SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Ile zarabia dziennikarz? Od 2 do 4 tys. zł

Przeciętne miesięczne zarobki dziennikarza wynoszą od 2 do 4 tys. zł netto - takie kwoty deklarowali najczęściej dziennikarze ankietowani na zlecenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Z badania wynika ponadto, że dziennikarze źle postrzegają swoje środowisko.

Ile zarabia dziennikarz? Od 2 do 4 tys. zł

Badanie przeprowadzono metodą indywidualnej ankiety kwestionariuszowej. Odpowiedziało na nią 830 osób, z czego 76,5 proc. zadeklarowało, że dziennikarstwo jest ich podstawowym źródłem dochodu (tę grupę w badaniu określono mianem dziennikarzy). 51,5 proc. badanych pracuje w mediach, zlokalizowanych w stolicy; najczęściej byli to dziennikarze informacyjni, zajmujący się kulturą oraz pracujący w mediach branżowych. Wśród badanych najliczniejszą grupę stanowili dziennikarze o krótkim stażu pracy - do 10 lat.

W pytaniu o zarobki najczęściej wskazywany przedział (41,2 proc.) miesięcznego wynagrodzenia netto dziennikarzy to od 2 do 4 tys. zł, jedna piąta ankietowanych deklaruje, że zarabia od 4 do 6 tys. zł., 8,4 proc. - od 6 do 8 tys. zł, a 6 proc. - powyżej 8 tys. zł. netto.

W grupie "niedziennikarzy" (osoby, dla których profesja ta jest dodatkowym źródłem dochodu) najczęściej deklarowano (53,7 proc.), że średnie zarobki wynoszą do 1 tys. zł. netto miesięcznie.

Dziennikarze najczęściej deklarowali, że opłacani są stałą pensją (72 proc.), a także wierszówką (41,8 proc.). Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło lub zlecenie pobiera 34,7 proc. dziennikarzy. Wynagrodzenia w tej ostatniej formie otrzymują jednak najczęściej "niedziennikarze" (58,2 proc.).

Badani odpowiadali też w ankiecie jak postrzegają swe środowisko. Przeciętny dziennikarz, zdaniem ankietowanych, "raczej nie jest profesjonalny", "nie można także o nim powiedzieć, że jest uczciwy". Przeciętny dziennikarz jest też, wedle respondentów, "raczej średnio lub słabo wykształcony i raczej uprawia zawód z przypadku". Przeciętny dziennikarz to też człowiek "średnio zadowolony z siebie", który "nie czuje się w zawodzie bezpiecznie".

Przeciętny dziennikarz jest też "zdecydowanie źle wynagradzany" i "raczej nie zachowuje obiektywizmu".

Za najważniejsze problemy środowiska dziennikarskiego uznano "wejście do zawodu nieprofesjonalistów" (blisko połowa wskazań), "upolitycznienie mediów" (ok. 44 proc.), "obniżenie zarobków i manipulowanie mediami" (odpowiednio: 38,5 proc. i 34,5 proc.).

W opinii ponad 72 proc. dziennikarzy ich koledzy kierują się w pracy przede wszystkim poleceniami zwierzchników. Zgodnie z kodeksami dziennikarskimi postępuje mniej niż 0,5 proc. dziennikarzy. Natomiast na pytanie, czym powinni przede wszystkim kierować się dziennikarze ankietowani odpowiadali najczęściej: "własnym sumieniem" (60,3 proc.).

Ankietowani oceniali też zmiany, jakie nastąpiły w zawodzie w ostatnich latach. 15,8 proc. wskazywało na pogoń za sensacją, 12,9 proc. na konformizm wobec wydawców i właścicieli rynku, 11,6 proc. na nierzetelność i niską jakość pracy dziennikarskiej, 11,1 proc. na upadek i deprecjację oraz pauperyzację zawodu.

SDP zapowiada, że wyniki ankiety posłużą mu m.in. do wznowienia starań o uregulowanie statusu zawodu dziennikarza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ile zarabia dziennikarz? Od 2 do 4 tys. zł

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jack
Ja w telewizji zarabiam średnio 12-13 tys. netto jako reporter, umowa o pracę, jeden z dzienników telewizyjnych, mój kolega redakcyjny "ciągnie" 1200-1600 na umowę o dzieło, obaj nie mamy studiów, obaj pracujemy parę lat, naiwnych nie sieją, sami się rodzą:)))
0 7
odpowiedź
User
Wacek
Do kogo SDP wysłało ten kwestionariusz? Do tych niedobitków, których adresy wzięli ze stopek mających jeszcze etaty, czyli stałe źródło dochodu? Wystarczy wziąć kilka gazet/ magazynów i policzyć kto jest w stopce, a kto napisał teksty. A ci w stopce to też często zmuszeni są prowadzić własną działalność gospodarczą. Podobnie w TVP, TVN lub Polsace, nie wspominając o Superstacji, gdzie WSZYSCY zapier... na umowy o dzieło. A 2 tysiące to się zarabia właśnie na umowy o dzieło, czyli nikt nie płaci ZUS i innych ubezpieczeń, czyli wychodzi na to, że dziennikarz kosztuje mniej niż kasjerka zatrudniana na umowę o pracę przez Biedronkę.
1 0
odpowiedź
User
Placek
jakby to napisać. Ilościowo znam dwóch dziennikarzy. Telewizyjnego i radiowego. Sumując ich zarobki i przyjmując że zarabiają średnio 2-4 tyś to ..... znam ich DWUNASTU !!!!
0 0
odpowiedź
User
Dziennikarz
Byłem dziennikarzem w ogólnopolskiej sieci radiowej, zarabiałem 1400 zł netto, potem nieco więcej, z podkreśleniem nieco. I powiem szczeże, to co dzieje się w mediach przyprawia o ból głowy. Tam reportera, ktory cięzko pracuje, a nie wchodzi przełożonym w dupę, traktuje się jak szmatę. Nie liczy sie talent, zainteresowanie tą pracą, liczą się układy i lizustwo. Nie możesz mieć własnego zdania, bo od razu wydawcy lub dyrektorzy z kompleksami,a takich nie brakuje, pokażą ci gdzie jest Twoje miejsce. Ja małem swoje zdanie i do mediów nie pasuje:)
0 1
odpowiedź
User
anioł
@Jack: kłamiesz, koleżko. ściemniasz, aż miło. 12-13 tys netto ? buahahahaha! kogo oszukujesz? Ani TVN, ani TVP, ani Polsat nie płacą takich pieniędzy rysiom. Bzdury opowiadasz Jack.
1 0
odpowiedź
User
stach
Deklarowane zarobki dziennikarzy to jedna wielka lipa tak samo jak większość informacji przeznich wysmażonych.Polska dziś żyje w zaklamaniu życia publicznego przez media i polityków.
0 0
odpowiedź
User
bob
Ja zaniżam.... W sumie w dwóch redakcjach zarabiam... 1 tys, mimo doświadczenia i ukończonych studiów...
0 0
odpowiedź
User
gruby rycho
Jestem dziennikarzem z 23 letnim stażem (prasa lokalna i ogólnopolska) i powiem tak - pauperyzacja zawodu to stwierdzenie subtelno - delikatne. Dziś nie ma żadnych wzorców, żadnej czci dla wykonywanego zawodu. Przyszło wielu młodych ludzi - ambitnych ale, bez pojęcia o łamaniu, bez graficznej wyobraźni, robiących wiele błęów ortograficznych. Słowem - pseudodziennikarze, piszący fatalne teksty, ale jak ktoś wyżej zauważył - wdzięczni naczelnemu, dyrektorowi wydawnictwa, itd. Są mierni, ale wierni. Oliwy do ognia dolewa internet... Kiedyś, gdy startowałem dziennikarz był "KIMŚ", dziś - lepiej nie będę kończył.
Pozdrawiam
1 0
odpowiedź
User
Mamut
Zarobki - zgadzam się. Jednak najbardziej podoba mi się wzmianka o krótkim stażu pracy - do 10 lat - to najlepiej świadczy i o naszym (dziennikarskim) poziomie i o zarobkach, a także całym statusie zawodu zaufania publicznego. Wszędzie same dzieci, które zamiast uczyć się życia, zeby je na co dzień opisywać uczą się zadowalać wydawców i redaktorów, żeby produkt sie sprzedał i tak tępiejemy i ogłupiamy społeczeństwo. Sam po przekroczeniu magicznej liczby 10 lat poczułem się weteranem i zastanawiałem się nad odejściem, bo ta praca zabija. Ale ciągnę dalej i w sumie narzekać mogę tylko na młodych gniewnych, choć też już nie bardzo, bo za wielu ich już widziałem. Przychodzą, psują środowisko, odchodzą, przychodzą następni i znowu odchodzą, zanim czegokolwiek się nauczą. Młodzi frustraci po gimnazjach, marzący o kasie i niczym więcej. Wydaje im się, że dziennikarstwo, to Lis, chcą być celebrytami, a nie iść do orki, jaką ten zawód jest na co dzień. Stąd wyniki sondażu, który opierał się na narzekających adeptach, którzy na pewno w tym zawodzie nie zostaną.
1 0
odpowiedź
User
da-NONE
Bzdury. Kropka.
0 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry