WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Większość Polaków wie o cyfryzacji telewizji naziemnej, 37 proc. ma dekoder

Gorący temat

Michał Mońko nowym dyrektorem radiowej Jedynki, zastąpił Rafała Porzezińskiego

20

Od 2014 roku cztery nowe kanały na multipleksie. Co to będzie?

2012-04-02 A A A KOMENTARZE: 9 FORUM DRUKUJ POLEĆ

KRRiT rozpoczyna konsultacje w sprawie umieszczenia kolejnych programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1). Konkurs na nie Rada jest zobowiązana ogłosić przed końcem tego roku. Opinie w tej kwestii można zgłaszać do 2 lipca.

Od 2014 roku cztery nowe kanały na multipleksie. Co to będzie?

Jak poinformowała w piątek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, umieszczenie w bezpłatnym MUX-1 maksymalnie czterech nowych programów cyfrowych w standardowej jakości (SD) będzie możliwe od stycznia, a najpóźniej od końca kwietnia 2014 r.

Miejsca na MUX-1, na które Rada ma ogłosić konkurs, czasowo są wykorzystywane przez programy TVP. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania, TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r.. Do ogłoszenia na nie konkursu KRRiT zobowiązuje ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak wyjaśniła KRRiT w przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl komunikacie, konsultacje dla odbiorców i nadawców mają służyć określeniu, jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowa Rada chce też dowiedzieć się, które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową chcą one przedstawić, a także - czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych wysokiej rozdzielczości (HD).

Opinie i komentarze w sprawie powyższych kwestii oraz we wszystkich innych sprawach związanych z planowanym konkursem można przesyłać do 2 lipca br. na adres: konsultacje_uzup_mux-1@krrit.gov.pl.

Cztery inne miejsca na MUX-1 Krajowa Rada rozdysponowała w ub.roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na MUX-1 odwołali się czterej nadawcy. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu tego roku.

Tę decyzję KRRiT do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zaskarżyły dwa podmioty - fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam oraz spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5. Terminy posiedzeń sądu w tych sprawach nie zostały jeszcze wyznaczone.

Dyrektor finansowa Lux Veritatis Lidia Kochanowicz deklarowała pod koniec lutego, że fundacja, której odmówiono miejsca na MUX-1 dla TV Trwam, w kolejnym konkursie KRRiT weźmie udział.

W połowie marca KRRiT poinformowała o podjęciu uchwały w sprawie wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji spółce ATM Grupa na nadawanie na MUX-1 programu ATM Rozrywka. W ocenie Krajowej Rady spółka wykonuje koncesję niezgodnie z określonymi w niej warunkami; spółka z zarzutami się nie zgadza.

Autor: kk / pap / pr / zr

Wiecej informacji: multipleks, multipleks cyfrowy, MUX-1, naziemna telewizja cyfrowa

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia