SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nagroda im. dr. Pawła Stępki: KRRiT chce w praktyce wykorzystać potencjał nagradzonych naukowców

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku KRRiT we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim przygotuje konferencję naukową, podczas której dotychczasowi laureaci nagrody im. dr. Pawła Stępki będą prezentowali pomysły, które można będzie wykorzystać do rozwiązywania problemów na polskim rynku mediów - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. O takim projekcie mówiła w czwartek członkini KRRiT, dr Hanna Karp, podczas wręczania nagród laureatkom kolejnej edycji nagrody.

Przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, wręcza nagrodę dr Aleksandrze Chmielewskiej Fot. J. Kowalski Przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, wręcza nagrodę dr Aleksandrze Chmielewskiej Fot. J. Kowalski

Wyróżnienia za najlepszą pracę naukową i wydawnictwo z dziedziny mediów elektronicznych wręczył przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski. - Jestem szczęśliwy, że w naszej siedzibie możemy gościć i nagradzać takie wybitne jednostki. Myślę, że będziemy korzystać z tego dorobku, bo KRRiT, obok swojej roli regulacyjnej i pilnowania stanu mediów w Polsce, także musi wspierać działania naukowe, badania nad mediami – mówił przewodniczący Świrski.

W kategorii „najlepsza rozprawa doktorska w dziedzinie mediów elektronicznych” nagrodzona została dr Diana Rutkowska-Acewicz z UW za pracę pt. "BBC w epoce cyfrowej. Ewolucja nadawcy publicznego w erze nowych technologii". Napisała ją pod kierunkiem prof. dr hab. Alicji Jaskierni. - Zainteresowałam się BBC dlatego, że jest to telewizja utrzymująca się całkowicie z abonamentu - mówiła nagrodzona. Natomiast w kategorii „najlepsze wydawnictwo naukowe i popularnonaukowe z dziedziny mediów elektronicznych” nagrodzono dr Aleksandrę Chmielewską za książkę pt. "Rynek telewizyjny. Lojalność w dobie zmian technologicznych".

Jest środowisko medioznawców - będzie konferencja

To już dwunasta edycja nagrody, więc – jak podkreślała przewodnicząca kapituły nagrody, członkini KRRiT dr Hanna Karp – udało się zgromadzić już „dorobek i duże środowisko medioznawców”. - Dlatego podczas ostatniej kapituły postanowiliśmy, że to powinno się zakończyć konferencją, w której w jakiś sposób laureaci nagrody mogliby partycypować – mówiła na forum dr Karp.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dr Hanna Karp podkreśla, iż pomysł konferencji jest jeszcze na wczesnym etapie. - Ale jest zgoda kapituły na taką konferencję, więc trzeba nad tym pracować dalej. Chodzi o wykorzystanie potencjału naukowego laureatów. W ramach konferencji przedstawiliby swoje pomysły, które miałyby potem wpływ na rynek medialny w Polsce, a przede wszystkim na rozwiązywanie głównych problemów tego rynku.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, która reguluje praktyczny wymiar rynku, gwarantuje, że rozwiązania wypracowane podczas konferencji "nie pozostaną w sferze teorii, lecz będą wcielane w życie".

Dr Hanna Karp i przewodniczący KRRiT Maciej Świrski podczas uroczystości wręczania nagród im. dr Pawła Stępki Fot. J. Kowalski

Kto przyznawał nagrodę?

W nagrodzonych pracach, jak podkreślano podczas wręczenia nagród, tematem widocznym była pandemia Covid-19. - W tle tych prac - jednej i drugiej nagrodzonej - była pandemia, co też dało bardzo ciekawe wyniki badawcze" - zaznaczyła przewodnicząca kapituły nagrody im. dr. Pawła Stępki.

W skład kapituły nagrody im. wchodzą m.in. przedstawiciele KRRiT, Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UŚ w Katowicach, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie.

Nagroda im. dr. Pawła Stępki (ustanowiona jako upamiętnienie tragicznie zmarłego wieloletniego pracownika biura KRRiT, naukowca specjalizującego się w dziedzinie mediów) została ustanowiona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Radę Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego 12 lat temu. Jej ideą jest promowanie wartościowych prac poświęconych tematyce mediów elektronicznych oraz autorów tych publikacji.

Dołącz do dyskusji: Nagroda im. dr. Pawła Stępki: KRRiT chce w praktyce wykorzystać potencjał nagradzonych naukowców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl