SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krócej czynne sklepy pomogą zmniejszyć zużycie energii? POHiD: indywidualna polityka sieci

"Solidarność" w liście do prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji przekonuje, że należy skrócić godziny otwarcia sklepów do 21:00, co ma przynieść realne oszczędności zużywanej energii elektrycznej. W odpowiedzi na pismo POHiD podkreśla, że w zakresie optymalizacji energii elektrycznej sklepy prowadzą "indywidualną politykę".

W ubiegłym tygodniu na łamach Wirtualnemedia.pl opisaliśmy list otwarty "Solidarności" do Renaty Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Argumentowano w nim, że w ostatnich godzinach otwarcia sklepów utarg stanowi poniżej 1 proc. całodziennych przychodów sklepu, w dyskontach to ok 2 proc.

"Przychody uzyskiwane ze sprzedaży są znacznie niższe od kosztów funkcjonowania sklepów" - argumentuje "Solidarność" w piśmie, z którego treścią zapoznały się Wirtualnemedia.pl. Dalej wskazywano, że dla sieci handlowych decyzja o skłóceniu pracy sklepów "byłaby przede wszystkim posunięciem racjonalnym i opłacalnym, które pozwoliłoby w znaczący sposób ograniczyć koszty związane z zakupem energii elektrycznej".

POHiD: sklepy same ustalają godziny pracy

Zapytaliśmy o stanowisko w sprawie listu "Solidarności" Polską Organizację Handlu i Dystrybucji. :

- Pragniemy podkreślić, iż firmy członkowskie POHiD realizują indywidualną politykę w zakresie skracania bądź wydłużania godzin pracy swoich placówek handlowych. W obliczu kryzysu energetycznego firmy podejmują szereg działań na rzecz ograniczania zużycia energii w sklepach, centrach dystrybucji i biurach, np. obniżenie natężenia oświetlenia w sklepach, optymalizacja czasu świecenia reklam zewnętrznych i oświetlenia parkingów w godzinach poza otwarciem sklepów, edukacja pracowników - komentuje Renata Juszkiewicz, prezes zarządu POHiD.

Przedstawicielka organizacji wylicza, że sklepy wdrażają różne rozwiązania zmniejszające zużycie energii: m.in.: inteligentne sterowanie budynkiem, automatyczne czujniki ruchu, zamykane lodówki i lady chłodnicze, odzysk ciepła z instalacji wentylacyjnych i chłodniczych, wykorzystywanie CO2 jako czynnika chłodzącego, energooszczędne oświetlenie LED. Detaliści inwestują, jak wymienia Renata Juszkiewicz, w źródła odnawialne: panele fotowoltaiczne, geotermalne pompy ciepła, farmy wiatrowe.

- Efektem podejmowanych działań jest nie tylko zmniejszenie zużycia energii, ale także negatywnego wpływu na środowisko, w tym emisji gazów cieplarnianych do atmosfery - informuje Wirtualnemedia.pl Renata Juszkiewicz.

Jak podkreśla w komentarzu dla Wirtualnemedia.pl Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, organizacja wielokrotnie apelowała do rządu w sprawie obciążających przedsiębiorców kosztów energii. Czy wcześniejsze zamykanie sklepów może pomóc rozwiązać problem? Zdaniem eksperta Izby, to co najmniej "dyskusyjne".

–  Przede wszystkim na pewno ogranicza to możliwość realizacji sprzedaży i dostępność placówki dla klientów. Od strony stricte ekonomicznej potrzeba tak naprawdę każdorazowego obliczenia, czy ewentualne straty w obrotach nie będą wyższe od wydatków poniesionych w tym czasie na energię elektryczną – to zależy od wielu czynników wielkości sklepu, średniego ruchu klientów, lokalizacji, nasycenia pobliskimi placówkami konkurencyjnymi etc. – wylicza Maciej Ptaszyński.

Specjalista dodaje: – Z drugiej strony należy pamiętać, iż handel pełni także ważną funkcję usługową dla społeczeństwa, zatem nadmierne ograniczanie dostępności placówek handlowych nie wydaje się celowe ani społecznie uzasadnione.

Dołącz do dyskusji: Krócej czynne sklepy pomogą zmniejszyć zużycie energii? POHiD: indywidualna polityka sieci

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
-Eva-
Na początku nie zdawałem sobie sprawy, jak kryzys energetyczny może być powiązany z żywnością, ale po obejrzeniu tych statystyk jestem zszokowany.
https://pl.menulist.menu/blogpost/005546/energy-crisis-and-food
odpowiedź