SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Nauczyciel, zawodowy sportowiec i polityk to zawody najbardziej odporne na robotyzację

Według przewidywań firmy Palmer Group w nie wszystkich zawodach ludzie zostaną w przyszłości szybko zastąpieni przez roboty. Robotyzacja najpóźniej zdominuje specjalności wymagające kreatywności i szybkiej reakcji na zmieniającą się sytuację, takie jak nauczyciel szkoły podstawowej, profesjonalny sportowiec, polityk, sędzia czy psychoterapeuta.

Article

O zagrożeniach związanych z coraz szerszym wprowadzaniem do gospodarki robotów oraz mechanizmów sztucznej inteligencji eksperci mówią od dłuższego czasu, a ich prognozy potwierdzają doniesienia o stopniowych zmianach na rynku.

Robotyzacja wkracza m.in. do dziennikarstwa, co potwierdza choćby wykorzystywanie przez Associated Press robotów do redagowania depesz czy do reklamy, w której algorytmy będą pomocne w tworzeniu kampanii. Z kolei według ekspertów Accenture w Polsce robotyzacja może wpłynąć w nadchodzących latach na ok. 200 tys. miejsc pracy.

Teraz działająca w segmencie rekrutacji firma Palmer Group ujawniła swoje prognozy, w których wymieniła kilka zawodów będących najbardziej odpornymi na rynkową ofensywę robotów.

Shelly Palmer, szef Palmer Group w swoim wpisie na LinkedIn podkreśla, że roboty i sztuczna inteligencja nie poradzą sobie jeszcze przez wiele lat z wymaganiami stawianymi ludziom pracującym w konkretnych specjalnościach.

Głównie chodzi o profesje, w których nie wchodzą w grę powtarzalne czynności poddające się schematowi łatwemu do rozszyfrowania. W grę wchodzą zatem zawody wymagające kreatywności, szybkiej odpowiedzi na zmieniające się warunki oraz sprostania emocjonalnym potrzebom ludzi.

Według szefa Palmer Group wśród takich posad na czele znajdują się nauczyciel (szczególnie na niższym poziomie edukacji dzieci), zawodowy sportowiec, polityk, sędzia oraz psychoterapeuta.

Według Palmera prawdopodobieństwo wykonywania przez roboty konkretnego zawodu jest tym mniejsze, im bardziej jest on związany ze sferą ludzkich uczuć i emocji. Dlatego, jak pisze Palmer przed AI i robotami jest jeszcze wiele lat doskonalenia tych mechanizmów w tym, by sprostały wymaganiom odpowiadającym rynkowi w określonych specjalnościach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nauczyciel, zawodowy sportowiec i polityk to zawody najbardziej odporne na robotyzację

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Hej NAUKOFCY! Hydraulik, elektryk, mechanik samochodowy, ratownik medyczny, pielęgniarka, malarz pokojowy... i tysiące innych zawodów jeszcze przez setki lat nie zostaną zastąpione przez roboty.
1 1
odpowiedź
User
cezar
Amerykańskie kancelarie prawnicze już zatrudniają inteligentne roboty do obsługi klientów. To daje nadzieje, że sędzia robot nie będzie stronniczy jak to u nas w sądach bywa.
1 0
odpowiedź
User
bini
@cezar
Nie pomyślałeś o tym że roboty można zhakować?
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing