SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Joanna Lichocka chce lustracji w mediach publicznych. „Byli esbecy i ich współpracownicy nie powinni tam pracować”

Zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych, posłanka PiS Joanna Lichocka, zamierza zaproponować uchwałę RMN ws. rozważenia przez szefów mediów publicznych rozwiązania umów z osobami, co do których udokumentowane jest, że byli pracownikami bądź współpracownikami komunistycznych służb.

Foto: Paweł Supernak / PAP Article

- Będę chciała zaproponować, nie wiem, czy może to być skuteczne, żebyśmy przyjęli takie stanowisko Rady, które byłoby zaleceniem wobec wszystkich szefów mediów publicznych, czyli Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej, wszystkich rozgłośni regionalnych, telewizyjnych i radiowych o to, żeby rozważyli rozwiązanie umowy o pracę z osobami, co do których jest udokumentowana przez IPN informacja, że byli współpracownikami bądź pracownikami komunistycznych służb specjalnych - powiedziała Lichocka w Telewizji Republika.

Podkreśliła, że według niej "byli esbecy i ich współpracownicy nie powinni kształtować opinii publicznej w mediach narodowych, w mediach publicznych".

- Ja na razie zaproponuję taką uchwałę Rady Mediów Narodowych, żeby o tym podyskutować. Zobaczymy, jaka będzie reakcja również szefów mediów publicznych - powiedziała Lichocka. Zapowiedziała, że będzie chciała dążyć do tego, by spróbować sprawę uregulować. - Moim zdaniem ta sytuacja jest zwyczajnie niemoralna - dodała Lichocka.

Zapytana, czy RMN będzie w stanie wytrzymać spodziewany "hejt", Lichocka odpowiedziała: "Będzie w stanie, ponieważ przeciwnicy wiedzą, że my nie mamy narzędzia sprawczego, nie możemy ich kumpli wyrzucić z Telewizji Publicznej, ani z Polskiego Radia. Rada Mediów Narodowych nie ma takich uprawnień. Będą musieli się z tym zmierzyć po pierwsze szefowie tych mediów publicznych, po drugie mam nadzieję, że będzie można zaproponować rozwiązanie ustawowe".

- Myślę, że będę chciała porozmawiać o tym również z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, że tam również znajdziemy partnerów do postawienia przynajmniej publicznie tego problemu - powiedziała Lichocka.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w kwietniu 1997 r. obowiązek lustracji objął: prezydenta, parlamentarzystów, osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe, sędziów, prokuratorów i adwokatów, a także szefów mediów publicznych.

Znowelizowane w 2007 r. przepisy stanowiły, że sprawdzeniu mieli podlegać też m.in., nielustrowani przedtem, wszyscy naukowcy i dziennikarze oraz właściciele mediów. W maju 2007 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował m.in. lustrację ogółu dziennikarzy i naukowców (oprócz pełniących funkcje kierownicze).

Wiosną 2016 r. w ówczesnym projekcie posłów PiS tzw. dużej ustawy medialnej pojawiły się zapisy dotyczące lustracji dziennikarzy. Pojawiały się też wówczas głosy, że to kwestia do dyskusji. Ostatecznie projektowana wtedy tzw. duża ustawa medialna nie została uchwalona, gdyż przewidywała daleko idące zmiany w przepisach, wymagające notyfikacji Unii Europejskiej. Stworzono wtedy ustawę, na mocy której powołana została Rada Mediów Narodowych.

O potrzebie poszerzenia lustracji o kadrę naukową na wyższych uczelniach państwowych, dziennikarzy w mediach publicznych czy ludzi kultury, którzy pracują na kierowniczych stanowiskach, np. dyrektora teatru, mówił też w lipcu 2016 r. podczas debaty w Senacie obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Dołącz do dyskusji: Joanna Lichocka chce lustracji w mediach publicznych. „Byli esbecy i ich współpracownicy nie powinni tam pracować”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zbrodnia to nieslychana
dopadła mnie dobra zmiana. Albo to ja wpadłem i sam siebie dopadłem,ale na dobrą zmianę zwalę,pozamiatane.
Nagłówek art.sporo mówi.Ja tylko czekam,kiedy zrobi się zbrodnię z tego,że np. ktoś z pisu,czy ich zwolennik, albo z którejś rady mediów będzie chciał utrzymania w mediach języka polskiego.Albo gdy ktoś tak napisze a drugi zaraz z tego zrobi problem,albo jeden i ten sam.
Ciekawe ilu się zorientuje,a ilu w nienawiści, automatycznie wszystko negujący i szukający dziury w spodniach zacznie krzyczeć.
A ilu powie,że zawsze był,a ilu,że to nacjonalizm.
3 6
odpowiedź
User
lichocka jak falska
Przyjdzie czas że z mediów będzie trzeba zwalnia współpracowników PiSowskich służb. Profesor Staniszkis mówi że PiS wprowadza bolszewickiej zwyczaje.
19 4
odpowiedź
User
Kiero
A czy mogliby zacząć od siebie? Nie przeszkadza pani Lichockiej wspolpraca z prokuratorem Piotrowiczem? On moze byc poslem? No tak. Przeciez suweren go wybral. Straszna hipokryzja.
33 2
odpowiedź
User
Mariola
Gdzie ci współpracownicy?????? Czy obywatelka Lichocka zapomniałą, że w czasie swoich rządów pp Czabański z Targalskim przeprowadzili lustrację ( przy pomocy IPN) pracowników Polskiego Radia? Nawet prezes nie wierzy w te Panine brednie. Nie rozwija się Pani, obywatelko Lichocko.
24 4
odpowiedź
User
brysio
A sekretarzy partyjnych takich jak tow. Marcin Wolski?
27 0
odpowiedź
User
NIE!! dla TVPiS i radia PiS
nie ma to jak kabaret w wydaniu PiSu. Ciekawe czy siebie też zaczną lustrować. Przecież u nich jest najwięcej esbeków.
17 2
odpowiedź
User
Sergio
Szkoda że dopiero teraz , człowiek podaje rękę a nie wie komu.
4 2
odpowiedź
User
j
a to moze jeszcze w sejmie i senacie zrobic, dla politykow i w RMN, na wszystkich stanowiskach panstwowych....
10 1
odpowiedź
User
Anonim
"opinii publicznej w mediach narodowych, w mediach publicznych" to raczej są media partyjno - rządowe a po drugie "Zapowiedziała, że będzie chciała dążyć do tego, by spróbować sprawę uregulować. - Moim zdaniem ta sytuacja jest zwyczajnie niemoralna - dodała Lichocka." Niemoralne to jest tworzenie nie potrzebnych stanowisk i dojenie kasy skąd się da tą cała RMN należy rozwiązał wystarczy KRRIT i tyle .
5 0
odpowiedź
User
gs
Zieeew... A są tam jeszcze tacy?
Tymczasem TW Rycerz bryluje na antenie Info w najlepsze.
6 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing