WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Większość Polaków wie o cyfryzacji telewizji naziemnej, 37 proc. ma dekoder

Gorący temat

TVN: KRRiT ma nieobiektywny i niestaranny raport o relacjach TVN24, przygotował go współpracownik TV Trwam

22

Od 2014 roku cztery nowe kanały na multipleksie. Co to będzie?

2012-04-02 A A A KOMENTARZE: 9 FORUM DRUKUJ POLEĆ

KRRiT rozpoczyna konsultacje w sprawie umieszczenia kolejnych programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1). Konkurs na nie Rada jest zobowiązana ogłosić przed końcem tego roku. Opinie w tej kwestii można zgłaszać do 2 lipca.

Od 2014 roku cztery nowe kanały na multipleksie. Co to będzie?

Jak poinformowała w piątek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, umieszczenie w bezpłatnym MUX-1 maksymalnie czterech nowych programów cyfrowych w standardowej jakości (SD) będzie możliwe od stycznia, a najpóźniej od końca kwietnia 2014 r.

Miejsca na MUX-1, na które Rada ma ogłosić konkurs, czasowo są wykorzystywane przez programy TVP. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania, TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r.. Do ogłoszenia na nie konkursu KRRiT zobowiązuje ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak wyjaśniła KRRiT w przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl komunikacie, konsultacje dla odbiorców i nadawców mają służyć określeniu, jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowa Rada chce też dowiedzieć się, które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową chcą one przedstawić, a także - czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych wysokiej rozdzielczości (HD).

Opinie i komentarze w sprawie powyższych kwestii oraz we wszystkich innych sprawach związanych z planowanym konkursem można przesyłać do 2 lipca br. na adres: konsultacje_uzup_mux-1@krrit.gov.pl.

Cztery inne miejsca na MUX-1 Krajowa Rada rozdysponowała w ub.roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na MUX-1 odwołali się czterej nadawcy. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu tego roku.

Tę decyzję KRRiT do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zaskarżyły dwa podmioty - fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam oraz spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5. Terminy posiedzeń sądu w tych sprawach nie zostały jeszcze wyznaczone.

Dyrektor finansowa Lux Veritatis Lidia Kochanowicz deklarowała pod koniec lutego, że fundacja, której odmówiono miejsca na MUX-1 dla TV Trwam, w kolejnym konkursie KRRiT weźmie udział.

W połowie marca KRRiT poinformowała o podjęciu uchwały w sprawie wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji spółce ATM Grupa na nadawanie na MUX-1 programu ATM Rozrywka. W ocenie Krajowej Rady spółka wykonuje koncesję niezgodnie z określonymi w niej warunkami; spółka z zarzutami się nie zgadza.

Autor: kk / pap / pr / zr

Wiecej informacji: multipleks, multipleks cyfrowy, MUX-1, naziemna telewizja cyfrowa

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia