WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

17 czerwca odbędzie się gala Eska Music Awards 2017. Transmisja w TVP1 i na antenie radia Eski

Gorący temat

„Gazeta Polska Codziennie” wspiera związaną z pismem sędzię jako kandydatkę do KRS i broni Ryszarda Czarneckiego ws. słów o Róży Thun

0

TVP przejęła licencję na „Jaka to melodia?”. Kurski: złożyliśmy Janowskiemu propozycję, nikt go nie zwalnia

2017-06-13 A A A KOMENTARZE: 67 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Telewizja Polska przejęła prawo do realizacji formatu „Name That Tune”, na podstawie którego powstaje teleturniej „Jaka to melodia?”. - To wielki sukces mojej prezesury, po blisko 20 latach pominęliśmy producenta i ograniczyliśmy koszty - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski, fot. akpa Jacek Kurski, fot. akpa

W bieżącym wydaniu magazynu „Flesz” ukazał się promowany na okładce artykuł nt. teleturnieju „Jaka to melodia?” w TVP1, który od 1997 roku realizuje na zlecenie nadawcy firma Media Corporation. Gazeta - powołując się na informatorów w TVP - podała, że prowadzący Robert Janowski rozstaje się z Telewizją Polską, bo TVP chce zmienić formułę programu. Tą zmianą miało być m.in. dodanie do repertuaru pieśni patriotycznych oraz przeniesienie Janowskiego z kontraktu (podpisywanego z Media Corporation) na etat w TVP.

Niektóre media, przedrukowując wiadomość z „Flesza”, podawały informację o całkowitym zdjęciu „Jaka to melodia?” z anteny.

Telewizja Polska zaprzecza tym doniesieniom. Emisję wiosennego sezonu „Jaka to melodia?” zakończono na początku czerwca, a po letniej przerwie teleturniej wróci na antenę Jedynki. Będzie już jednak produkowany wewnętrznie przez TVP, a nie przez producenta zewnętrznego jakim przez 19 lat była firma Media Corporation.

- „Jaka to melodia” w odświeżonej formie wciąż będzie obecna w Jedynce. Telewizja Polska nabyła prawa do formatu „Name That Tune” i będzie go samodzielnie produkować w celu optymalizacji kosztów i uatrakcyjnienia audycji. Aby program spełniał najwyższe standardy TVP nawiązała bezpośrednią współpracę z właścicielem formatu Ralphem Rubensteinem - tłumaczy Telewizja Polska w komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Media Corporation potwierdza portalowi Wirtualnemedia.pl, że nie posiada już licencji na realizację polskiej wersji teleturnieju, ale nadal dysponuje prawem do nazwy „Jaka to melodia?” dla tego teleturnieju.

- Prawa do tytułu „Jaka to melodia?” ma od początku produkcji producent programu tj. firma Media Corporation. W tym roku TVP kupiła prawa do formatu „Name that Tune”. Nie wiemy, jaki program, pod jakim tytułem, z kim jako prowadzącym będzie produkowany przez TVP od jesieni, na postawie formatu „Name That Tune” - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Katarzyna Ocioszyńska, prezes Media Corporation.

Pominięcie producenta jako "sukces prezesury Kurskiego"

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP podkreśla, że do przejęcia licencji spółka przygotowywała się od dawna, ponieważ chce ograniczyć koszty związane z jej produkcją. - „Jaka to melodia?” nie zniknie z TVP1, a Robert Janowski otrzymał od TVP propozycję dalszej współpracy - zapewnia Kurski.

- To wielki sukces mojej prezesury. Po 19 latach uzależniania Telewizji Polskiej od produkcji zewnętrznej wystarałem się o pominięcie pośrednika w postaci firmy Media Corporation. Dzięki mojej osobistej determinacji TVP odkupiła od Prestige Entertainment Inc w Los Angeles - wyjaśnia w Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

- Po prawie 20 latach traktowania nas jako przystawki do producenta, Telewizja Polska odzyskała podmiotowość. Granie Robertem Janowskim jest elementem nacisku na TVP ze strony tych, którzy utracili monopol na pośrednictwo formatem. W dalszym ciągu widzę Roberta Janowskiego jako prowadzącego ten teleturniej - tłumaczy nam Kurski.

O przejęciu licencji prezes TVP wspominał już w zeszłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Tłumaczył wówczas posłom, że zarząd TVP doprowadził do kupna licencji do programu „Jaka to melodia?”, z której do tej pory nadawca publiczny korzystał poprzez pośrednika. W tej sprawie Kurski spotkał się osobiście z Ralphem Rubensteinem, właścicielem formatu.

„Jaka to melodia?” czy „Name That Tune”?

W celu unowocześnia i uatrakcyjnienia formuły „Jaka to melodia” TVP rozważa zwiększenie liczby prowadzących. Czy Robert Janowski będzie dalej prowadzić teleturniej?

- Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na dzień dzisiejszy ten program nie istnieje - wyjaśnia nam Monika Janowska, managerka aktora. - Telewizja Polska nabyła prawa do formatu „Name That Tune”, nie ma natomiast praw do tytułu „Jaka to melodia?”. Oznacza to, że we wrześniu nie będzie teleturnieju „Jaka to melodia?” tylko teleturniej „Name That Tune” - opisuje Janowska.

Według naszych ustaleń, Telewizja Polska złożyła Robertowi Janowskiemu propozycję dalszej współpracy, ale na nowych warunkach. - Trudno mi odpowiedzieć, czy toczyły się takie negocjacje. Robert jest prowadzącym teleturniej „Jaka to melodia?” od 19 lat i nie wyobraża sobie, że nagle i bez uprzedzenia miałby poprowadzić inny program. Wszystko wskazuje na to, że od września będzie inny program - opisuje Monika Janowska. Managerka nie chce natomiast spekulować, czy prezenter może przejść do innej stacji i poprowadzić program o takiej samej nazwie.

Kurski: kolejny fake news o Telewizji Polskiej

Jacek Kurski zwraca uwagę, że to kolejny „fake news” w ostatnim czasie, dotyczący Telewizji Polskiej, który nadawca musi oficjalnie dementować.

- Za wszelką cenę próbuje się zmyślonymi informacjami, z powoływaniem się na nieistniejące źródła, wytworzyć zły klimat wokół TVP. To karygodne. Zrobiliśmy coś niezwykłego i szlachetnego: wyrwaliśmy TVP z zależności od producenta zewnętrznego. A teraz odczuwamy nacisk, aby poprzedni model biznesowy przywrócić - podkreśla Kurski. - Do tej pory Telewizja Polska działała na własną niekorzyść, udawała, że nie może odkupić praw do realizacji formatu. Firma Media Corporation odnawiała sobie licencję dopiero po zamówieniu ze strony TVP - zaznacza prezes TVP.

 

Autor: Łukasz Brzezicki

Wiecej informacji: Telewizja Polska, Jacek Kurski, Jaka to melodia, Name That Tune, TVP1, Robert Janowski, Media Corporation

Komentarze (67) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia