WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Jarosław Sellin o repolonizacji mediów: Projekt dotyczy właścicieli mediów, a nie dziennikarzy

Jarosław Sellin: Za planem odwołania Magdaleny Sroki z funkcji szefowej PISF stoi brak zaufania Piotra Glińskiego

2017-10-09 A A A KOMENTARZE: 12 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Wiceminister kultury Jarosław Sellin wyjaśnił, że przyczyną wniosku o odwołanie Magdaleny Sroki z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) jest podpisanie przez nią listu do Motion Picture Association of America sugerującego istnienie w Polsce cenzury. Zdaniem Jarosława Sellina takie postępowanie spowodowało utratę zaufania do Magdaleny Sroki ze strony ministra kultury Piotra Glińskiego.

Jarosław Sellin, fot. Ministerstwo Kultury Jarosław Sellin, fot. Ministerstwo Kultury

Magdalena Sroka została dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) jesienią 2015 r. zastępując na stanowisku Agnieszkę Odorowicz, która wcześniej pełniła tę funkcję przez 2 kadencje.

Kilka dni temu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński skierował do rady programowej PISF pismo z wnioskiem o odwołanie Sroki z zajmowanego stanowiska. Według nieoficjalnych informacji rada ma podjąć decyzję w tej sprawie w poniedziałek.

W niedzielę w rozmowie z Radiem ZET i dziennikarzami Polsat News Jarosław Sellin, wiceminister kultury ujawnił, że przyczyną decyzji o odwołaniu Sroki z funkcji szefowej PISF jest utrata zaufania jaką darzył ją minister Piotr Gliński.

- Stosunkowo dobrze nam się współpracowało w ostatnich dwóch latach z panią Magdaleną Sroką, ale jednak list, który napisała do ważnego senatora amerykańskiego (...) jest takim skandalem, że utraciła zaufanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, i oczywiście osoba, która wyraża takie poglądy, pisząc do ważnych osób w świecie na temat tego, co się w Polsce dzieje, jak sytuacja ludzi kultury w Polsce wygląda, naturalne jest, że traci zaufanie – zaznaczył Sellin.

Wiceminister odwołał się do pisma skierowanego przez jedną z pracownic PISF do stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych Motion Picture Association of America i podpisanego przez Srokę. Chodziło w nim o wykorzystanie materiałów reklamowych z ceremonii wręczenia Oskarów, a konkretnie ujęć na których występują odbierający tę nagrodę Andrzej Wajda i Paweł Pawlikowski.

W opinii Jacka Bromskiego, szefa rady programowej PISF wspomniana korespondencja została przygotowana po angielsku z licznymi błędami językowymi, pojawiły się też w niej sugestie że w Polsce stosowana jest cenzura.

Dziennikarze dopytywali Sellina o podstawę prawną odwołania Sroki ze stanowiska, na co wiceminister kultury odparł że taką podstawę stanowi wspomniana wcześniej utrata zaufania Glińskiego do dyrektor PISF. Polityk dodał, że Sroka może się odwołać od decyzji resortu w trybie przewidzianym prawem.

Wcześniej Sroka w rozmowie z Radiem ZET odnosząc się do prób jej odwołania uznała takie działania za bezprawne i podkreśliła, że jej kadencja upływa dopiero w 2020 r.

Autor: ps

Wiecej informacji: Jarosław Sellin, Magdalena Sroka, PISF

Komentarze (12) Dodaj komentarz

 1. Pismo urzędniczki państwowej nt. państwa, które ją zatrudnia, cytat za ,,Faktem":

  ,,Dotarliśmy do pisma, które pogrążyło Srokę. List z 18 maja 2017 r. jest podpisany osobiście przez dyrektor PISF, a jego treść szkaluje nasz kraj!

  >>Sytuacja w Polsce jest znów bardzo niebezpieczna i jako artyści, filmowcy chcemy być jedną społecznością i mieć moc wolności


  Krasawico, tym razem bez wynurzenia, że ci "opadło"? A powinno ci opaść, bo w Polsce PiS coraz duszniej - niedługo nawet powietrze będzie tylko dla swoich.


  Nie, czemu ? Zwolnienie urzędnika państwowy (p. Sroka), który donosi zagranicę na własne państwo ma powodować, że cokolwiek mi opadnie? E, no nie. Los kierownika instytucji (p. Sroki), który nie umie kierować pańciami, rzekomo wysyłającymi pisma za plecami tego kierownika [takie p. Sroka podała wyjaśnienie (???) historii z listem-donosem] ma powodować, że mi coś opadnie? Proszę nie żartować.

  Przy okazji: jeśli podwładna posłużyła się faksymile podpisu p. Sroki za zgodą p. Sroki, to odpowiedzialność spada na p. Srokę. Jeśli podwładna użyła ww. faksymile podpisu p. Sroki bezprawnie, to p. Sroka miała obowiązek zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa przez podwładną do prokuratury, o czym mówi kodeks postępowania administracyjnego. Z tego, co rozumiem, p. Sroka nie zrobiła tego.

  O, tu może mi coś opadać: ręce opadają od poziomu niedbalstwa towarzystwa, które uważa, że nie ma z kim przegrać. Otóż, obawiam się, że ma - i obecnie robi to na masową skalę. Niech żyje wolny rynek.

  Przy okazji: red. Reszczyński miał swoją audycję w PR 3 pod dyrekcją jedynej słusznej pani dyr. Jethon o wspaniałej godzinie trzeciej rano. Red. Reszczyński niekoniecznie jest z mojej bajki, ale państwowe media mają obowiązek prezentować go w normalnej porze, powiedzmy 7-22, tak by to publiczność (w tym ja) sama osądziła, kogo lubi, a kogo nie. A nie mogła tego robić z powodu manipulacji administracyjnej ówczesnego kierownictwa PR 3, uniemożliwiającej poznanie poglądów red. Reszczyńskiego.

  Wywalenie z roboty red. Trotyla-Gmyza za brak znaku zapytania w tytule jego słynnego artykułu nt. katastrofy samolotowej w Smoleńsku w Rzeczpospolitej (,,Był trotyl w Smoleńsku") uważam za skandal - choć się z panem Trotylem niespecjalnie zgadzam. RP to medium prywatne, ale nie przypominam sobie członków i sympatyków obecnego tzw. związku bojowników o wolność i demokrację, stających wówczas w obronie kolegi po fachu, zwalnianego w trybie natychmiastowym.

  To tak miałby wyglądać obyczaje pracodawców i pracowników mediów polskich, państwowych i prywatnych pod rządami jedynej słusznej koalicji PO-PSL, z cichym wsparciem SLD? Wszystko opada.

  Innymi słowy, nie ukrywam, że mnie było duszno trochę wcześniej.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia