SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015 (agencje i wydawcy)

O kończącym się roku i prognozach na przyszły w branży internetu i marketingu mobilnego dla Wirtualnemedia.pl mówią przedstawiciele czołowych wydawców i agencji, m.in. Piotr Rytel, Maciej Wiktorowski, Karol Suchenek, Łukasz Makowski, Monika Mikowska i Kamil Brzeziński.

Maciej Wiktorowski, head of mobile w Interia.pl

Wydarzenie roku
W Polsce brak wydarzeń, które można opisać jako takie, które zdominowały rynek. Z kolei na świecie były to, moim zdaniem:
- oznaczanie w wynikach wyszukiwania Google stron posiadających wersje mobilne jako tych bardziej przyjaznych użytkownikom,
- awans chińskiego producenta Xiaomi na trzecie miejsce w zestawieniu producentów sprzętu mobilnego sprzedających największe ilości urządzeń,
przebicie kolejnej psychologicznej bariery w strukturze przychodów Facebooka - 66 proc. przychodów reklamowych pochodzi z kanału mobilnego.
 
Sukces roku
To, że w kolejnym roku polski mobile urósł o ponad 100 proc. we wszystkich swoich aspektach.

Porażka roku
Brak.

Człowiek roku
Każdy z użytkowników mobilnego internetu. Użytkownicy stają się coraz bardziej świadomi i jeszcze bardziej wymagający, co przekłada się na jakość usług i zainteresowanie rynkiem mobilnym po stronie reklamodawców.
 
Trend roku
Pojawienie się nowych kategorii urządzeń: technologii ubieralnych i beaconów. Coraz popularniejsze urządzenia typu smartwatch, opaski fitness, które na stałe zadomowiły się w ofertach i cennikach operatorów i producentów.

Polska staje się beaconowym zagłębiem, kolejne wdrożenia, rundy finansowania i implementacje polskich firm zajmujących się produkcją beaconów i wspomagających je aplikacji tworzą fundament pod nowe zastosowania urządzeń znajdujących się w kieszeniach użytkowników.

Prognoza na 2015
Dalsze kilkudziesięcioprocentowe wzrosty zasięgów, aktywności i wydatków reklamowych na mobile. Zwłaszcza te ostatnie będą rosły szybciej niż do tej pory.

 


Monika Mikowska, współwłaścicielka mobee dick, autorka bloga jestem.mobi

Wydarzenie roku
W swojej pracy zawodowej zajmuję się (szeroko rozumianym) projektowaniem rozwiązań mobilnych. Z tego punktu widzenia, bardzo ważnymi wydarzeniami mijającego roku są aktualizacje dwóch wiodących mobilnych systemów operacyjnych, iOS i Android, a raczej możliwości, które stwarzają.

Apple zarządził mariaż systemu operacyjnego telefonu (iOS 8) z systemem operacyjnym komputera (Yosemite), dzięki czemu  granice pomiędzy zastosowaniem tych dwóch urządzeń zacierają się jeszcze bardziej. Kiedyś wyliczaliśmy, ile rzeczy zastępuje już telefon, dziś można wyliczać, z ilu rzeczy niebędących telefonem możemy zadzwonić.

Z kolei Material Design, który pojawił się wraz z aktualizacją Androida do wersji 5.0 uczy nowego myślenia o projektowaniu dla świata cyfrowego. W dobrze wyegzekwowanym Material Design mamy ujednolicone interfejsy aplikacji nie tylko mobilnych, ale i webowych (por. Inbox: aplikacja mobilna vs. wersja webowa). Material Design skutecznie wychodzi poza system Android - aplikacje z ekosystemu Google’a, wspomniane przed chwilą Inbox czy Google Maps, wyglądają podobnie i na iOS i Android.

Następuje ujednolicanie wzorców projektowych, co ma wpływać na doświadczenia użytkowników. Użytkownik zaczyna mieć możliwość swobodnie i bez wysiłku poznawczego przełączać się pomiędzy różnymi urządzeniami (a więc i systemami, na których te urządzenia pracują). Design powinien być transparentny, a technologia niewidoczna. Widać to o wiele wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Sukces roku
Projekt „Wirtualna Warszawa” wygrywający nagrodę drugiego rzędu w konkursie The Mayors Challenge 2014 na najbardziej innowacyjne miasto europejskie, organizowanym przez Fundację Bloomberga. Do konkursu zostało zgłoszonych 182 projektów miast z 29 krajów Europy. Konkurs ten promuje innowacyjne i odważne projekty, które pomagają rozwiązać problemy społeczne i ekonomiczne miast.

Projekt „Wirtualna Warszawa” zakłada opracowanie systemu informacji miejskiej w Warszawie w oparciu o niezależną sieć połączeń w ramach internetu rzeczy, wykorzystującego mikronawigację w komunikacji miejskiej i budynkach. System dedykowany jest wszystkim mieszkańcom Warszawy, ale szczególne korzyści mogą czerpać z niego osoby niewidome.

Pilotażowe wdrożenie tego systemu zostało zrealizowane w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przez zespół firmy Inventica, tworzącej technologię mikrolokalizacji ifinity. Miasto Warszawa wygrało dofinansowanie w wysokości milions dolarów, dzięki któremu projekt może zostać zrealizowany.

Porażka roku
Porażek nie odnotowałam. Mogę wspomnieć o pewnym zawodzie, którego doświadczyłam w związku z Polskim Standardem Płatności (PSP). Oczywiście rozwój tak dużego projektu wymaga czasu i wielu formalności, jednak informacje prasowe, które w tym roku były przedstawiane opinii publicznej, były dość… nużące. Bardzo kibicuję temu projektowi. Pamiętam, że w grudniu zeszłego roku byłam podekscytowana faktem, że „za chwilę” startują, bo sami tak komunikowali. Dziś mogę powiedzieć dokładnie to samo.

Człowiek roku
Ciężko wskazać jedną osobę. Chciałabym pochwalić pracę wszystkich zespołów, które skupiają się tylko na tym segmencie rynku, dzięki której stabilnie rośnie i rosnąć będzie dalej. W tym miejscu pozdrawiam ciepło ekipy: Listonic, Pixle i Duckie Deck!

Trend roku
W tym roku dużo mówiliśmy o kontekście. Kontekście wielu płaszczyzn, m.in. urządzeń, z których korzystamy, miejsca, w którym się znajdujemy, zadań, które mamy do zrealizowania, sieci, do której jesteśmy podłączeni, wyglądu interfejsu danego rozwiązania, itd. Tutaj doskonale wpisywał się trend związany z mikrolokalizacją i beaconami. Polskie firmy, które zajmują się tym tematem, są naszą dumą i towarem eksportowym. Kto z Was nie słyszał przynajmniej o jednej z tych firm: Estimote, ifinity, Kontakt.io, Clime, Comarch? A kto z Was używał już jakiejś aplikacji mobilnej, komunikującej się z beaconami?

Innym trendem, o którym dużo się mówiło (i nadal mówi), jest m-health, a z nim także wearables, które pomagają nam trackować naszą aktywność fizyczną i monitorować stan zdrowia. Ilu z Was faktycznie to robi?

No właśnie :)

Wskażę więc na trend, którego doświadcza absolutnie każdy z nas: wideo w mobile. O jego sile świadczą też liczby: już na początku tego roku 53 proc. ruchu w internecie z poziomu urządzeń mobilnych było generowane przez treści wideo (wg Cisco VNI). Obecnie ten ruch szacuje się to około 65 proc.

Prognoza na 2015
Rok 2015 będzie rokiem płatności mobilnych. Oczywiście na pewno znajdziecie wiele artykułów, w których już ktoś wcześniej, jakiś wcześniejszy rok nazwał rokiem płatności mobilnych, jednak zapytajcie swoich znajomych, ilu z nich zapłaciło za coś telefonem? Ja mówię więc o realnej prognozie, którą dziś można poprzeć faktami, a na koniec przyszłego roku - liczbami.

W tym roku doczekaliśmy się propozycji standardu płatności mobilnych od Apple - Apple Pay będzie zbierać żniwo w roku przyszłym. Niedawno Snapchat wprowadził usługę Snapcash, która zaspokaja rzeczywistą potrzebę social-mikro-payments. Już teraz na polskim rynku doskonale radzi sobie agregator płatności mobilnych SkyCash, który ma dwa razy więcej aktywnych użytkowników niż popularne IKO, które również radzi sobie nieźle. A za miesiąc ruszy BLIK, nowy system płatności mobilnych. BLIK nie będzie występować jako niezależna aplikacja, tylko 26. stycznia 2015 roku pojawi się jako nowa funkcja w istniejących aplikacjach następujących banków: Alior Bank, BZ WBK, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP (te sześć banków to twórcy Polskiego Standardu Płatności). BLIK będzie miał duży wpływ na ukonstytuowanie się płatności w sklepach mobilnych. Warto też przyglądać się poczynaniom Allegro i PayU.

Zatem płatności mobilne - przestaniemy o nich gadać, zaczniemy z nich korzystać.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015 (agencje i wydawcy)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zbytzbyt
Czy tylko ja mam z tym problem ze kazdy mowi o czyms innym? Czy temat jest tak szeroki czy wszyscy sa odklejeni od prawdziwej rzeczywistosci?
odpowiedź
User
zbytzbyt
Bo to są "specjaliści". My żyjemy w rzeczywistości a oni kreują własną "rzeczywistość" w którą wierzą.
odpowiedź
User
kuba
Tego nie da się czytać, każdy mówi coś innego i to chyba dobrze pokazuje sytuacje mobajla - chaos i brak pomysłu co będzie w przyszłym roku,
odpowiedź