SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Osoby pijące kawę żyją dłużej

Picie trzech filiżanek kawy dziennie wiąże się z mniejszym ryzykiem śmierci, szczególnie z powodu chorób układu krążenia i układu pokarmowego - wynika z obszernego, międzynarodowego badania.

Article

Naukowcy z International Agency for Research on Cancer (IARC) i Imperial College London przeanalizowali dane na temat pół miliona ludzi powyżej 35 roku życia z 10 europejskich krajów, aby sprawdzić zależność między piciem kawy i śmiertelnością.

Jak podają badacze, szacuje się, że codziennie na świecie wypijanych jest 2,25 miliarda filiżanek kawy. Zawiera ona - obok kofeiny - inne składniki, w tym przeciwutleniacze, które oddziałują z organizmem. Zawartość tych substancji zależy jednocześnie m.in. od sposobu przyrządzenia, a te są często inne w różnych krajach.

Badacze zwracają uwagę na sprzeczne wyniki wcześniejszych badań sprawdzających relacje między piciem kawy a zdrowiem. Nowe badanie, opisane w „Annals of Internal Medicine” to według jego autorów najobszerniejszy projekt tego typu uwzględniający populację Europy, gdzie konsumpcja i sposoby przyrządzania kawy mocno różnią się zależnie od regionu. Okazało się np., że mieszkańcy Danii piją prawie 10 razy więcej kawy niż Włosi. Badani kawosze ogólnie byli przy tym młodsi, palili więcej papierosów, częściej pili alkohol, jedli więcej mięsa, a mniej warzyw i owoców.

Obserwacje uczestników, które dostarczyły danych do badania trwały 16 lat. Analiza statystyczna, uwzględniająca dodatkowe czynniki takie jak: dieta, palenie czy styl życia, pokazała, że osoby, które piły kawy najwięcej kawy, były najmniej zagrożone zgonem z dowolnej przyczyny. Szczególnie dotyczyło to schorzeń układu krążenia i układu pokarmowego. Badanie wskazało przy tym, że kawa bezkofeinowa miała podobne działanie jak tradycyjna, choć naukowcy przyznają, że wyróżnienie osób, które piły tyko ją mogło nie być do końca dokładne.

Badacze uzyskali też dokładniejsze wyniki dotyczące zdrowia ochotników. U 14 tys. z nich przeanalizowano bowiem parametry metaboliczne. Okazało się, że miłośnicy kawy mieli zdrowsze wątroby, lepszą kontrolę poziomu glukozy i sprawniejszy układ odpornościowy.

Badanie nie pokazało jednak z całą pewnością, czy to popularna używka jest przyczyną lepszego zdrowia, czy może istnieje jakaś inna zależność. „Ze względu na ograniczenie badania obserwacyjnego, nie jesteśmy na etapie, na którym moglibyśmy polecić komuś picie większej lub mniejszej ilości kawy” - mówi dr Marc Gunter z IARC. „Mimo to, nasze wyniki sugerują, że umiarkowane spożycie kawy - do ok. 3 filiżanek dziennie - nie szkodzi zdrowiu, a dodanie kawy do diety może przynieść zdrowotne korzyści” - wyjaśnia naukowiec.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Osoby pijące kawę żyją dłużej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kawosz
UWIELBIAM TAKIE BADANIA . GRONO NAUKOWCÓW ZA CIĘŻKIE PIENIĄDZE PROWADZI BADANIA ABY NA KOŃCU STWIERDZIĆ , ŻE PICIE KAWY JEST RACZEJ ZDROWE ALE W 100% NIE JESTEŚMY PEWNI WIĘC GENERALNIE JAK CHCECIE TO MOŻECIE PIĆ LUB NIE PIĆ . GENIALNE WNIOSKI NIE MNIEJ GENIALNYCH NAUKOWYCH UMYSŁÓW
15 3
odpowiedź
User
Ale!
Pierdyliard euro wywalony po to, aby paru cwaniakom żyło się dostatnio
5 1
odpowiedź
User
Jaka sytuacja?
A ciupciający 3x w tygodniu?
1 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing