SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015 (agencje i wydawcy)

O kończącym się roku i prognozach na przyszły w branży internetu i marketingu mobilnego dla Wirtualnemedia.pl mówią przedstawiciele czołowych wydawców i agencji, m.in. Piotr Rytel, Maciej Wiktorowski, Karol Suchenek, Łukasz Makowski, Monika Mikowska i Kamil Brzeziński.

Rafał Staszkiewicz, partner i country manager adQuota Poland

Wydarzenie roku / Sukces roku
Trudno mi wybrać tylko jedno wydarzenie mijającego roku. Na uwagę zasługuje długo oczekiwana wrześniowa premiera nowego iPhone’a. Zwracam uwagę nie tylko na sam fakt pojawienia się na rynku  nowych smartfonów Apple, ale także na wpływ nowych urządzeń na rozwój całego rynku. W październiku Fiksu ogłosił, iż padł nowy rekord dziennej liczby pobrań aplikacji z App Store na poziomie 7,8 mln, co oznacza 39 proc. wzrost w porównaniu do zeszłego roku. Nazwać to możemy „efektem iPhone’a 6”. Można krytykować tempo i kierunek innowacji Apple, ale bezsprzecznie produkty tej firmy mają istotny wpływ na rozwój całego rynku i wielu biznesów na całym świecie.

Pozostając w tematyce aplikacji mobilnych warto zauważyć inny rekord z tego roku. W styczniu Peter Vesterbacka z Rovio podczas London's Pocket Gamer Connects ogłosił, iż cała seria gier Angry Birds została pobrana w ilości 2 mld sztuk, począwszy od swojej premiery w 2009 roku. Trzeba przyznać, że sukces „Angry Birds” na długo pozostanie światowym fenomenem i przykładem udanej strategii marketingowej.

Na naszym rodzimym rynku na uwagę zasługuje przejęcie Wirtualnej Polski przez Grupę o2, oficjalnie zatwierdzone w styczniu br., oraz niedawne przejęcie przez nowy podmiot Grupy Money. Ze szczególną uwagą śledzimy rozwój oferty reklamowej Grupy Wirtualna Polska oraz kierunek i tempo monetyzacji powierzchni reklamowej.

Porażka roku
Komercyjne zastosowanie technologii iBeacons. Niestety okazało się, że technologia ma jak na razie dużo większy potencjał PR-owy niż marketingowy czy biznesowy. Nie udało się wdrożyć rozwiązań wykorzystujących beacony na większą skalę, odpowiadającą skali oczekiwań i buzzu w branży mobile. Technologicznie oczywiście wygląda to całkiem nieźle. Mamy przynajmniej kilku rodzimych dostawców technologii, ale podobnie jak w przypadku NFC, istnieje bariera w zakresie świadomości użytkowników, pewne ograniczenia technologiczne i wysoka cena w przypadku większych wdrożeń.

Człowiek roku
Ellen DeGeneres i jej selfie z gali Oskarów 2014. Zdjęcie gwiazd (m.in. Meryl Streep, Jennifer Lawrence, Angelina Jolie, Brad Pitt, Jared Leto, Bradley Cooper) przypieczętowało w 2014 roku ogromną popularność zjawiska selfies, czyli amatorskich autoportretów robionych smartfonem. Przy okazji okazało się, że cała akcja była częścią udanej kampanii reklamowej nowego telefonu Samsunga.

Trend roku
Mobile. Wiem, że może to już nudne, ale nie sposób nie zauważyć jak zmienia się nastawienie marketerów do urządzeń mobilnych. Wystarczy spojrzeć na niektóre ogólnopolskie kampanie ATL z tego roku. Duże, znane brandy (banki, e-commerce), komunikują swoją mobilność, a w reklamach pojawia się smartfon jako synonim nowoczesnego charakteru marki. W 2014 roku pojawiło się także sporo nowych aplikacji brandingowych i biznesowych. W dalszym ciągu mamy jednak do czynienia z tzw. mobile gap, czyli znaczącą różnicą pomiędzy rolą smartfonów w codziennym życiu konsumentów (np. udział w  konsumpcji mediów), a wydatkami marketingowymi, które przeznaczane są na mobile.

Prognoza na 2015
Przewiduję dalszy dynamiczny wzrost rynku reklamy mobilnej. W 2015 roku wartość tego rynku w Polsce powinna zbliżyć się do poziomu 100 mln zł. Dla porównania prognozuje się, że rynek reklamy mobilnej w Wielkiej Brytanii w przyszłym roku przewyższy wartość reklamy prasowej (dzienniki i magazyny).

Mobile będzie w 2015 roku jednym z głównych czynników wzrostu całej branży interaktywnej i reklamowej w Polsce. Reklamodawcy szukają nowych form dotarcia do konsumentów oraz angażujących i efektywnych kanałów komunikacji. W mobile’u nie ma jeszcze clutteru, ale jest za to ogromny potencjał dla kreatywnej, angażującej komunikacji z wykorzystaniem formatów rich media i wideo (w serwisach mobilnych oraz aplikacjach). Reklama mobilna dopiero u nas raczkuje. Budżety reklamodawców na mobile są nawet 10 razy mniejsze niż w krajach zachodnich (np. Skandynawia, czy Wlk. Brytania).

Rynek jest już gotowy na realizację kampanii z wykorzystaniem przede wszystkim kanału mobilnego oraz projektowanej od początku z myślą „mobile first”. Czekam na takie projekty.

 


Łukasz Makowski, CEO Looksoftu

Wydarzenie roku/ Sukces roku
Rynek mobile jest jedną z najdynamiczniejszych branż, co udowodnił mijający rok. Powstają nowe eventy dedykowane rozwiązaniom mobilnym, serwisy, aplikacje i wzrasta częstotliwość podejmowania tematów związanych z mobile przez media. Jednak w 2014 nie zaobserwowałem wydarzenia, które w jakiś szczególny sposób wywarło wpływ na otoczenie rynkowe i sposób jego funkcjonowania.

Porażka roku
Smartwatche. Wprawdzie mają zaawansowane funkcjonalności, ale nie są wygodne ani intuicyjne w obsłudze. Dodatkowo charakteryzują się stosunkowo krótkim czasem działania - na poziomie 1-2 dni, co skutecznie odstrasza potencjalnych użytkowników od zakupu. Miejmy nadzieję że iWatch zmieni ten trend, bo internet rzeczy to perspektywiczny kierunek.

Człowiek roku
Tim Cook - za wprowadzenie nowych modeli iPhone’a i wywindowanie kursu akcji Apple do niespotykanego dotąd poziomu. Przy tak wysoko zawieszonej poprzeczce, jaką zostawił Steve Jobs, utrzymanie  poziomu ceny kursu wydawało się zadaniem niewykonalnym. Spowodowanie wzrostu, tym bardziej.

Miejsce drugie na mojej liście zajmuje Elon Musk - za ambicje dotyczące uinternetowienia Afryki za pomocą sieci siedmiuset satelit.

Trend roku
Z całą pewnością za trend roku można uznać internet rzeczy. Z dużą ciekawością obserwuję gadżety, które wchodzą na rynek i łaczą się z internetem. Od zegarków, biżuterii, po Google Glass. Liczę, że stopniowo na rynku zostaną te najbradziej użyteczne.

Prognoza na 2015‏
Rosnące nasycenie rynku nowoczesnymi smartfonami powoduje, że każda grupa docelowa posiada coraz bardziej dopasowane do oczekiwań rozwiązania softwareowe. Możliwości, jakie dają smartfony, dostrzegają nie tylko ludzie młodzi, ale coraz częściej, także osoby starsze. Dlatego sadzę, że w 2015 roku będziemy obserwować silne wykorzystanie smartfonów w medycynie w obszarze  wczesnej diagnostyki i wspierania w leczeniu osób przewlekle chorych.

Kanał mobilny stanie się ważną częścią strategii marketingowej marek, które dzięki niemu będą mogły jeszcze precyzyjniej dotrzeć z komunikatem do klienta.

Kolejny trend, który nabierze na mocy w przyszłym roku, to wzrost znaczenia rozwiązań w zakresie kontroli i bezpieczeństwa wykorzystania telefonów do surfowania w sieci. Szybko rosnąca skala dostępnych rozwiązań oraz poziom skomplikowania ich funkcjonalności wymusi na branży coraz poważniejsze  podejście do analityki istniejących i tworzonych projektów, aby zmaksymalizować ich użyteczność dla odbiorcy.

  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Dołącz do dyskusji: Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015 (agencje i wydawcy)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zbytzbyt
Czy tylko ja mam z tym problem ze kazdy mowi o czyms innym? Czy temat jest tak szeroki czy wszyscy sa odklejeni od prawdziwej rzeczywistosci?
odpowiedź
User
zbytzbyt
Bo to są "specjaliści". My żyjemy w rzeczywistości a oni kreują własną "rzeczywistość" w którą wierzą.
odpowiedź
User
kuba
Tego nie da się czytać, każdy mówi coś innego i to chyba dobrze pokazuje sytuacje mobajla - chaos i brak pomysłu co będzie w przyszłym roku,
odpowiedź