SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy Filmweb pod lupą: bez rewolucji, mały krok do przodu

Nowe logo, układ i odświeżona szata graficzna Filmwebu są niewielkimi zmianami na lepsze, chociaż w serwisie nadal jest sporo mankamentów, za dużo reklam oraz brakuje jego wersji responsywnej - oceniają dla Wirtualnemedia.pl specjaliści z agencji interaktywnych.

Filmweb w zmienionej wersji został udostępniony we wtorek, w 16. rocznicę startu serwisu. W witrynie przede wszystkim pojawiło się nowe menu główne, uproszczone do 10 działów, z których część zyskała inny układ (przeczytaj więcej na ten temat). Ponadto zmieniło się logo strony, w którym charakterystyczny symbol uśmiechniętej twarzy jest teraz żółty (zobacz szczegóły). Filmweb zapowiada, że w najbliższym czasie odświeży swoje kolejne sekcje, m.in. stronę główną i strony z opisami filmów.

Pytani przez Wirtualnemedia.pl eksperci z agencji interaktywnych są zgodni, że ostatnie zmiany na Filmwebie to nie rewolucja, ale niewielki krok do przodu. - Serwis jest o wiele bardziej przejrzysty niż jego poprzednia wersja i to zasługuje na plus. Trochę niespójny, bo mam wrażenie, że strona główna odstaje i wymaga jeszcze odrobiny pracy. Nawigacja jest bardziej uproszczona i odpowiada potrzebom użytkownika - wylicza Filip Iwański z Imagine. Ariana Engler‎ z The Digitals zwraca uwagę, że wygodę korzystania ze strony podnosi nowe menu główne i duże okno wyszukiwarki. - Połączenie głównego menu z nagłówkiem oraz nadanie wyszukiwarce wyższego priorytetu zdecydowanie zadziałało na korzyść użyteczności witryny - zgadza się Tomasz Kuchno z Netizens. - Nowa struktura serwisu, mająca odzwierciedlenie w menu głównym, jest z pewnością lepsza, gdyż w czytelniejszy sposób kieruje użytkownika do pożądanych informacji. Zamiast enigmatycznych pozycji menu typu „Filmweb24” i „Baza”, mamy „Filmy”, „Seriale” czy „Program TV” - dodaje Piotr Augustyński z Insignii. - Nareszcie Filmweb nie przypomina portalu do akwizycji kliknięć. Zmiana szaty graficznej zdecydowanie na lepsze i zapewne nieprzypadkowo kolorystyczne przypomina ona teraz IMDb - chwali Magdalena Szmidt z MOSQI.TO.

Nowe logo Filmwebu zebrało mieszane oceny. - Jest bardziej czytelne niż poprzednie. Zmiana koloru też idzie w dobrym kierunku. Dobrze, że twórcy nie zrezygnowali z sygnetu (uśmiechnięta buźka), gdyż jest to rozpoznawalny element serwisu - uważa Filip Iwański, zaznaczając jednak, że typografia znaku jest przestarzała. - Odejście od „kosmicznego” fontu, który pamięta jeszcze czasy jednej z pierwszych odsłon serwisu, podziałało zdecydowanie odświeżająco na wizerunek portalu. Moje wątpliwości budzi nowy, złoty kolor. Dotychczasowe odcienie czerwieni z pewnością zakorzeniły się w głowach użytkowników serwisu na przestani lat - ocenia Tomasz Kuchno. Zdaniem Pawła Świerszcza z Comfitury znak jest zbyt minimalistyczy. - Nie mogę się pozbyć wrażenia, że czcionka została w nim w nienaturalny sposób „ściśnięta”. Poprzedni bordowy akcent kolorystyczny był również według mnie lepiej użyty jako wyróżnik - stwierdza Piotr Augustyński.

Najbardziej naszym rozmówcom nie podoba się brak wersji responsywnej i mobilnej Filmwebu. - Witryna nadal nie dopasowuje się do ekranów smartfonów i tabletów, jedyny rozsądny sposób na korzystanie mobilne to zainstalowanie jej aplikacji - mówi Paweł Świerszcz. - Kontent jest rozbudowany i czytanie tej strony w aktualnej wersji na telefonie jest bardzo trudne - dodaje Filip Iwański.

Kilka krytycznych uwag wywołała też duża ilość reklam w serwisie. - Widoczny obszar strony jest zapełniony w dwóch trzecich reklamami, co uważam za dużą przesadę. Oczywiście, reklamy można blokować, jednak po włączeniu AdBlocka okazuje się, że... serwis staje się jeszcze smutniejszy i mroczniejszy, a jednocześnie zawiera okropnie wyglądające luki - opisuje Piotr Augustyński.

W styczniu br. Filmweb.pl odwiedziło 5 mln użytkowników, którzy wykonali w serwisie 311,2 mln odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).


Dla Wirtualnemedia.pl nową wersję Filmwebu oceniają Ariana Engler z‎ The Digitals, Piotr Augustyński z Insignii, Paweł Świerszcz z Comfitury, Filip Iwański z Imagine i Tomasz Kuchno z Netizens


Ariana Engler, ‎IA/UX specialist w The Digitals

Zwykle wchodząc na Filmweb w pierwszej kolejności korzystam z wyszukiwarki, która w nowej odsłonie serwisu stała się głównym elementem headera. Duża, wygodna wyszukiwarka to zdecydowanie zmiana na plus, pozostaje jedynie przyzwyczaić się do jej nowej lokalizacji.

Kolejną znaczącą zmianą jest nowe, bardzo uproszczone w obsłudze menu główne z rozwijanymi elementami podmenu, umożliwiającymi szybkie przejście do poszukiwanych informacji. Co ważne - obecne menu stanowi graficznie integralną całość z headerem, dzięki czemu nawigacja po serwisie jest znacznie bardziej czytelna.

Zupełną nowością są strony zbiorcze filmów i seriali, prezentujące w przejrzysty sposób wybrane naj-filmy, naj-gwiazdy, naj-TV, rankingi nowości i oczekiwanych filmów. Korzystną zmianę (rozbudowę) przeszła również strona zbiorcza forum - tu jednak nie do końca zrozumiałe i nie zawsze pomocne dla użytkownika stało się stronicowanie, znajdujące się przy poszczególnych tematach.

Podsumowując: dokonano zmian na lepsze i z myślą o użytkownikach. Jedyne, co może drażnić, to brak mobilnej wersji serwisu (wymuszający niejako instalowania aplikacji, co dla wielu osób może stanowić problem) oraz wielkie reklamy czasem rozpraszające uwagę i powodujące ich przypadkowe klikanie... Ale to było, jest i będzie.

Pozostałe komentarze na kolejnej stronie

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Nowy Filmweb pod lupą: bez rewolucji, mały krok do przodu

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RD
....Najbardziej naszym rozmówcom nie podoba się brak wersji responsywnej i mobilnej Filmwebu.....
Aaaaaaa, specjaliści od marketingu internetowego...:))))))
Albo szablon jest responsywny albo nie, się pomyliło z wersja mobilną. Ale tam mały szczególik.
odpowiedź
User
jncvjnxjcn
sa plusy w funkcjonalnosci, ale duzym minusem jest podazanie za wielkoobrazkowym trendem (brak czytelnosci dla osob ktore szukaja tresci a nie klikaja w tresci przygotowane przez reklamodawcow) oraz zdecydowanie na gorsze zmienila sie kolorystyka (niczym nie wyroznia sie od setek innych serwisow). generalnie zmiana na minus - mam nadzieje, ze to tylko wczesna beta
odpowiedź
User
serdzio
tralalala, każdy z tych specjalistów to już rozumy pozjadał bo robią w największych agencjach w kraju, a są mniejsze agencje i o wiele lepsze od nich i tu się nikt nie pyta o zdanie, ciekawe?? wszystkim responsywne strony w głowach pozawracały.
odpowiedź