WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Julia Izmałkowa: Osoby z genem przedsiębiorczości mają bardzo duże poczucie wolności i niezależności

Niestabilne prawo, biurokracja i koszty pracy - największe bariery dla sektora MSP

2018-02-13 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Przedsiębiorcy sektora MSP zapytani o największe bariery prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wskazują w pierwszej kolejności na niestabilność prawa, nadmiar obowiązków biurokratycznych oraz koszty pracy - wynika z badania Maison&Partners.

fot. shuttlerstock fot. shuttlerstock

Największą przeszkodą w prowadzeniu firm w Polsce jest skomplikowane i powielaczowe prawo. 76% badanych podziela taki pogląd.

Następnie badania najczęściej wskazywali na nadmiar obowiązków biurokratycznych, koszty pracy, skomplikowane prawo gospodarcze oraz wysokie podatki.

Przedsiębiorcy uszeregowali powyższe bariery wskazując na te, które ich zdaniem sprawiają najwięcej trudności w prowadzeniu firmy. Na liście TOP 5 barier kolejno znalazły się: koszty pracy (32%), niestabilność prawa (18%), nadmiar obowiązków biurokratycznych (11%), skomplikowane prawo gospodarcze (10%) i wysokie podatki (10%).

70% przedsiębiorców uznało brak środków finansowych (np. zbyt duże koszty zatrudnienia pracownika) za najważniejszy ich zdaniem powód niezatrudniania większej liczby pracowników w małych i średnich firmach.

W innej kategorii – najważniejszych barier w rozwoju firm w Polsce – na pierwszym miejscu wymienia się niejasność przepisów prawa (82%), nieprzychylne przedsiębiorcom prawo pracy (66%) oraz wymogi administracyjne (51%).

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w styczniu 2018 r., na reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników próbie firm sektora MSP (do 250 zatrudnionych), N=242.

Autor: km

Wiecej informacji: niestabilne prawo, biurokracja, koszty pracy, największe bariery, sektor MSP

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia