WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Piotr Stasiński zacytował w TVN24 wulgarne hasła z Marszu Niepodległości, Stanisław Karczewski zawiadomi o tym prokuraturę

Gorący temat

Ipla z nową wersją: stacje, filmy i seriale HBO, kanały tv w osobnym pakiecie

0

Organizatorzy Marszu Niepodległości pozwą „Rzeczpospolitą” i inne media za „szkalowanie uczestników” tegorocznej manifestacji

2017-11-14 A A A KOMENTARZE: 42 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości skieruje przeciwko wybranym mediom i osobom prywatnym pozwy za zniesławienie i „naruszenie dobra stowarzyszenia, i uczestników tegorocznej manifestacji”. Kroki prawne będą podjęte m.in. przeciw wydawcy „Rzeczpospolitej”, gdzie w nagłówku tekstu opisującego relację "The Independent" napisano „największy faszystowski marsz w Europie”.

fot. facebook.com/MarszNiepodleglosci fot. facebook.com/MarszNiepodleglosci

Tegoroczny Marsz Niepodległości był szeroko relacjonowany zarówno przez media, jak i uczestników i obserwatorów w mediach społecznościowych. Uwagę mediów skupiły szczególnie pojawiające się na manifestacji transparenty z hasłami "Europa tylko dla białych" czy "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna”, "Czysta krew, trzeźwy umysł”.

- 60 tysięcy nacjonalistów wzięło udział w demonstracji zorganizowanej przez skrajną prawicę w Warszawie – napisała w sobotę o Marszu Niepodległości agencja Associated Press. W podobny sposób o manifestacji pisały inne media z Polski i zagranicy.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zapowiada podjęcie kroków prawnych wobec mediów i osób prywatnych, opisujących Marsz Niepodległości w tym tonie. Na portalu crowdfundingowym Zrzutka trwa zbiórka na sfinansowanie obsługi prawnej tych działań.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Damian Kita, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Marsz Niepodległości potwierdza, że zespół prawny stowarzyszenia szykuje już pierwsze pozwy o zniesławienie przeciwko mediom i osobom fizycznym.

- Nasz zespół prawny pracuje nad przygotowaniem pozwów przeciwko mediom i osobom prywatnym. Zbulwersował nas m.in. nagłówek „Rzeczpospolitej” w którym naszą inicjatywę nazwano „największym faszystowskim marszem w Europie”. Planujemy wnieść pozew przeciwko temu tytułowi oraz innym mediom i osobom fizycznym - mówi naszemu portalowi Damian Kita.

Rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości dodaje, że organizacja będzie na drodze prawnej zwalczać najostrzejsze epitety określające organizację.

- Nie można w świetle prawa mówić o drugiej osobie czy o podmiocie prawnym, że jest „faszystą” czy „nazistą”. Takie określenia są niedopuszczalne, będziemy się im sprzeciwiać – zapowiada Damian Kita.

Rzecznik nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, czy podobne kroki prawne podejmie przeciwko Telewizji Polskiej. Na antenie TVP Info w czasie relacji na żywo z Marszu Niepodległości padła antysemicka wypowiedź jednego  z uczestników - „odsunąć żydostwo od władzy”.

- W mediach wciąż pojawiają się kłamliwe stwierdzenia uderzające w dobre imię Polek i Polaków, którzy wspólnie, pod biało-czerwonymi sztandarami, manifestowali 11 listopada swoje przywiązanie do Ojczyzny. Marsz Niepodległości jest solą w oku tych, którzy szydzą z patriotów, wstydzą się własnego kraju i nie mają zahamowań, aby opluwać własny naród – czytamy na stronie zbiórki na portalu Zrzutka.

Na stronie zbiórki zebrano w ciągu kilku pierwszych godzin kilkaset złotych, docelowo organizatorzy chcą zgromadzić 20 tysięcy.

Autor: Justyna Dąbrowska

Wiecej informacji: Stowarzyszenie Marszu Niepodległości, Marsz Niepodległości, Rzeczpospolita

Komentarze (42) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia