SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Luft: Nie ma zgody politycznej na reformę finansowania mediów publicznych

Zdaniem Krzysztofa Lufta, członka KRRiT, media publiczne powinny być alternatywą dla komercyjnych ze względu na misję oraz sposób finansowania. Na razie brakuje jednak politycznej zgody na przeprowadzenie reformy abonamentu rtv.

Luft mówił wczoraj w Polskim Radiu 24, że media publiczne funkcjonują w zależności od finansowania. W jego opinii, media coraz bardziej kierują się w stronę zarabiania pieniędzy dla swoich właścicieli. A tymczasem misją mediów publicznych jest dostarczanie wiedzy o świecie, dlatego powinny być alternatywą dla komercji.

Krzysztof Luft przyznał jednak, że twórcy nowej ustawy medialnej, zakładającej wprowadzenie opłaty audiowizualnej mają problem z uzyskaniem zgody politycznej. Prace nad projektem trwają od kilku lat, jednak do tej pory nie udało się wypracować satysfakcjonującego rozwiązania. - Sposobem na wyjście z trudnej sytuacji jest zmiana ustawy, jednak do tego potrzeba kompromisu politycznego - stwierdził Krzysztof Luft.

>>> Jan Dworak: opłata audiowizualna dopiero po 2015 r.

Zdaniem członka Krajowej Rady, opłata audiowizualna musi zostać wprowadzona, ponieważ forma ściągania abonamentu w Polsce jest anachroniczna. - Nie wyobrażam sobie, że nagle mielibyśmy odstawać od innych krajów europejskich i wypracować zupełnie inne rozwiązanie kwestii mediów publicznych. Trzeba jednak pamiętać, ze jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o finansowanie z abonamentu - przekonywał Luft.

Przypomnijmy, że na początku lutego br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło koncepcję zasad finansowania mediów publicznych. Zakłada ona, iż opłata audiowizualna będzie wynosić 10 zł miesięcznie (więcej na ten temat). Dokument ten nie odzwierciedla finalnego projektu ustawy medialnej.

W ubiegłym tygodniu szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski przyznał w radiowej Jedynce, że prawdopodobnie nie dokończy prac nad ustawą medialną ponieważ kandyduje do Parlamentu Europejskiego (więcej na ten temat). Skutkować to może opóźnieniem we wprowadzeniu opłaty audiowizualnej, ponieważ ewentualny następca Zdrojewskiego będzie musiał zapoznać się z prowadzonymi pracami nad projektem.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Luft: Nie ma zgody politycznej na reformę finansowania mediów publicznych

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
czerwony politruk z gabinetu figur woskowych madame Tissot
Przez cały 2012 r. Dworak i chłopcy z jego ferajny popierali kostyczny, komunistyczny abonament. W TVP Info debatowali sobie z min. Bonim. Jak bolszewik z bolszewikiem. Jak ubek z "Żołnierza Wolności", zgadzali się z ubekiem z "Żołnierza polskiego". Chwilę później przejrzeli. Nowy podatek!!! Podatek Tuska, który przez Zdrojewskiego stał się człowiekiem!!! Od pieprzenia głupot przez trzeciorzędnych statystów czwartorzędnych, antypolskich filmów i na finansowe plany pełzających przez lata po podłogach Woronicza Strzembosza lub Grzywaczewskiego. Płaćcie podatek, a my sprzedamy wam nasze walki w kisielu pod wysokim patronatem gajowego Maruchy bez lasu i finansującej leśne kampanie ATM-u. Nie ma "woly polytycznej". O matko, hej, no. Nie wszyscy się cieszą z nabijania sobie kabzy przez kapytalystyczne firmy partyjnych kolesiów. Politrutnie przegrały walkę o swoje kapitały. Dosiedzą na swoich kanapach do końca żałosnych kadencji skorumpowanych kmiotów, stręczących ludziom swoje putinowe biznesy.
odpowiedź
User
PROPAGANDA DO LUFTU
Lufcik, lufcik, z konkubiną w TVP Info. Wymyśl coś zabawniejszego, co?
odpowiedź
User
Zyga
Weź, człowieku, przenieś się na Pudelka z tym poziomem dowcipu. Zazdrościsz konkubiny? Żenada
odpowiedź