SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Można zaliczyć zakup samochodu w jednorazowych kosztach firmy

Chcesz zaliczyć jednorazowo zakup samochodu osobowego do kosztów podatkowych swojej firmy? Jest na to sposób: zakupiony na firmę samochód przed upływem roku musisz albo sprzedać, albo przeznaczyć do użytku prywatnego.

Można zaliczyć zakup samochodu w jednorazowych kosztach firmy

W większości przypadków samochód stanowi środek trwały firmy, a to oznacza konieczność stopniowego rozliczenia zakupu w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. Co prawda prawem do jednorazowego rozliczenia w kosztach wartości zakupionego pojazdu dysponują tzw. mali podatnicy (czyli tacy, których przychody w minionym roku nie przekroczyły równowartości 1 200 000 euro) oraz podatnicy, którzy zakupu dokonali w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności. Przywilej taki dotyczy jednak wyłącznie środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, przykładowo samochodów ciężarowych. Z takiej możliwości nie skorzysta więc właściciel auta osobowego. Jest jednak rozwiązanie pozwalające przedsiębiorcy rozliczyć zakup samochodu osobowego jednorazowo w kosztach uzyskania przychodu.

Samochód niespełniający wymogu czasowego
Jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć zakup samochodu, który nie będzie stanowił środków trwałych firmy. Tak będzie w przypadku auta, które ma być używane w firmie krócej niż rok. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia np. wtedy, gdy przedsiębiorca kupuje samochód na firmę, a następnie (przed upływem 12 miesięcy) przeznacza go na cele osobiste.

Amortyzacji podlega każdy przedmiot (m.in. środek transportu), który spełnia definicję środka trwałego, czyli:
- stanowi własność lub współwłasność podatnika i jest nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
- jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia go do użytkowania,
- przewidywalny okres jego użytkowania wynosi ponad 1 rok,
- podatnik wykorzystuje go na potrzeby związane z prowadzoną przez siebie działalnością lub oddaje do używania na podstawie najmu, dzierżawy lub innej umowy.

Stanowisko takie potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 05.12.2012 r., o sygn. IPPB1/415-1169/12-4/JB. Samochód osobowy, który wprowadzony został do działalności gospodarczej podatnika z zamiarem przekazania go przed upływem jednego roku na cele osobiste podatnika, będzie mógł zostać jednorazowo i bezpośrednio rozliczony w kosztach podatkowych. Co ważne, organ zaznacza, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie składników majątku będzie możliwe, jeżeli podatnik wykaże, że składniki te były faktycznie wykorzystywane w działalności i przyczyniły się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wysoki koszt nie zawsze atrakcyjny
Rozważając możliwość jednorazowego rozliczenia zakupu w kosztach podatkowych przedsiębiorca musi więc wziąć pod uwagę także planowane przychody. W sytuacji bowiem gdy koszty w danym roku przewyższą uzyskane przychody z danego źródła, powstanie tzw. strata podatkowa. Można ją co prawda rozliczyć podatkowo w kolejnych latach, jednak potrzebne będą do tego odpowiednio wysokie przychody. O wysokość straty poniesionej w danym roku, można obniżyć dochód uzyskany w najbliższych kolejnych pięciu latach, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty. Oznacza to, że jednorazowe rozliczenie w kosztach zakupu samochodu może być atrakcyjne podatkowo jednak przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy fazę znacznych inwestycji w firmę mają chwilowo za sobą. W innym razie warto jednak pomyśleć o korzystaniu z samochodu przez okres dłuższy niż rok i rozłożyć rozliczenie zakupu w kosztach stopniowo. Podstawowy okres amortyzacji samochodu osobowego to 5 lat. Oznacza to, że w przypadku amortyzacji o wartości początkowej 60 tys. zł przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodu rocznie 12 tys. zł, a nie 60 tys. zł tak jak przy jednorazowym koszcie podatkowym.

Roczne rozliczenie w kosztach zakupu samochodu o wartości 60 tys. zł 

Roczny przychód

Wynik po jednorazowym zaliczeniu samochodu do kosztów 

Wynik po rozliczeniu zakupu w kosztach przez odpisy amortyzacyjne (I rok)

100 tys. zł

40 tys. zł

88 tys. zł

50 tys. zł

- 10 tys. zł (strata podatkowa)

38 tys. zł

*przedstawiony w tabelce przykład nie zwiera innych kosztów, które ponosi w ciągu roku firma.

Droga pomyłka
Przy jednorazowym rozliczaniu kwoty wprowadzonego do firmy samochodu osobowego warto zachować ostrożność. Jeśli okaże się bowiem, że podatnik faktycznie wykorzystywał taki samochód dłużej niż rok, będzie musiał dokonać poważnej korekty. Chodzi tu o swego rodzaju „wyjęcie” wartości zakupionego pojazdu z kosztów, a zaliczenie do nich odpisów amortyzacyjnych.Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Można zaliczyć zakup samochodu w jednorazowych kosztach firmy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
robon
rozważamy zakup samochodu na firmę, ciekawe czy opłaca się kupić pickupa, wiem że od paliwa można sobie vat odliczyć, mamy dużo wyjazdów służbowych więc to by się nam opłacało, tylko jaki kupić?
0 0
odpowiedź
User
galik_pep
Mam dwóch znajomych co mają takie samochody. Jeden jeździ VW, bodajże Amarok, drugi ma chyba DMAXa. Drugi, Jacek, ma większe doświadczenie bo ma ten samochód już ponad rok, na sylwestra jak gadaliśmy, chwalił się, że ma ciężarówkę, która ma dużo mocy i dużo nie bierze paliwa. Poczytaj o dmaxie i spalaniu, na ciekawe rzeczy natrafisz. Musiałem sam sprawdzić, bo te ciężarówka pali mniej niż mój benzyniak osobowy. Co do amaroka, kolega strasznie zadowolony, chyba jeszcze w szoku, że ma taką furę, ma dużo miejsca na sprzęt z którym jeździ do pracy. I to pytanie, do jakiej pracy szukasz samochodu? Od zakupu pickupa można sobie odpisać podatek, ale po co brać pickupa do firmy sprzedającej np pendrivy?
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing