SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple Pay startuje w Polsce. Oto lista banków

Koncern Apple wprowadził na polski rynek system płatności Apple Pay. Platforma pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą iPhone’ów, a także finalizowanie transakcji internetowych z wykorzystaniem komputerów Apple. Możliwość korzystania z Apple Pay oferują: Alior Bank, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, mBank, Nest Bank, Raiffeisen Polbank i T-Mobile Usługi Bankowe. Partnerami Apple Pay w Polsce są Visa i Mastercard.

Wprowadzenie Apple Pay Tim Cook, szef koncernu Apple zapowiedział oficjalnie w maju br. Teraz potwierdzono, że system płatności bezgotówkowych oferowany przez Apple wystartował na naszym rynku.

Apple Pay pozwala wykorzystać iPhone’a jako rodzaj zbliżeniowej karty płatniczej i wykorzystywać go do opłacania zakupów towarów i usług. Aby móc korzystać z Apple Pay konieczne jest podpięcie karty płatniczej lub kredytowej do systemu. Aby dodać kartę w iPhonie należy skorzystać z aplikacji Wallet, w której po kliknięciu symbolu plusa na ekranie należy podać odpowiednie dane i potwierdzić je za pomocą aplikacji lub kodu SMS. Natomiast w wypadku iPadów i Apple Watch należy dokonać odpowiednich zmian w ustawieniach tych urządzeń.

W trakcie realizowania transakcji należy ją autoryzować. Aby tego dokonać w iPhonie 8 (i starszych modelach) należy przytrzymać palcem przycisk Home, a następnie zbliżyć urządzenie do terminala. W wypadku iPhone'a X użytkownik musi najpierw dwukrotnie wcisnąć przycisk blokady, a później zeskanować twarz z wykorzystaniem funkcji Face ID i dopiero wtedy zbliżyć urządzenie do terminala.

Z platformy mogą korzystać użytkownicy iPhone’a SE, iPhone’a 6 i wszystkich nowszych modeli z tej rodziny. Na liście obsługiwanych urządzeń znajdują się również tablety iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Air 2, iPad 5 generacji oraz iPad Pro. Płatności zbliżeniowych można dokonać także z użyciem smartwatcha Apple Watch.

Aby korzystać z Apple Pay konieczne jest także posiadanie karty płatniczej w banku, który podpisał stosowną umowę z Apple. Obecnie na liście takich banków znajdują się Alior Bank, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, mBank, Nest Bank, Raiffeisen Polbank i T-Mobile Usługi Bankowe, choć pierwszego dnia oficjalnego wejścia Apple Pay nie wszystkie z tych banków mogą już obsługiwać system. We wrześniu br. planowane jest poszerzenie listy firm oferujących Apple Pay, wśród nich ma się znaleźć m.in. bank PKO BP. Platformę Apple obsługują karty płatnicze Visa i Mastercard.

 

 

- Bardzo się cieszę, że wspólnie z Apple i naszymi partnerami z sektora bankowego możemy dziś zaoferować posiadaczom kart Mastercard innowacyjną usługę Apple Pay - przyznaje w komunikacie dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe Bartosz Ciołkowski. - Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o rozwój płatności zbliżeniowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w infrastrukturze bezgotówkowej - już prawie 95 proc. terminali płatniczych w naszym kraju wspiera tę technologię. To sprawia, że przyszłość zbliżeniowych transakcji mobilnych rysuje się w Polsce bardzo optymistycznie. Taki sposób płacenia oferuje szybkość i wygodę, które doceniają polscy konsumenci.

- Uważamy, że użytkownicy kart Visa z przyjemnością skorzystają z dobrze zaprojektowanej usługi cyfrowej, łączącej wygodę z bezpieczeństwem, jaką jest Apple Pay, która wpłynie na sposób, w jaki konsumenci dokonują codziennych płatności i robią zakupy w sklepach, aplikacjach i internecie – podkreśla z kolei Sebastian Geldner, odpowiedzialny w Visa za innowacje i strategiczne partnerstwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak podkreśla Apple w płatnościach Apple Pay z użyciem karty kredytowej lub debetowej jej numer nie jest zapisywany, ani w pamięci urządzenia, ani na serwerach Apple. Zamiast tego przypisywany jest unikalny Numer Konta Urządzenia, który po zaszyfrowaniu przechowywany jest z wykorzystaniem tzw. bezpiecznego elementu (ang. secure element) urządzenia. Każda transakcja jest natomiast autoryzowana za pomocą unikalnego, generowanego dynamicznie, jednorazowego kodu bezpieczeństwa.

Równie proste ma być płacenie online z Apple Pay na stronach internetowych lub w aplikacjach obsługujących tę usługę. Takie transakcje autoryzuje się poprzez dotknięcie czytnika Touch ID lub, w przypadku modelu iPhone X, dwukrotne wciśnięcie przycisku z boku urządzenia i spojrzenie w kierunku ekranu, z użyciem funkcji Face ID.

Z Apple Pay można również korzystać w przeglądarce Safari na dowolnym urządzeniu Mac wprowadzonym na rynek w 2012 r. lub później, z systemem operacyjnym macOS Sierra. W tym przypadku potwierdzanie płatności odbywa się za pomocą urządzenia iPhone 6 lub nowszego, Apple Watch bądź czytnika Touch ID dostępnego w nowym modelu komputera MacBook Pro.

Z systemu Apple Pay można korzystać we wszystkich placówkach obsługujących płatności zbliżeniowe. Jak informuje Apple terminale obsługujące Apple Pay powinny nosić specjalne oznaczenie widoczne poniżej.

 

Na koniec ub.r. z usług bankowych na urządzeniach mobilnych korzystało prawie 8,94 mln Polaków, o 2,11 mln więcej niż rok wcześniej. Z kolei same aplikacje mobilne banków miały 5,58 mln użytkowników, po wzroście o 2,47 mln w ciągu roku.

Dołącz do dyskusji: Apple Pay startuje w Polsce. Oto lista banków

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojteq
Wspaniała wiadomość! Już dziś skorzystaj z możliwości podwójnego płacenia za usługi! Za każdą złotówkę w cenie, wydaj dwie!
http://applefobia.blogspot.com/2014/10/apple-pay-do-dwoch-razy-sztuka.html
odpowiedź
User
marketer
nareszcie!!!
odpowiedź
User
Michał
Czyli płatność przez Apple Pay jest bardziej skomplikowana od płatności Googla - w Google wystarczy włączyć ekran, nie trzeba odblokowywać ani przyciskiem, ani skanowaniem twarzy. Oczywiście dotyczy to płatności do 50 zł.
odpowiedź