SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komentarze po zwycięstwie filmu "CODA": W historii Hollywood otwiera się nowy rozdział

W historii Hollywood otwiera się nowy rozdział, bo do tej pory nigdy się nie zdarzyło, aby w najważniejszej kategorii zwyciężył film dystrybuowany głównie przez platformę streamingową - tak krytyk filmowy Michał Oleszczyk, wykładowca Wydziału „Artes Liberales" UW skomentował Oscara za najlepszy film dla "CODY".

Oscar za najlepszy film trafił do filmu "CODA", opowiadającego o muzycznych aspiracjach słyszącej córki wychowanej w rodzinie osób głuchych. Wręczyły go Lady Gaga i Liza Minnelli, która w tym roku celebruje 50-lecie swej oscarowej roli w "Kabarecie" z 1972 roku.

Oleszczyk powiedział, że "to pierwszy raz, kiedy Oscar w głównej kategorii trafił w ręce streamingu. Właśnie o to bardzo długo walczył Netflix, ale dopięła tego relatywnie nowa platforma Apple TV+, która nabyła prawa dystrybucyjne do filmu +CODA+ po jego dużym sukcesie na Festiwalu Sundance". Zdaniem krytyka, "tym samym otwiera się nowy rozdział w historii Hollywood, bo do tej pory nigdy się nie wydarzyło, aby w najważniejszej kategorii zwyciężył film dystrybuowany przez platformę streamingową".

Tylko jedna nagroda dla serwisu Netflix

Zwrócił uwagę, że Netflix, który w sumie miał w tym roku 27 nominacji, dostał tylko jedną statuetkę - za reżyserię filmu "Psie pazury" Jane Campion. Zdaniem filmoznawcy, "interesujące jest, że film, który wygrał w kategorii głównej jest remakiem, bo to amerykańska wersja filmu francuskiego pt. +Rozumiemy się bez słów+. "Takiej sytuacji nie było już od ponad 10 lat, kiedy to film +Infiltracja+ Martina Scorsese otrzymał Oscara. To też był remake, tyle że filmu z Hongkongu” - zauważył.

Według krytyka, "w aktorskich kategoriach nie było niespodzianki, jeśli chodzi o werdykt w kategorii męskiej dla Willa Smitha za film +King Richard: zwycięska rodzina+". "Niespodzianka wiązała się ze skandalem w trakcie ceremonii, kiedy to Will Smith, który w trakcie prezentacji Oscara za film dokumentalny +Summer of Soul+ spoliczkował Rocka za żart, który powiedział na temat jego żony. Jada Pinkett Smith cierpi na łysienie plackowate, o czym niedawno napisała w swoich mediach społecznościowych. Tymczasem właśnie do jej ogolonej głowy nawiązał w żarcie Chris Rock, twierdząc, że świetnie zagrałaby postać G.I. Jane. To tak zbulwersowało Smitha, że spoliczkował Rocka i zaczął wykrzykiwać wobec niego wulgarne słowa" - opowiadał. "Myślę, że to wydarzenie, za które później aktor przeprosił w trakcie przemowy dziękczynnej, zostanie zapamiętane jako skandal, który położył się cieniem na tej gali" - dodał.

W ocenie Oleszczyka "ważną nagrodą jest statuetka dla Kennetha Branagha za scenariusz filmu +Belfast+". Dodał, że "Branagh jest jedyną osobą w historii nominowaną w aż siedmiu różnych kategoriach, na co przenikliwie zwrócił uwagę autor fanpage’a Oscarioza”. Oleszczyk dodał, że rozczarowujący było tylko śladowe wspomnienie w trakcie gali o toczącej się wojnie w Ukrainie: „Dwie krótkie plansze i jedna wzmianka Amy Schumer o Ukrainie to stanowczo za mało na gali, która znalazła czas na montaż najlepszych scen z filmów o Bondzie czy na listę najlepszych scen w historii kina według użytkowników social mediów”.

"Niestety, nie ma statuetki dla filmu +Sukienka+ Tadeusza Łysiaka, w tej kategorii zwyciężył film +The Long Goodbye+ w reżyserii Aniela Karii, z udziałem Riza Ahmeda i ze scenariuszem jego współautorstwa” - mówił. Dodał, że "+The Long Goodbye+ to bardzo dobry film z przesłaniem antyrasistowskim i ze świetnym Rizem Ahmedem, który w zeszłym roku był nominowany za +Sound of metal+. Ahmed dumnie rapuje w filmie o swoim pakistańskim pochodzeniu, a poprzez swój nowy film walczy z rasizmem w Wielkiej Brytanii".

Oleszczyk wyraził żal, statuetka nie trafiła do polskiego filmu, ale, jak powiedział "dla tak młodego twórcy sama nominacja to gigantyczny sukces". "Jest to również sukces Warszawskiej Szkoły Filmowej, która ten film wyprodukowała, a w roli producenta wystąpił Maciej Ślesicki — a co do samego Łysiaka, to trudno wymarzyć sobie lepszy początek kariery niż ten, który ma twórca +Sukienki+, bo ma już w dorobku nominowany film, oglądany na całym świecie. Więc z polskiej perspektywy będziemy przede wszystkim czekać na kolejny film Tadeusza Łysiaka.”

Majmurek o Oscarach: najciekawsze filmy 2021 roku zostały pominięte już przy nominacjach

Najciekawsze filmy 2021 roku zostały prawie pominięte, przeszły zupełnie niezauważone. W tym roku już same nominacje do Oscarów były rozczarowujące - powiedział krytyk filmowy Jakub Majmurek o przyznanych w nocy z niedzieli na poniedziałek Oscarach.

Zdaniem Jakuba Majmurka, Oscar dla "CODY" jest zaskoczeniem. "Nie spodziewano się, że ten film wygra - mały, kameralny, w Polsce nie miał swojej dystrybucji kinowej, a trafił od razu na platformę vod" - mówił. "Jest to też znak czasu. Ten Oscar jest bardzo znaczący nie w kontekście artystycznych zasług czy wartości filmu +CODA+, ale w kontekście sporu, konkurencji między tradycyjnymi hollywoodzkimi studiami, dystrybutorami, całym tym systemem bardziej analogowym, a platformami vod" - ocenił. Zdaniem krytyka spodziewano się, że pierwszego Oscara w kategorii głównej dla filmu dystrybuowanego przez platformę streamingową otrzyma film Netflixa, a nie Apple TV+.

Komentując Oscara za najlepszą rolę męską w "King Richard: Zwycięska Rodzina" dla Willa Smitha, zauważył, że aktor był faworytem bukmacherów. W ocenie Majmurka, jest to "nagroda za powrót". "Na niedawnej gali Złotych Malin Smith też dostał nagrodę Odkupienia za +King Richard: Zwycięska Rodzina+" - przypomniał. Zwrócił uwagę, że aktor "po latach bardzo słabych ról, grania w trzeciorzędnych filmach akcji i nie tylko, dostał rolę, która pozwoliła przypomnieć światu, że jest on utalentowany". Sam film krytyk określa jako "okropny i strasznie sentymentalny". "Ale rola Willa Smitha to historia powrotu, a Hollywood lubi takie historie" - stwierdził.

"Sukienka" Tadeusza Łysiaka nominowana w kategorii najlepszy film krótkometrażowy nie zdobyła statuetki. W ocenie krytyka "jest to mało zwracająca uwagę opinii publicznej kategoria, więc też nastroje Akademii do ostatniej chwili pozostają tajemnicą". Dodał, że "już sama nominacja dla tak młodego twórcy jest sukcesem, a na nagrody przyjdzie czas. Jest to też sukces Warszawskiej Szkoły Filmowej, w której ten film został nakręcony, jako dyplom".

Majmurek powiedział, że w tym roku selekcja filmów, które zostały nominowane do Oscarów była rozczarowująca. "Te najciekawsze filmy 2021 roku zostały prawie zupełnie pominięte. Najciekawsze filmy zostały zupełnie niezauważone". Wymienił filmy: "Kurier francuski z Liberty. Kansas Evening Sun" Wesa Andersona oraz "Zielony rycerz" Davida Lowery'ego; jak powiedział, jest to "film wybitny, który nie został w ogóle zauważony". "Mam wrażenie, że te najciekawsze tytuły filmowe były w tym roku zdecydowanie gdzie indziej, a większość nagrodzonych filmów to nie są interesujące dla mnie projekty" - ocenił.

Oscary, najbardziej prestiżowe nagrody świata filmowego, wręczono po raz 94.

Oscary 2022 - pełna lista

Najlepszy film: "CODA"

Najlepsza reżyseria: Jane Campion "Psie pazury"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy : Will Smith "King Richard: Zwycięska rodzina"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Jessica Chastain "Oczy Tammy Faye"

Najlepszy aktor drugoplanowy: Troy Kotsur "Coda"

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Ariana DeBosse "West Side Story"

Najlepsze zdjęcia: Greig Fraser "Diuna"

Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy: "Drive My Car" Japonia

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Wycieraczka przedniej szyby"

Najlepsze kostiumy: "Cruella"

Najlepszy krótkometrażowy film fabularny: "Długie pożegnanie"

Najlepszy scenariusz adaptowany: Sian Heder "CODA"

Najlepszy scenariusz oryginalny: Kenneth Branagh "Belfast"

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: "Nasze magiczne Encanto"

Najlepszy film dokumentalny: "Summer of Soul"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "The Queen of Basketball"

Najlepszy montaż: "Diuna"

Najlepsza charakteryzacja: "Oczy Tammy Faye"

Najlepsza scenografia: "Diuna"

Najlepsza piosenka: "No Time To Die" z "Nie czas umierać"

Najlepsza muzyka do filmu: "Diuna"

Najlepszy dźwięk: "Diuna"

 

Dołącz do dyskusji: Komentarze po zwycięstwie filmu "CODA": W historii Hollywood otwiera się nowy rozdział

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Becia
"Rozumiemy się bez słów" można obejrzeć na Cineman.pl - w ramach pakietu
odpowiedź
User
nice
Fajny przekaz idzie od lewicowo delikatnych gwiazd Hollywood, którzy po opuszczeniu swoich willi z 3 m murem bawią się na całego. Czasy trudne, inflacja, wojna, sporo problemów, a oni dają sobie po twarzy na wizji.
odpowiedź
User
Antyrasuzm
Obejrzałem w życiu 50 filmów "z przesłaniem antyrasistowskim" i absolutnie nie mam zamiaru oglądać kolejnych. Ileż można?
odpowiedź