SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Można już pobrać iOS 13. Najciekawsze nowości w nowym systemie operacyjnym dla iPhone’a

Wczoraj wieczorem zadebiutowała nowa odsłona systemu operacyjnego dla iPhone’ów - iOS 13. Aktualizacja jest dostępna do pobrania dla właścicieli nowszych smartfonów Apple: począwszy od modelu SE, a kończąc na zupełnie świeżych modelach 11 i 11 Pro.

Za nami premiera trzynastej już odsłony mobilnego systemu operacyjnego Apple’a. iOS 13 to przede wszystkim nowy wygląd systemu, nowe wersje natywnych aplikacji, a także zwiększona wydajność samego systemu.

Apple twierdzi, że iOS 13 „ma wyrazisty nowy look, wprowadza istotne ulepszenia w apkach, których używasz na co dzień, oferuje nowe rozwiązania chroniące prywatność i wiele innych zmian w całym systemie’. Cóż, przyjrzyjmy się temu z bliska.

Ciemna strona mocy

Jedną z ważniejszych nowości, które zawitały do iPhone’a w iOS 13, jest ciemny motyw graficzny, zwany również trybem nocnym (Dark Mode). Taka funkcja to zbawienia dla osób korzystających ze smartfonu wieczorem lub w nocy przy zgaszonym świetle, a także nieznaczna ulga dla baterii w przypadku modeli wyposażonych w ekrany OLED.

W „odwróconym” w kierunku ciemnych barw trybie graficznym menu iPhone’a prezentuje się przejrzyście i estetycznie. Dobre wrażenie potęguje wprowadzenie zupełnie nowej czcionki systemowej, która najzwyczajniej w świecie może się podobać. Co ciekawe, nowe tapety, zaprojektowane z myślą o trybie ciemnym, ustawiają się automatycznie, gdy przełączymy się do niego z jasnej wersji interfejsu.

– iOS 13 to jeden z najważniejszych systemów w historii Apple. Nie tylko zmieni on radykalnie przyzwyczajenia swoich użytkowników, ale również zwiąże ich kuszącą ofertą rozrywki zamkniętą w telefonie. Apple bardzo dyskretnie wprowadza zmiany. Nowe funkcje w systemach pojawiają się stopniowo, dając użytkownikom czas na przyzwyczajenie się do nich. W iOS 13 firma radykalnie wyłamuje się z tej rutyny i wprowadza Tryb Ciemny - Dark Mode. To zupełnie nowy wygląd iOS, który wnosi świeżość do opatrzonego już przez lata interfejsu – zauważa Przemysław Marczyński, redaktor naczelny Mój Mac Magazyn (mojmac.pl).

Znane aplikacje w nowym wydaniu

Przypomnienia, Zdjęcia, Notatki, Mapy i Wiadomości – to właśnie te natywne aplikacje w iOS 13 doczekały się największej liczby usprawnień.

Zdjęcia doczekały się nowego, bardziej przejrzystego interfejsu. W ramach aplikacji służącej do przeglądania fotografii znajdujących się w pamięci urządzenia i/lub w chmurze zadebiutowała również zupełnie nowa sekcja o nazwie „Dla Ciebie”, która na podstawie specjalnych algorytmów wyświetla użytkownikowi wybrane fotografie z biblioteki, o których być może zdążył już zapomnieć.

Aplikacja Zdjęcia umożliwia też szybki powrót do starszych zdjęć (np. tych przechowywanych wyłącznie w chmurze) i potrafi sama wybrać najciekawsze (tutaj znów do akcji wkraczają apple’owe algorytmy) ujęcia z danych dni, tygodni czy miesięcy. Wisienką na torcie w nowej bibliotece zdjęć jest możliwość automatycznego wygenerowania filmów, będących typowymi pokazami slajdów z muzyką odtwarzaną w tle.

W iOS 13 zmiany dotknęły nie tylko samą bibliotekę zdjęć, ale również ich systemowy edytor. Ten pozwala przede wszystkim na jeszcze szybszą edycję zdjęć i nakładanie na nie gotowych, upiększających filtrów, znanych chociażby z popularnego Instagrama.

Pod wybranym zdjęciem znajduje się lista ikon podstawowych narzędzi, które pozwalają nie tylko na nałożenie wspomnianych filtrów, ale również korekcję podstawowych parametrów fotografii, takich jak poziom jasności, ekspozycji i kontrastu, kąty nachylenia, proporcje itp. Co również ciekawe, aparat w iOS 13 pozwala na regulowanie natężenie oświetlenia portretowego.

Większość z narzędzi dostępnych w ramach edytora można wykorzystać również do edycji plików wideo, a wszystko jest dostępne „od ręki”, w prosty, szybki i wygodny sposób.

Kolejne duże zmiany zostały wprowadzone do jednej z moich ulubionych aplikacji, którą są Przypomnienia. W nowej, przebudowanej wersji ta pożyteczna appka to teraz nie tylko nowy design, ale przede wszystkim jeszcze bardziej rozbudowane narzędzie służące do tworzenia tzw. list rzeczy do zrobienia.

W iOS 13 nasze przypomnienia możemy przypisywać do samodzielnie stworzonych kategorii, dodawać do nich załączniki, personalizować ich wygląd, odhaczać te już wykonane, czy chociażby dużo szybciej i wygodniej ustawiać czas i/lub miejsce przypomnienia (dzięki specjalnym skrótom umieszczonym nad klawiaturą).

Nowe, iPhone’owe Przypomnienie to teraz bardzo dobra alternatywa dla podobnych aplikacji od firm trzecich, takich jak chociażby popularny Wunderlist.

Nowe i ulepszone Notatki to przede wszystkim nowy widok galerii i bardziej zaawansowane opcje wyszukiwania, które pozwalają lepiej odnaleźć się w gąszczu notatek. iOS 13 pozwala teraz również na dodawanie do notatek różnego rodzaju załączników oraz odręczne notowanie przy pomocy palca lub stylusa.

Apple’owskie Mapy otrzymały funkcję będącą czymś w rodzaju kopii popularnego Street View od Google, tyle że akurat ta nowość jest niedostępna w Polsce. Rodzimi użytkownicy mogą za to skorzystać z możliwości tworzenia list ciekawych i wartych odwiedzenia lokalizacji, którymi można następnie podzielić ze znajomymi.

W Wiadomościach pojawiła się natomiast opcja stworzenia własnej, indywidualnej nazwy własnego kontaktu i przypisania do niego awatara, by w takiej formie wyświetlać się innym użytkownikom iPhone’ów z naszej listy kontaktów. Ciekawostką jest możliwość korzystania z Memoji (czyli apple’owskiego podejścia do popularnych w sieci emotikonek) w Mailu i innych aplikacjach z poziomu systemowej klawiatury. Trudno postrzegać to inaczej, niż jako ukłon w stronę młodszych użytkowników iPhone’a.

– Jak zawsze, Apple dostarcza także uaktualnienie systemowych aplikacji, gdzie przede wszystkim warto wymienić Przypomnienia i Zdjęcia. Te drugie oferują teraz mnóstwo narzędzi do edycji i poprawek fotografii, jak również wideo, co nie było dostępne w ogóle do tej pory. iOS 13 to solidny krok naprzód, nawet jeśli będziemy naśmiewać się z opóźnionego o kilka lat redesignu kontrolki głośności dzwonka i multimediów, która nareszcie nie znajduje się w centrum ekranu – mówi Konrad Kozłowski z portalu AntyApps.pl.

Szybciej i wydajniej

Przy okazji aktualizacji swojego nowego mobilnego systemu operacyjnego firma Apple chwali się też tym, że udało jej się poprawić wydajność działania również nieco starszych modeli iPhone’a. „Na papierze” mówi się o 30 proc. szybszym odblokowywaniu telefonu przy pomocy funkcji Face ID i dwukrotnie szybszym uruchamianiu aplikacji. Wydajność nowego systemu testowałem na prywatnym, dwuletnim iPhone’ie X i muszę przyznać, że poprawa pod tym względem rzeczywiście jest zauważalna, szczególnie jeśli chodzi właśnie o odblokowywanie telefonu przy pomocy skanu twarzy, czy chociażby uruchamiania aplikacji, takich jak np. aparat.

– Z iOS 13 Apple znów pokazuje, jak bardzo różni się od innych producentów, jeśli chodzi o wsparcie starszych modeli. iPhone 6s miał premierę w 2015 roku, a jego posiadacze wciąż mogą liczyć na nową wersję systemu. Dodatkowo, ta aktualizacja to połączenie zmian wizualnych z tymi „pod maską”– dostajemy delikatny szlif interfejsu, wyczekiwany ciemny motyw, a także solidny skok w wydajności urządzeń, które odblokowują się, działają szybciej i pozwalają aplikacjom na jeszcze więcej – komentuje Konrad Kozłowski.

– Dziś Apple oferuje swoim klientom kompletny pakiet rozrywki: gry, filmy i seriale oraz muzyka w Apple Music. Nie muszą oni wychodzić poza swój ekosystem, a rachunki mogą płacić za wszystkie usługi w bezpieczny sposób u Apple. I właśnie o bezpieczeństwo rozbija się również premiera iOS 13. Firma wprowadza bardzo ważną funkcję logowania się do stron internetowych poprzez konto Apple ID. Jest to odważne wyjście naprzeciw Facebooka i Google, które stosują własne metody autoryzacji. Apple jednak stawia tu na wzmożoną ochronę prywatności zapewniając, iż żadne informacje o nas nie są dalej sprzedawane. Konkurencyjne firmy natomiast, żyją z handlu informacjami, jakie zostawiamy w sieci. Apple upatruje tutaj również dla siebie szanse na przyciągniecie nowych klientów, którzy coraz bardziej świadomie korzystają z internetu i chcą dbać o swoją prywatność – mówi Przemysław Marczyński, zwracając uwagę na duże znaczenie prywatności w dzisiejszym świecie nowych technologii.

Podsumowując, tegoroczne wydanie iOS-a z całą pewnością można uznać za udane. iOS 13 być może nie wprowadza żadnej rewolucji, ale jest udaną ewolucją dotychczasowych rozwiązań, które działają teraz po prostu lepiej. Jest zdecydowanie bardziej współcześnie – i to się chwali. Niestety, nie wszyscy posiadacze iPhone’ów będą mogli skorzystać z dobrodziejstw nowego systemu operacyjnego. Oficjalna lista wspieranych urządzeń znajduje się na poniższej grafice.

iOS 13 w Polsce zadebiutował wczoraj (19 września 2019 r.) w godzinach wieczornych. Jeśli macie problemy z pobraniem aktualizacji, wstrzymajcie się kilka godzin, dzień lub maksymalnie dwa, bo szybkość jej pobierania jak zwykle zależna jest od skali zainteresowania ze strony użytkowników.

Pełna i szczegółowa lista wszystkich zmian wprowadzonych w iOS 13 jest dostępna pod tym adresem.

Dołącz do dyskusji: Można już pobrać iOS 13. Najciekawsze nowości w nowym systemie operacyjnym dla iPhone’a

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kris
Niestety, przy update wiesza sprzęt i można stracić zawartość np. zdjęcia. Róbcie twardy backup, bo potem można płakać ;)
odpowiedź