WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Nowy atak na użytkowników WhatsApp kusi darmowym dostępem do Netflixa i wyłudza pieniądze na SMS-y Premium

Gorący temat

Zagraniczne sieci sklepów odpowiadają Morawieckiemu: eksportujemy polskie produkty za ponad 10 mld zł, zainwestowaliśmy 50 mld euro

0

Komisja Europejska chce od Facebooka 110 milionów euro za manipulacje przy zakupie WhatsApp

2017-05-19 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Komisja Europejska nałożyła na Facebook grzywnę w wysokości 110 milionów euro. Jest to kara za nieprecyzyjne informacje, które serwis dostarczył unijnym instytucjom starając się o pozwolenie na zakup aplikacji WhatsApp. Facebook przyznaje się do błędu, ale nie do świadomego wprowadzania Komisji Europejskiej w błąd.

 

Komisja Europejska chce od Facebooka 110 milionów euro za manipulacje przy zakupie WhatsApp

Sprawa sięga 2014 r., gdy Facebook za kwotę 19 mld dol. kupił mobilny komunikator WhatsApp. Serwis zagwarantował wówczas, że z WhatsApp nie będą przekazywane do Facebooka żadne poufne dane użytkowników tej aplikacji.

Jednak po tym jak w sierpniu ub.r. pojawiła się informacja, że numery telefonów użytkowników WhatsApp mogą zostać powiązane z ich kontami na Facebooku serwis znalazł się pod lupą unijnych instytucji.

W toku dochodzenia przeprowadzonego przez Komisję Europejską okazało się, że serwis złamał wcześniejsze ustalenia i trafiają do niego niektóre informacje dotyczące użytkowników WhatsApp, co jest niezgodne z przepisami dotyczącymi ochrony prywatności na terenie Unii.

Kwestia złamania przez Facebook unijnych norm wypłynęła już wcześniej, kiedy niemiecki odpowiednik Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zabronił Facebookowi zbierania i przechowywania danych użytkowników aplikacji WhatsApp będących obywatelami Niemiec. Informacje zgromadzone przez Facebook miały zostać skasowane. Jednak serwis Zuckerberga nie zgodził się z tą decyzją i zapowiedział odwołanie.

Teraz Komisja Europejska uznała, że w 2014 r. podczas starań o zatwierdzenie transakcji zakupu WhatsApp Facebook nie tylko nie dopełnił umowy, ale nie zdradził też jakie ma plany odnośnie danych osobowych użytkowników aplikacji. W efekcie KE nałożyła na serwis karę w wysokości 110 mln euro.

W rozmowie z agencją AFP rzecznik Facebooka przyznał, że w dokumentach dostarczonych Brukseli w 2014 r. znajdował się błąd, jednak serwis działał w dobrej wierze i brak niektórych informacji nie był zamierzonym działaniem Facebooka. Rzecznik serwisu stwierdził też, że grzywna nałożona na Facebook zamyka całą sprawę co może sugerować, że firma przyjmuje karę i nie będzie się odwoływać od tej decyzji.

Autor: ps

Wiecej informacji: Facebook, WhatsApp, Komisja Europejska

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia