SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Większość pracujących w handlu ma do 30 lat i nie ma dzieci

Pracownicy sektora handlowego to w większości osoby do 30. roku życia, nie mające dzieci. Co trzecia kontynuuje naukę - wynika z badania Kantar Millward Brown.

fot. shuttlerstock Article

W Polsce działa blisko 500 centrów handlowych, w których zatrudnionych jest 400 tys. osób. Jak pokazują wyniki badania, pracują w nich głównie osoby młode – w wieku 18–24 lata (32 proc.) oraz 25–30 lat (31 proc.). 34 proc. pracowników przekroczyło już 30. rok życia.

Młody wiek pracowników uzasadnia w dużej mierze brak zobowiązań rodzinnych – 50 proc. stanowią single (29 proc. żyje w związku małżeńskim), a 71 proc. nie posiada dzieci. Natomiast niewielka grupa pracujących rodziców ma dzieci w zasadzie w 100 proc. już w wieku szkolnym (55 proc.) i przedszkolnym (40%).

1/3 pracowników centrów handlowych nadal zdobywa wykształcenie – 19 proc. jest w trakcie nauki, a 16% cały czas się dokształca. Uzasadnia to w dużej mierze powód, dla którego zdecydowali się na pracę w handlu – elastyczny czas pracy był najważniejszy dla osób w wieku do 30. roku życia.

Pracownicy zapytani o powód pracy w handlu, na pierwszym miejscu wskazali kontakt z ludźmi (40 proc.). Właśnie na element kontaktu, ale również możliwość pracy w zawodzie odpowiadającym kwalifikacjom i doświadczeniu, istotnie częściej wskazywały osoby posiadające dzieci. Dla co czwartego pracownika kluczowe znaczenie ma elastyczny czas pracy – możliwość dopasowania dni oraz godzin pracy do indywidualnych preferencji. 59% osób badanych posiada wykształcenie średnie, co piąta wskazała natomiast, że jest to jedyna praca, jaką udało jej się znaleźć – w szczególności dotyczy to kobiet. I rzeczywiście, dla osób nieposiadających kierunkowego wykształcenia oraz doświadczenia, centra handlowe mogą być jedyną szansą na dobrze płatną pracę – zarobki jako główny powód pracy w handlu wskazało 14 proc. aktualnych pracowników.

Badanie zostało zrealizowane przez Kantar Millward Brown w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2017 r., metodą wywiadów bezpośrednich, wśród pracowników wylosowanych centrów handlowych na terenie całej Polski. Wielkość próby: n=800, błąd pomiaru: 3,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość pracujących w handlu ma do 30 lat i nie ma dzieci

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
,,Większość pracujących w handlu ma do 30 lat i nie ma dzieci." - i to widać w poziomie i jakości obsługi w handlu. Niestety, widać.
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing