SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT chce stworzyć własny projekt ws. mediów publicznych. "Jedną z propozycji przywrócenie roli KRRiT sprzed 2015 r."

Członkowie KRRiT zobowiązali się do przedstawienia projektu, który ma pomóc przeciwdziałać obecnej sytuacji w mediach publicznych, w trybie pilnym - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych na briefingu prasowym w piątek. - Ustaliliśmy, że pewną opcją na przyszłość mógłby być powrót do roku 2015 - powiedział prof. Tadeusz Kowalski z KRRiT.

Maciej Świrski (fot. KRRiT)Maciej Świrski (fot. KRRiT)

W piątek przed południem w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. sytuacji w mediach publicznych. Spotkanie odbyło się na prośbę szefa KRRiT Macieja Świrskiego. Po spotkaniu Ignaczak-Bandych przekazała na portalu X, że "KRRiT jako organ konstytucyjny i do tego powołany przygotuje projekt uchwały, a po jego podjęciu zaprezentuje rozwiązania panu prezydentowi oraz Radzie Ministrów"

Jak przekazała szefowa KPRP na briefingu prasowym, ustalenia po spotkaniu z KRRiT "są następujące: sytuacja wymaga naprawy, ta naprawa powinna nastąpić jak najszybciej, członkowie KRRiT zobowiązali się, że przedstawią w trybie pilnym projekt", który, jak mówiła, ma "pomóc przeciwdziałać" obecnej sytuacji w mediach publicznych. "To znaczy: sytuacji, w której media publiczne są narażone na likwidację" - dodała Ignaczak-Bandych.

Według Tadeusza Kowalskiego, członka KRRiT powołanego przez Senat, prezydent na spotkaniu podkreślił, że działania podjęte w celu osiągnięcia zmian były niewłaściwe, ale "krytycznie" ocenił także działania mediów publicznych w ostatnich latach.

"(Prezydent) dostrzega niewątpliwie potrzebę zmian w mediach publicznych, jakkolwiek uważa, że środki, które zostały zastosowane, są niewłaściwe z punktu widzenia prawa i konstytucji. Ustaliliśmy, że być może pewna opcją na przyszłość mógłby być powrót do roku 2015. Trzeba rozważyć wszystkie konsekwencje prawne takiego stanu rzeczy, a później dopiero rozpocząć prace nad jakąś dużą ustawą. Jednak ta sprawa jest otwarta, ta propozycja pojawiła się w czasie tego spotkania ze strony pana prezydenta. Padła taka wstępna deklaracja, że jest poważnie skłonny zaakceptować takie rozwiązania prawne" – powiedział Kowalski.

"Powrót do roku 2015 oznacza przywrócenie roli KRRiT w zakresie obsady stanowisk kierowniczych w mediach publicznych, w szczególności powoływania rady nadzorczej w otwartych, pluralistycznych konkursach oraz akceptowania wyborów dokonanych przez rady nadzorcze w zakresie zarządu. KRRiT albo wyrazi zgodę, albo nie wyrazi zgody na proponowanych kandydatów. Takie rozwiązania obowiązywały w ustawie do 2015 r." – dodał.

"Wyszliśmy wszyscy w poczuciu konsensusu, wspólnego stanowiska. Pan prezydent jest otwarty na wszelką współpracę i prace dotyczące naprawy mediów publicznych" – powiedziała Hanna Karp, członek KRRiT powołana przez prezydenta.

W ubiegły wtorek wieczorem Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Decyzja szefa MKiDN spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS; także prezydent Andrzej Duda stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji.

W sobotę prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych zadecydował o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, PR i PAP. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN.

Dołącz do dyskusji: KRRiT chce stworzyć własny projekt ws. mediów publicznych. "Jedną z propozycji przywrócenie roli KRRiT sprzed 2015 r."

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Mieliście 8 lat i co? Teraz chcecie coś tworzyć po latach braku reakcji na to co się działo w tvp i pr. Po prostu kabaret.
odpowiedź
User
CzłowiekTysiąclecia
Poza tym jakie umocowanie w sprawie mediów publicznych ma KRRiT, jeśli PiS celowo przeniósł całe kompetencje do (dodajmy: powołanej niekonstytucyjnie) Rady Mediów Narodowych? Jest taki mem w Internecie z Ferdynandem Kiepskim: bardzo panu dziękuję za tę garść bezcennych informacji, ale...
odpowiedź
User
lol
Projekt ws. mediów publicznych ma tworzyć koleś, który nie widział nic złego w tym, że TVP pokazała zero spotkań przedwyborczych opozycji? Wypad, pajacu.
odpowiedź