SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015 (agencje i wydawcy)

O kończącym się roku i prognozach na przyszły w branży internetu i marketingu mobilnego dla Wirtualnemedia.pl mówią przedstawiciele czołowych wydawców i agencji, m.in. Piotr Rytel, Maciej Wiktorowski, Karol Suchenek, Łukasz Makowski, Monika Mikowska i Kamil Brzeziński.

Tomasz Parfjanowicz, head of mobile business development w Grupie Onet

Wydarzenie roku
W styczniu br., pierwszy raz w historii użytkownicy w USA spędzili więcej czasu w internecie przed ekranami urządzeń mobilnych w aplikacjach, niż przed komputerami. To przełomowy moment dla rynku, ponieważ główny sprawca tego faktu, czyli aplikacje, osiągnęły wynik 47 proc. zostawiając w tyle komputery (45 proc.) i ruch w przeglądarkach mobilnych (8 proc.).

Rynek zmienia się coraz szybciej, a na tej drodze pojawiają się kolejne kamienie milowe świadczące o tym, iż mobilne aplikacje to przyszłość internetu. Oczywiście nie należy ignorować komputerów, szczególnie w Polsce, ale priorytet rozwoju na kolejne lata trzeba przyznać aplikacjom.

Sukces roku
To wspólny sukces wszystkich twórców wysokiej jakości aplikacji mobilnych. Doszliśmy do poziomu, w którym aplikacje bezkonkurencyjnie zostawiły w tle usługi w przeglądarkach mobilnych. 85 proc. użytkowników preferuje natywne aplikacje ponad strony. Oczywiście są to dane z USA, natomiast ten trend także zaczyna być widoczny w Polsce.

Porażka roku
Rok 2014 raczej nie był szumnie zapowiadanym rokiem rozkwitu nowej kategorii wearables. Mimo iż wiele firm pokazało swoje produkty konsumenci pozostali niewzruszeni. Co ciekawe, sama kategoria jest już bardzo dobrze rozpoznawalna - w USA 75 proc. społeczeństwa wie o jej istnieniu. Niestety ta świadomość nie przekłada się na zainteresowanie - tylko 9 proc. wyraża chęć zakupu, a 2 proc. przyznaje się do posiadania urządzenia z tej kategorii.

Człowiek roku
Developer iOS, Android.

Trend roku
Content foto/wideo zaczyna przerastać tekst w mobilnym internecie.
Instagram prześcignął Twittera. 300 milionów użytkowników Instagrama tworzy ponad 70 milionów zdjęć i filmów każdego dnia.

Prognoza na 2015
Lokalnie: Coraz więcej użytkowników mobilnego Internetu w Polsce, dzięki coraz tańszym smartfonom, atrakcyjniejszym taryfom operatorskim i coraz lepszym aplikacjom. Co za tym idzie jeszcze większy wartość mobile dla brandów, portali i reklamodawców.

Globalnie: Internet of things. Prognoza na 20 miliardów podłączonych do internetu urządzeń do końca 2020 roku w domach, infrastrukturze publicznej i przedsiębiorstwach.

 


Michał Włodarczyk, head of publishers & ad networks team w Gemiusie

Wydarzenie roku
Potencjał urządzeń mobilnych został wreszcie zauważony. Zarówno przez marketerów, co skutkowało znacznie większą widocznością kampanii reklamowych korzystających z tego kanału oraz jego unikalnych możliwości (kupony przez lokalizację BTS? Super!), ale również przez wydawców i przedsiębiorców, którzy ostro wzięli się za przygotowywanie i wypuszczanie swoich mobilnych aplikacji i kreowanie swojego mobilnego alter-ego.

Sukces roku
iBeacon? To dość oczywista odpowiedź - tutaj należy się solidne trzy czwarte głosu. A pozostała jedna czwarta dla… znanego żeglarza z ciekawym pomysłem, który podbija rynek elektroniki użytkownej połączeniem ekranu z wi-fi oraz aplikacji mobilnej.

Porażka roku
QR kody na outdorowych billboardach? Zbyt wcześnie wypuszczone Google Glass? A może milion dolarów utopionych w projekcie Ring? Ciężko się zdecydować.

Człowiek roku
Jestem fanem urządzeń spod znaku jabłuszka - pół głosu dla Tima Cooka za udane nowe odsłony iPhona i iPada. Drugie pół dla polskich inżynierów, których mobilne projekty bez problemu zdobywają finansowanie na croudfoundingowych portalach za granicą.

Trend roku
Innowacja - zarówno w Polsce, jak i na świecie. Pojawiają się coraz to ciekawsze technologie mobilne wszelkiej maści, nierzadko dość awangardowe. Część z nich okazuje się sukcesem, część porażką, ale bezsprzecznie rynek mobilny to świetne pole do rozwoju ciekawych pomysłów i cała masa producentów oraz start-up’ów stara się to wykorzystać.

Prognoza na 2015
Odsetek odsłon mobilnych nadal będzie rósł, podobnie jak wydatki na reklamę mobile, a wszystko to w akompaniamencie postępującej standaryzacji pomiaru ruchu mobilnego, zarówno na stronach mobilnych, jak i aplikacjach czy w reklamie mobilnej. I oczywiście wearables, wearables i jeszcze raz wearables.

 


Tomasz Witt, prezes Norbsoftu

Wydarzenie roku
Wprowadzenie kuponów rabatowych przez Allegro.pl to z pozoru niewielka sprawa, ale w mojej ocenie zasługuje na miano wydarzenia roku. Czemu? Allegro rozdaje użytkownikom spore ilości pieniędzy za przesiadkę do aplikacji mobilnej, tym samym ucząc ich nowego nawyku. W 2013 roku 6 proc. obrotów platformy pochodziło z urządzeń mobilnych, a samo Allegro zapowiadało ich zwiększenie do 12-13 proc. w 2014. Teraz już wiem, jak zamierzają to zrobić. Wbrew pozorom ta akcja ma znaczenie nie tylko lokalne dla Alegro, ale globalne dla całego polskiego rynku aplikacji mobilnych i usług w nich świadczonych. Allegro po raz kolejny edukuje użytkowników oraz pokazuje, jak łatwo i bezpiecznie jest robić zakupy z aplikacji ze smartfona. Dzięki tej kosztownej lekcji (kupony od 20 do nawet 100 zł, wartość kampanii to kilkadziesiąt milionów złotych) zyska cały rynek, a grono mobilnych hard userów powiększy się. Dziękuję Ci, Allegro! :)

Sukces roku
Długo przypominałem sobie wydarzenia z całego roku 2014, ale żadne nie okazywało się na tyle ważne by stać się sukcesem roku. W końcu przegląd tabelek z różnymi wynikami dał zwycięzcę, a został nim nju mobile i stojący za nią Orange. W zdecydowanej mierze dzięki tej marce Orange po raz pierwszy od wielu lat zakończy rok z przyrostem liczby użytkowników zamiast ubytkiem. Nju mobile dzięki zabawnej postaci „Pana Ziemniaka” i zręcznie prowadzonej kampanii reklamowej z wykorzystaniem gry słów, jest doskonale rozpoznawany (w grupie docelowej ten wskaźnik wynosi ponad 85 proc.) i lubiany.

Porażka roku
Planowałem umieścić tu ramki Zoom.me od Mateusza Kuśnierewicza i T-Mobile, bo sam uważam je za mało przydatne, ale po przestudiowaniu wyników sprzedaży, opinii rynkowych uznałem, że nie jest to do końca porażka. Innych kandydatów nie udało mi się przypomnieć :)

Człowiek roku
Jakub Grzechnik - dyrektor Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej PKO BP za skuteczne rozwijanie platformy mobilnych płatności IKO (dostępna w 70 tys. terminalach płatniczych) oraz wdrożenie Polskiego Standardu Płatności (PSP), który pod marką Blik uzyskał w listopadzie 2014 roku zgodę NBP na rozpoczęcie działalności. Przedsięwzięcie od początku było trudne, bo PSP skupia 6 konkurujących ze sobą na co dzień banków, jednak dzięki wizjonerstwu i konsekwencji w realizacji, między innymi Jakuba Grzechnika, udało się.

Trend roku
Powiększające się ekrany naszych smartfonów to dla mnie najbardziej widoczny trend. Telefony stają się coraz większe i nawet konserwatywny do tej pory Apple złamał się i wyprodukował wielkiego Iphone’a 6 plus. Nie mogę do końca zrozumieć tego trendu, bo dla mnie wygodne urządzenie to takie, które obsługuję jedną ręką, ale niestety jestem już dinozaurem rynku mobilnego i to pewnie dlatego :) Zwiększanie rozmiaru podyktowane jest jednak zmianą nie tylko w modzie, ale przede wszystkim zmianą w korzystaniu ze smartfonów. Coraz więcej piszemy i konsumujemy treści z internetu, ale coraz mniej rozmawiamy, a do takich zastosowań duży ekran jest wprost idealny.

Prognoza na 2015
Duże wzrosty ruchu i przychodów z aplikacji mobilnych, przede wszystkim dla Allegro. Kampania (więcej o niej w wydarzeniu roku) kosztująca kilkadziesiąt milionów złotych znajdzie odzwierciedlenie w wynikach tej platformy. Allegro mobilne będzie rosnąć szybciej niż reszta rynku i zgarnie dla siebie sporą część ruchu w smartfonach i tabletach.

W 2015 ruszy formalnie Polski Standard Płatności i według mnie okaże się sukcesem. Polacy lubią płacić mobilnie (np. za pomocą SkyCash) i jak dostaną od swojego banku, a sześć banków na raz im da taką możliwość, to karta będzie wyciągana coraz rzadziej.

W mobilnych systemach operacyjnych Android będzie miał się dobrze na pozycji niezagrożonego lidera, Microsoft straci trochę rynku, a iOS utrzyma swoje posiadanie. Rynek będą szybko zdobywali chińscy producenci smartfonów, którzy skończyli z oferowaniem taniego badziewia - teraz oferują tanie, ale dobre smartfony i muszę to przyznać po testach kilku takich urządzeń.

  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dołącz do dyskusji: Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015 (agencje i wydawcy)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zbytzbyt
Czy tylko ja mam z tym problem ze kazdy mowi o czyms innym? Czy temat jest tak szeroki czy wszyscy sa odklejeni od prawdziwej rzeczywistosci?
odpowiedź
User
zbytzbyt
Bo to są "specjaliści". My żyjemy w rzeczywistości a oni kreują własną "rzeczywistość" w którą wierzą.
odpowiedź
User
kuba
Tego nie da się czytać, każdy mówi coś innego i to chyba dobrze pokazuje sytuacje mobajla - chaos i brak pomysłu co będzie w przyszłym roku,
odpowiedź