atlas), Justynę Kowalczyk (Santander Consumer Bank) i regularnie widzimy ich na akcesoriach sportowych olimpijczyków. Wśród partnerów mediowych najczęściej wymieniani byli „Przegląd Sportowy” (9 proc.), Onet (6 proc.) i Eurosport (5 proc.).

- Ciekawiej wygląda analiza świadomości sponsorów reprezentacji, gdzie widać efekty długofalowej strategii realizowanej przez Orlen, czy Totalizator Sportowy, jak również – znaczenie jakie w sportach zimowych odgrywają skoki narciarskie i ekspozycja marki w trakcie ich transmisji. Szczególnie w przypadku marek: Atlas - sponsora Kamila Stocha oraz Santander sponsorującego Justynę Kowalczyk, co pokazuje, że taka strategia może być alternatywą w stosunku do długofalowych i kosztownych inwestycji, na które pozwolić mogą sobie przede wszystkim potentaci - komentuje Szade.

W badaniu wspomaganej znajomości oficjalnych sponsorów ZIO 2018 ankietowani najtrafniej wskazali marki Samsung (30 proc.), Visa (30 proc.), Kia (21 proc.), Hyundai (20 proc.), LG (20 proc.) oraz McDonald’s (19 proc.).

Marką z największa liczbą odpowiedzi okazała się Coca-Cola (33 proc.), która nie jest oficjalnym partnerem Igrzysk w Pjongczang, natomiast od lat, jako partner MKOL, wspiera światowy sport olimpijski.

Starcom zamierza powtórzyć badanie po zakończeniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Badanie zostało przeprowadzone w Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na zlecenie Starcomu, w dniach 19-21 stycznia, na reprezentatywnej dla populacji Polski grupie internautów, mieszkańców całej Polski, w wieku 18+ (N=1041)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orlen i 4F najbardziej rozpoznawalnymi sponsorami naszej reprezentacji olimpijskiej, 79 proc. Polaków nie zna żadnego sponsora igrzysk

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
7477747
dopiero przedwczoraj dowiedzialem sie gdzie jest ta olimpiada (wczesniej bylem przekonany, ze w Rosji), wiec co tu mowic o sponsorach...
1 2
odpowiedź
User
wesołek
Czy ktoś w Polsce słyszał o Coca Coli? Tak. A czy ktoś w Stanach Zjednoczonych o Orleanie?? To która marka jest bardziej rozpoznawalna? Ta o której wszyscy słyszeli
2 0
odpowiedź
User
wesołek
...i widzieli.
2 0
odpowiedź
User
wesołek
Errata do pierwszego komentarza
1 1
odpowiedź
User
wesołek
O Orlenie. Mały błąd. Sorry.
1 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing