SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W „Wiadomościach” mowa nienawiści tylko u polityków PO. Olechowski: to najbardziej drastyczne przykłady

W poniedziałek w głównym wydaniu „Wiadomości” zasugerowano, że część odpowiedzialności za nieodpowiednie zabezpieczenie koncertu w Gdańsku, na którym zaatakowano Pawła Adamowicza, może ponosić Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jako przykłady mowy nienawiści podano głównie wypowiedzi polityków PO. Skrytykowali to niektórzy dziennikarze. - Materiał „Wiadomości” o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków - te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów - tłumaczy szef TAI Jarosław Olechowski.

Krzysztof Ziemiec, fot. "Wiadomości"Krzysztof Ziemiec, fot.

W poniedziałkowych „Wiadomościach” kilka pierwszych materiałów dotyczyło ataku na Pawła Adamowicza podczas niedzielnej imprezy WOŚP w Gdańsku, wskutek którego polityk zmarł w poniedziałek po południu. Tę część programu prowadził z Gdańska Krzysztof Ziemiec.

W materiale relacjonującym przebieg wydarzeń w niedzielę wieczorem zwrócono uwagę, że już po podaniu informacji o ataku na Adamowicza w głównym studiu WOŚP w Warszawie dalej trwał finał, m.in. kończono licytację złotych serduszek. Za to następnego dania Jerzy Owsiak ogłosił rezygnację z funkcji szefa WOŚP,

W relacji na temat zabezpieczenia koncertu, podczas którego napastnik ugodził nożem prezydenta Gdańska, zacytowano słowa Jerzego Owsiaka z konferencji w poniedziałek, że ochrona była bardzo dobra, bo jest to zespół pracujący też podczas Pol'and'Rock Festivalu.

- Wczorajsza tragedia pokazała jednak, że to policja miała rację, mówiąc chociażby, że organizowany przez Owsiaka festiwal Pol'and'Rock, dawniej znany jako Przystanek Woodstock, to impreza podwyższonego ryzyka. Gdyby wczorajszy koncert został zgłoszony jako impreza masowa, środki bezpieczeństwa musiałyby być przez organizatorów wzmocnione. Konieczne także byłoby zabezpieczenie medyczne - skomentował to autor materiału Maksymilian Maszenda.

Inny materiał dotyczył apelu rodziny Pawła Adamowicza, żeby jego śmierci nie wykorzystywać politycznie. W krytycznym tonie przytoczono zajawkę felietonu Bogusława Chraboty, który tak samo jak Jarosław Kurski ocenił, że jest to mord polityczny.

- Niestety także dziś w obliczu tego dramatu nie brakuje komentarzy, które w dalszym ciągu podgrzewają emocje - stwierdził Maciej Sawicki, po czym pokazano, jak Jerzy Owsiak wychodząc z sali po poniedziałkowej konferencji mówi: „Szanowni państwo, dziki kraj, dziki kraj”. Przypominając zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka przez byłego członka PO Ryszarda Cybę, autor materiału przytoczył migawkę, w której Donald Tusk stwierdza w Sejmie: „Wyginiecie jak dinozaury”.

A jako przykłady agresji słownej polityków przytoczył słowa Tuska (z listopada ub.r. o pokonaniu współczesnych polityków), Radosława Sikorskiego („jeszcze jedna bitwa, jeszcze dorżniemy watahy”), Grzegorza Schetyny (żeby „strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę”), Bronisława Komorowskiego („trzeba czasami mieć odwagę  lać się dechą z takimi ludźmi”), Lecha Wałęsy („referendum albo wyskakujecie przez okna”), a także Jerzego Stępnia („liczy się tylko goła siła, siła fizyczna”).

- Takie słowa nie mogą się powtarzać, szczególnie jeśli chodzi o różnice zdań i poglądów. Takie wypowiedzi powinny być marginesem, a w ostatnich latach padają nawet z usra byłych prezydentów czy innych osób uważanych przez niektórych za autorytety - komentował Sawicki.

W materiale pokazano też kondolencje od premiera, prezydenta i prezesa PiS złożone w mediach społecznościowych.

Dziennikarze na Twitterze: to seans nienawiści

Wielu dziennikarzy komentujących na Twitterze poniedziałkowe wydanie „Wiadomości” nie ukrywało swojego oburzenia. - Nie ma nadziei dla programu o 19:30. Jedyne pokazane przykłady mowy nienawiści to politycy PO i przyjaciele. Jedyne. Pozostali politycy to najwyraźniej aniołki. Brak słów. Brawo szanowni państwo - napisał Krzysztof Berenda z RMF FM. - Brak słów na dzisiejsze wydanie Wiadomości. Materiał o mowie nienawiści wyłącznie z przykładami polityków opozycji. Materiał o ochronie wczorajszego finału w Gdańsku z wnioskiem, że słusznie uznano Woodstock za imprezę podwyższonego ryzyka - stwierdził Szymon Krawiec z „Wprost”.

- Całe dzisiejsze #wiadomości to seans kur...ej nienawiści! Przykłady "mowy nienawiści" to tylko PO i sędziowie, pani Mazurek gada, że powinniśmy się WSZYSCY zastanowić... Sama się zastanów! To Ty powiedziałaś, że potrafisz "tak po ludzku" zrozumieć ludzi bijących innych - skomentował Wojciech Krzyżaniak z wTelewizji.pl. - I po takim seansie nienawiści w „Wiadomości” imć prezydent serio chciałby mnie namówić, żeby iść akurat z nim i jego koleżeństwem przeciw "nienawiści"? Wolne żarty! - podkreślił.

- 19.30. Bezwstyd. Jestem naiwna. Bardzo. Łudziłam się, że przynajmniej dziś „Wiadomości” będą inne - napisała była dziennikarka Małgorzata Serafin (pracowała m.in. w Superstacji, TVP i Telewizji WP).

Schwertner nie chce już gościć w programach TVP, Semka o wycieczkach wobec Owsiaka

- Błagam, naprawdę, Jacek Kurski, błagam, róbcie propagandę prorządową, róbcie władzy dobrze w nieskończoność, ale zaprzestańcie tej nienawiści wobec innych ludzi. To już czas! - skomentował Janusz Schwertner z Onetu

- W ostatnich tygodniach nasiliły się telefony od TVP z zaproszeniem dla mnie - po 2-letniej przerwie - do różnych programów. Wcześniej chodziłem, z szacunku do widzów i chęci mówienia, że świat nie jest czarno-biały. Po dzisiejszych „Wiadomościach” - proszę już nigdy nie dzwonić - poinformował Schwertner.

- „Wiadomości” średnio zdały dziś egzamin z powagi chwili. Wobec tragedii w Gdańsku trzeba było sobie darować wycieczki wobec Owsiaka - ocenił Piotr Semka z „Do Rzeczy”. - Przykro mi, że niestety dzisiejszych „Wiadomości: pochwalić nie mogę, choć w sumie z powodu jednego tylko materiału - napisał Rafał Ziemkiewicz, też z „Do Rzeczy”.

- Jesteś Krzysztof Ziemiec zadowolony z dzisiejszego wydania? Uważasz, że właśnie tak trzeba? - zapytała Dominika Długosz, do niedawna związana z Polsat News.

Z kolei Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej” uznał, że podobnie jednostronne było poniedziałkowe wydanie „Kropki nad i” w TVN24. - Z „Wiadomości” TVP dowiadujemy się, że za falę nienawiści odpowiada PO. Z „Kropki nad i” TVN24 z kolei, że politycy PiS są współwinni wczorajszej tragedii. Długo nie wytrzymali. Jedni i drudzy - skomentował.

- Głosem władzy i PiS - u są Wiadomości. Zero refleksji, zero pokory, zero powściągliwości. Hejt w służbie partii i władzy. Tacy są, takich ich stworzyła ich partia. Będzie tylko gorzej - ocenił Tomasz Lis z „Newsweek Polska”.

- O 19.30 na jedynce emitują Bezwstydności TVP - napisał Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej”. - „Wiadomości” stworzyły chyba najbardziej jednostronny materiał jaki widziałem od dawna i to jeszcze w takim dniu. Nie mogę tego pojąć, jak można tak traktować swoich widzów. Jak już tak ciężko jest się wzbić przynajmniej na próg sprawiedliwej oceny, to lepiej milczeć. To się zemści - ocenił fotoreporter Jakub Szymczuk, obecnie osobisty fotograf prezydenta Andrzeja Dudy.

Olechowski: wypowiedzi polityków PO to najbardziej drastyczne przykłady mowy nienawiści

We wtorek rano do krytycznych opinii na temat poniedziałkowych „Wiadomości” odniósł się na Twitterze Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej odpowiadającej w TVP za informacje i publicystykę.

- Szanowni Państwo, materiał „Wiadomości” o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków - te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów - stwierdził Olechowski.

- Tylko akurat gdzieś się zapodziały archiwalne nagrania ze „zdradzieckimi mordami”, goleniem na łyso, wieszaniem portretów europosłów i jeszcze parę innych - skomentował wpis Olechowskiego Mateusz Baczyński z Onetu. - „Wyginiecie jak dinozaury” (serio nie załapaliście kontekstu?)  jest oczywiście znacznie bardziej drastyczne niż „mordy zdradzieckie” - napisała Dominika Długosz.

- Niech Pan skończy z tymi kłamstwami. Ludzie sami potrafią myśleć i oceniać wasze propagandowe, zmanipulowane, a wczoraj - jeszcze zwyczajnie podłe - materiały -  napisała do szefa TAI Bianka Mikołajewska z OKO.press. - Szanowni Państwo, oto szczyt bezwstydu - skomentował Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”. - Tak, jasne. A prezes TVP nazywa się Adaś Niezgódka - stwierdził Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”.

- Świetny materiał. Naprawdę. Miał pokazać, czym jest mowa nienawiści i pokazał. W niewiele ponad dwie minuty dostaliśmy prawdziwy seans nienawiści - ocenił Patryk Słowik.

Według badania Nielsen Audience Measurement w całym ub.r. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,48 mln widzów, z czego 2,03 mln w TVP1, a 450,8 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: W „Wiadomościach” mowa nienawiści tylko u polityków PO. Olechowski: to najbardziej drastyczne przykłady

114 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antek55g
Wiadomości i TVP powinien idź do psychologa ciągle oni nie mogą pogodzić się i pomagać Wielkiej orkiestry świątecznej pomocy
odpowiedź
User
Marek
Specjalnie wybrali Krzysia. Przez jego usta przejdzie nawet najgorszy rzyg. I tym razem też dał radę.
odpowiedź
User
d
Ziemiec najgorsze bydle w tym kraju
odpowiedź