SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Jarosław Sellin: jesienią nowy projekt ustawy o opłacie medialnej trafi do Sejmu

Złożenie jesienią w Sejmie projektu nowej ustawy o opłacie medialnej zapowiedział w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin, fot. Ministerstwo Kultury Article

"Takie mamy też sygnały od parlamentarzystów, że są oni zainteresowani rozwiązaniem docelowym, a nie pewną protezą, którą miała być ta ustawa uszczelniająca pobór abonamentu, czyli jakby uszczelniającą egzekwowanie obecnie obowiązującego prawa" - wyjaśnił w środę w "Sygnałach dnia" w Polskim Radiu Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Sellin przypomniał, że nadal w Polsce obowiązuje prawo, mówiące o tym, że każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, powinien płacić abonament. "Ale tak się niestety nie dzieje od wielu lat" - ocenił.

Wiceminister zapowiedział, że jesienią w Sejmie przedstawiony zostanie nowy projekt ustawy o opłacie medialnej.

"Myślę, że jesienią ją przedstawimy. To będzie ustawa o zupełnie nowym systemie zasilania mediów publicznych specjalną opłatą medialną, bardzo szeroko dedykowaną, jeśli chodzi o płatników" - powiedział wiceminister.

Jak wyjaśnił, opłata medialna miałaby by być pobierana raz w roku, bądź raz na miesiąc - nie zostało to jeszcze przesądzone - przy okazji rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS.

"Ustawa, która przy okazji ściągania podatku PIT, CIT i KRUS, będzie też pobierać (opłatę medialną - red..) raz do roku albo raz na miesiąc - zobaczymy, jakie tutaj rozwiązanie będzie lepsze, raczej raz do roku" - wyjaśnił Sellin.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński stwierdził niedawno, że w takim przypadku abonament może wynosić ok. 8 zł miesięcznie.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnich pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł.

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Sellin: jesienią nowy projekt ustawy o opłacie medialnej trafi do Sejmu

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
d
Ustawa abonamentowa - neverending story.
16 1
odpowiedź
User
Janusz
Z nowych przepisów najbardziej ucieszą się te gospodarstwa domowe gdzie kilka osób pracuje i płaci podatki. PiS skasuje każdego z nich, nawet jak liczba telewizorów w domu wyniesie zero. Ale cóż, suweren tak chciał.
13 0
odpowiedź
User
powtórka z rozrywki Sellina
Po licznych sukcesach w przygotowywaniu projektów ustawy abonamentowej...
14 0
odpowiedź
User
Adam
Ile jeszcze projektów ? A co ze Spółkami , w UE media publiczne nie są spółkami jak dobrze pamiętam. To wolno tak ściągać opłaty na spółki ?
7 0
odpowiedź
User
I co z tego
Pomijając polityczne sidła (z każdej strony), streamy internetowe Polskie Radia dalej kuleją technologicznie i pod względem jakości (stare kodeki, słaby i mały wybór bitrate i ogólna jakość). 90% produkowanych programów (z publicznych pieniędzy) nie jest dostępna w sposób łatwy na wszystkie platformy sprzętowe (teatry radia i telewizji, reportaże, filmy dokumentalne). W 2017 roku przydałby się internetowy dostęp do publicznych kanałów. Liczba reklam się nie zmieni, a przy takiej opłacie nie powinno ich być. Telewizja (w mniejszym stopniu radio) dalej walczy z komercyjnymi na oglądalność. Po to jest publiczna telewizja i radio, aby nie dublować tego, co dają w nadmiarze media komercyjne. Dużo można dać pieniędzy, ale zobaczcie proszę - nie ma żadnych jasnych wytycznych i terminów co miałoby się zmienić po takiej opłacie. Tak to niestety działa polityka - dużo gadania, a mało efektów.
9 0
odpowiedź
User
Babcia Mówi
Opłata wyniesie ok 8 zł miesięcznie - czytaj, zabiorą prawie sto złoty od emerytury.
PIT CIT KRUS, każda z tych składek jest pobierana w inny sposób, inne formularze, inne kontrole, dwie różne instytucje, jak sobie wyobrażają koordynację tego?
1 0
odpowiedź
User
Piotr
Panie Sellin, nie wstyd panu?
Jak pan rano patrzy w lustro, to nie ma pan wrażenia, że nos się panu wydłuża?
Te same bajeczki opowiada pan już drugi rok - już za momencik, już za chwileczkę będziemy mieli ustaweczkę...
4 0
odpowiedź
User
aZaliż
Rodzina - dwoje dorosłych rodziców + dwoje dorosłych, studiujących dzieci.
Do dobrej zmiany płacili jeden abonament circa 273 PLN.
Po nastaniu dobrej zmiany, będzie im lżej, w portfelu, planowany abonament wyniesie circa 384 PLN.
2 0
odpowiedź
User
byłaMisja WyszłaMicha
no, żadnych wymagań co do misji - za to wolność zadłużania się. A zbakrutować nie można, za niegospodarność złego słowa nie będzie. dawajcie ten abonament, a jak się ludkowie dowiedzą, to przećwiczycie kolejne błyskawiczne zatapianie ustawy w sejmie.. A może by tak kolankiem dopchnąć w listopadzie? klasa średnia w robocie albo w Egipcie, biedota zmarznięta nie zaryzykuje spacerów. No to mamy listopad
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing