SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

45 proc. Polaków uważa, że osoby korzystające z opieki społecznej to lenie

Co czwarty Polak (26%) deklaruje korzystanie z pomocy finansowej państwa, a 40% badanych jest zdania, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

PAP / Maciej Kulczyński Article

Ze wsparcia finansowego z budżetu państwa stosunkowo częściej korzystają osoby mieszkające na wsi (32%) lub w miastach do 100 tys. mieszkańców (28%), a najrzadziej - w dużych miastach liczących od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców (15%).

Pobieranie zasiłków najczęściej deklarują osoby z wykształceniem podstawowym (32%), następnie - po równo - z wykształceniem zawodowym i średnim (26%), a najmniej z wykształceniem wyższym (18%).

Co ciekawe, przekonanie, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da, jest najbardziej rozpowszechnione wśród mieszkańców wielkich miast powyżej 500 tys. mieszkańców (48%) oraz wsi (45%), a najmniej wśród osób mieszkających w miastach do 100 tys. mieszkańców (34%).

Ponadto, z badania wynika, że zdaniem ponad połowy dorosłych Polaków (55%) osoby korzystające z opieki społecznej to osoby zaradne, które potrafią wykorzystać okazję, by otrzymywać pieniądze i się przy tym nie napracować. Najwięcej takich osób jest wśród sympatyków Kukiz’15 (67%), a najmniej wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej (44%).

Na pytanie sformułowane w odmienny sposób - o to, czy osoby korzystające z opieki społecznej to lenie, którym nie chce się pracować, 45% badanych odpowiedziało twierdząco. Najwięcej takich osób było wśród zwolenników Nowoczesnej (52%), a najmniej wśród zwolenników PiS (30%).

Badanie zostało przeprowadzone dla Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 9-12 czerwca 2017 r., metodą CAWI, na próbie ogólnopolskiej osób od 18 lat wzwyż, N=1055. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 45 proc. Polaków uważa, że osoby korzystające z opieki społecznej to lenie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nika
Od lat 90tych nie ma już opieki społecznej, tylko pomoc społeczną.
5 0
odpowiedź
User
Aspen
Do pomocy społecznej kwalifikuje się nie więcej niż 15% populacji.
Wszystko ponad to zwyczajni naciągacze fałszujący dokumentacje czy ukrywający dochody.
3 0
odpowiedź
User
miś społeczny
Uważam, że od pomocy społecznej powinni zostać odcięci zwykli menele i alkoholicy. Menel to nie człowiek.
2 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry