SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

mObywatel jako dowód osobisty od połowy lipca. Ustawa wchodzi w życie

Ustawa o mObywatelu będzie ogłoszona za tydzień - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że od 14 lipca aplikacja będzie trzecim obok dowodu i paszportu dokumentem tożsamości. Kilka dni temu ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowa wersja mObywatela Nowa wersja mObywatela

- Dobra wiadomość od @KrzSzczucki - ustawa o mObywatelu będzie ogłoszona za tydzień. Od 14 lipca aplikacja będzie trzecim obok dowodu i paszportu dokumentem tożsamości - napisał w czwartek na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Do wpisu szefa resortu cyfryzacji odniósł się prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki. - Potwierdzam taki harmonogram - napisał Szczucki.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 14 czerwca ustawę o aplikacji mObywatel. Kancelaria prezydenta podała w informacji o podpisaniu ustawy, że jej celem jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji.

Przygotowaną przez resort cyfryzacji i przedłożoną przez rząd ustawę o aplikacji mObywatel posłowie uchwalili 9 marca. Później Senat zaproponował do niej szereg poprawek, które Sejm rozpatrzył 26 maja. Posłowie przyjęli wówczas legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.

Jakie zmiany w aplikacji mObywatel

Regulacje zawarte w ustawie o aplikacji mobilnej mObywatel zastąpią dotychczasowe przepisy ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, na podstawie których obecnie funkcjonuje ta aplikacja - wskazała kancelaria prezydenta.

"Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel" - zaznaczono w materiale.

Ustawa ma też doprecyzować warunki wykorzystywania i uznawania w kraju dokumentów elektronicznych, obsługiwanych przez aplikację - która ma służyć jako mobilny dokument tożsamości.

Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość osoby.

Zapisy ustawy mają upowszechnić korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Ustawa stwarza też możliwość, by np. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli.

Jednym z celów ustawy jest też umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Przepisy podpisane przez prezydenta mają też ułatwić poświadczanie prawa osób niepełnosprawnych do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej.

Przewidują też udostępnienie mobilnej legitymacji służbowej nauczyciela, mobilnego dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodów medycznych, czy prawa jazdy.

Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i wejdzie w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia. Mimo to znaczna część przepisów wejdzie w życie "w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych" - wskazała KPRP w poniedziałkowej informacji.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r. Elektronicznych dokumentów nie będzie można użyć przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Na początku maja zanotowano 10 mln pobrań aplikacji mObywatel. Jak informował sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z ustawą w życie wejdzie nowa wersja aplikacji - mObywatel 2.0. Stanie się to na przełomie czerwca i lipca. Aplikacja zyska nowe funkcje, a także nowy i bardziej przyjazny wygląd - zapowiedział.

Dołącz do dyskusji: mObywatel jako dowód osobisty od połowy lipca. Ustawa wchodzi w życie

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jak najdalej
Trzymać się z dala od wszelkich wynalazków typu mObywatel, kart płatniczych, Blika i innych tego typu narzędzi globalistów do inwigilacji. Cyfrowy pieniądz nie ma prawa istnieć, won z inwigilacją.
0 0
odpowiedź
User
anonim
No i oczywiście Konfederacja, jako jedyna z pośród "pedo...lów podkarpackich" głosowała przeciwko tej ustawie globalistycznej. No kto by się spodziewał.
0 0
odpowiedź
User
RT
Najpierw skuszą wygodą, bo nie trzeba myśleć o zabraniu plastikowego dowodu, bo wystarczy telefon. A później pozbawią możliwości wyboru i bez aplikacji będzie niewygodnie, albo wręcz nie będzie możliwe załatwienie niektórych rzeczy. A aplikacja jak to ma w zwyczaju za każdym razem wyśle informacje do rządowych serwerów o tym, co robimy i gdzie jesteśmy.
16 9
odpowiedź