WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Onet emituje więcej reklam display niż WP, a Facebook więcej wideo niż YouTube (analiza)

Niemcy ukarzą serwisy za brak reakcji na hejt, grzywny do 50 milionów euro

2017-10-04 A A A KOMENTARZE: 6 FORUM DRUKUJ POLEĆ

W Niemczech weszły w życie nowe przepisy mające pomóc w walce z mową nienawiści w serwisach społecznościowych. W zależności od wielkości platformy hejt ma być usuwany w terminie od jednego dnia do tygodnia. Za brak reakcji platformy będą odpowiadać finansowo, a grzywny mogą sięgać 50 milionów euro.

<!-- 1.0452s -->

Regulacje mające ułatwiać walkę z mową nienawiści w serwisach społecznościowych niemiecki rząd zapowiedział w lipcu br. Teraz, jak donoszą niemieckie media nowe prawo weszło w życie.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami w ministerstwie sprawiedliwości powstała komórka złożona z ok. 50 pracowników po odpowiednim przeszkoleniu, których zadaniem jest monitorowanie działających w Niemczech serwisów społecznościowych i sprawdzanie czy ich administratorzy stosują się do nowego prawa. Dotyczy to tych platform, których liczba użytkowników w kraju przekracza 2 mln.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami serwisy społecznościowe mają od jednego dnia do tygodnia na usunięcie zgłaszanych przez użytkowników hejterskich wpisów. Termin jest uzależniony od wielkości serwisu oraz specyfiki treści - im bardziej radykalne, tym szybciej powinny zniknąć.

Resort sprawiedliwości w Niemczech zapowiada, że niebawem przeprowadzi kontrole najważniejszych platform społecznościowych działających w tym kraju. Według anonimowych informacji dostarczonych przez „Der Spiegel” sprawdzeniu będą podlegać nie tylko największe platformy takie jak Facebook, Instagram, YouTube czy Snapchat, ale także te nieco mniej popularne - Reddit, Tumblr, Vimeo czy Flickr.

W wypadku stwierdzenia najpoważniejszych nieprawidłowości w stosowaniu nowych przepisów niemieckie władze mogą nałożyć na serwis karę w maksymalnej wysokości 50 mln euro.

Wprowadzone właśnie prawo wywołało w Niemczech sporo kontrowersji, niektóre organizacje pozarządowe zwracały uwagę na to, że zbyt intensywne ingerowanie serwisów w zamieszczane w nich treści może wywołać zjawisko cenzury i ograniczania wolności słowa w sieci.

Autor: ps

Wiecej informacji: Facebook, hejt, Niemcy

Komentarze (6) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia