WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

UOKiK krytykuje operatorów elekomunikacyjnych za nadpłaty

Netia pod lupą UOKiK-u w sprawie niechcianych ofert handlowych

2017-11-15 A A A KOMENTARZE: 3 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął postępowanie wyjaśniające w sprawie firmy Netia. Regulator chce ustalić czy operator uzyskał wcześniej zgody konsumentów, którym proponował zawarcie umowy.

Netia pod lupą UOKiK-u w sprawie niechcianych ofert handlowych

Jak wyjaśnia w komunikacie UOKiK ze skarg konsumentów i analizy rozmów sprzedażowych wynika, że Netia korzystając z gotowych baz danych pozyskanych od podmiotów trzecich może dzwonić z ofertą do osób, od których nie miała wcześniejszej zgody na kontakt telefoniczny w tym celu. W wielu przypadkach spółka próbuje pozyskać zgodę konsumenta podczas pierwszej rozmowy.

UOKiK przytacza przykładowy fragment rozmowy pracownika Netii z konsumentem:

Netia: Halo! Dzień dobry! Moje nazwisko [niezrozumiałe] Ilona i dzwonię z firmy Netia. Czy mam przyjemność rozmowy z panią Jowitą?

Konsument: Tak, przy telefonie.

N: Witam pani Jowito. Kontaktuję się tutaj z panią, ponieważ nasza firma w tym momencie rozszerza zakres swoich proponowanych usług. W związku z czym mamy przygotowane dla pani różnego rodzaju rabaty, jak i również różne bonusy złotówkowe. Czy mogę zająć trzy minutki i przedstawić...

Regulator przypomina, że zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, jeżeli przedsiębiorca chce prezentować swoją ofertę przez telefon, musi już przed pierwszą rozmową mieć jego zgodę na kontakt w celach marketingu bezpośredniego.

Postępowanie przeciwko Netii może zakończyć się stwierdzeniem stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, nałożeniem kary finansowej, której maksymalny wymiar to 10 proc. obrotu Netii oraz nakazem usunięcia trwających skutków naruszenia.

Autor: ps

Wiecej informacji: Netia, UOKiK

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia