WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Chylińska, Bednarek, C-BooL, Gromee i Margaret laureatami Eska Music Awards Szczecin 2017

Partia Razem skarży do KRRiT antyislamski materiał „Wiadomości” ze skeczem komika pokazanym jako autentyczny incydent

2017-06-18 A A A KOMENTARZE: 17 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Marcelina Zawisza w imieniu Partii Razem skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na materiał „Wiadomości” sprzed prawie dwóch tygodni, w którym jako autentyczne zdarzenie pokazano sytuację zaaranżowaną przez francuskiego youtubera. - Nagonka antyuchodźcza w TVP trwa w najlepsze. Mojej zgody na kłamliwą, nienawistną propagandę w mediach, zwłaszcza publicznych, nie będzie nigdy - skomentowała Zawisza.

Partia Razem skarży do KRRiT antyislamski materiał „Wiadomości” ze skeczem komika pokazanym jako autentyczny incydent

Skarga dotyczy materiału Jakuba Wojtanowskiego „Europa w czasie ramadanu”, pokazanego w głównym wydaniu „Wiadomości” 5 czerwca. - Islamscy imigranci stają się zagrożeniem dla Europy, nie tylko w kontekście terrorystycznym. Asymilacja z lokalnymi środowiskami, o której tak chętnie mówi wielu zachodnich polityków i orędowników przyjmowania imigrantów, jest fikcją. Bo fakty wyglądają tak, że to islamscy imigranci prowadzą swoistą inwazję kulturową na nasz kontynent - czytamy w zapowiedzi relacji.

W materiale znalazło się nagranie pokazujące, jak mężczyzna po wejściu do sklepu zrzuca z półek butelki z winem, krzycząc po francusku: „Powiedziałem, żadnego alkoholu w czasie ramadanu!”. - Ten radyklany protest wyznawcy islamu zarejestrowano w jednym ze sklepów we Francji - skomentował to reporter.

W rzeczywistości jest to skecz sytuacyjny, tzw. prank, który zrealizował fancuski komik Yacine Hasnaoui. Nagranie pojawiło się w internecie już w lipcu 2015 roku.

„Wiadomości” jako źródło tego nagrania podały twittterowe konto OnlineMagazin, publikujące materiały krytykujące przyjmowanie uchodźców i pokazujące groźne incydenty z ich udziałem. Jest tam oznaczone, które treści są aktualne, a które sprzed jakiegoś czasu.

W środę Marcelina Zawisza z Partii Razem poinformowała, że w imieniu swojego ugrupowania skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na materiał „Wiadomości”. - Nagonka antyuchodźcza w TVP trwa w najlepsze. Aby zaprezentować, jak okropni są muzułmanie, „Wiadomości” postanowiły straszyć swoich widzów... fragmentem skeczu niezbyt dobrego francuskiego komika - opisała.

- Te same środowiska, które lubią powtarzać, że „tylko prawda jest ciekawa”, prowadzą dziś cyniczną, motywowaną politycznie kampanię dezinformacyjną. Mojej zgody na kłamliwą, nienawistną propagandę w mediach, zwłaszcza publicznych, nie będzie nigdy. Telewizja publiczna, jak każde medium, jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk. Obowiązek ten wynika wprost z art. 6 ust. 1 ustawy - Prawo Prasowe. „Wiadomości” TVP po raz kolejny skandalicznie tego obowiązku nie dochowały - uważa Marcelina Zawadzka. W skardze zarzuciła też autorom materiału naruszenie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, które zakazują emisji treści nawołujących do nienawiści i dyskryminujących ze względu na rasę, wyznanie lub narodowość.

- Skala naruszeń powszechnie obowiązujących przepisów prawa, naruszenie kardynalnych obowiązków dziennikarskich oraz dalsze udostępnianie nagrania pomimo jego oczywistej nieprawdziwości pozwala twierdzić, że materiał „Wiadomości” stanowi kolejny przykład kampanii antyuchodźczej i antymuzułmańskiej prowadzonej przez Telewizję Publiczną - oceniła działaczka Partii Razem.

Pod koniec października ub.r. w „Minęła 20” w TVP Info pokazano krótki materiał ostro krytykujący przyjmowanie uchodźców. Znalazła się w nim wypowiedź Joanny Miziołek, która stwierdziła, że wypowiadała się do innego programu, a cały materiał jest zmanipulowany.

W konsekwencji kierownictwo TVP Info zawiesiło na jakiś czas wydawcę „Minęła 20” Krystiana Krawiela. Do KRRiT zgłoszono 37 skarg dotyczących tego materiału.

„Wiadomościom” zdarzało się już mylić autentyczne zdarzenia z internetowymi żartami. W styczniu 2013 roku w programie zamiast prawdziwego zdjęcia sztabu Baracka Obamy podczas obserwowania ataku komandosów na kryjówkę Osamy bin Ladena pokazano jego prześmiewczą przeróbkę tego zdjęcia.

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,18 mln widzów.

Autor: tw

Wiecej informacji: Wiadomości, TVP1, islam, uchodźcy, KRRiT, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Partia Razem, skarga

Komentarze (17) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia