WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Aleksandra Gierybo-Paprota managerem w serwisie Gratka.pl

Pies Gratka szuka w kampanii serwisu Gratka.pl (case study)

2017-01-14 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Przedstawiamy opis kampanii reklamowej serwisu Gratka.pl przeprowadzonej od maja do grudnia ub.r. pod hasłem „Szukaj Gratka, szukaj”. Za przygotowanie i realizację działań - razem z działem marketingu Gratka.pl - odpowiadały firmy marketingowe Artegence, Papaya Films i Starcom.

Pies Gratka szuka w kampanii serwisu Gratka.pl (case study)

Sytuacja wyjściowa
W 2015 roku serwis ogłoszeniowy Gratka.pl przeszedł gruntowny rebranding związany ze zmianą strategii, zgodnie z którą marka zintegrowała wszystkie swoje subbrandy: dom.gratka.pl, moto.gratka.pl, alegratka.pl, praca.gratka.pl. Do tej pory komunikowano je osobno, a kampanie wizerunkowe prowadzone były jedynie dla kategorii nieruchomości
i motoryzacja.

Cel kampanii
Celem kampanii marketingowej miało być zbudowanie wizerunku marki Gratka.pl jako całości, przy jednoczesnym wzmocnieniu pozycji serwisu na rynku portali z ogłoszeniami nieruchomości, motoryzacyjnymi i pracy. Celem bezpośrednim było zwiększenie ruchu na portalu o 10 proc., względem okresu sprzed prowadzonych działań (kwiecień).

Grupa docelowa
Kampania telewizyjna miała trafiać do szerokiego targetu - 20-54 lat, bez specjalnych wskazań na miejsce zamieszkania, czy wykształcenie. W digitalu planowano targetowanie kampanii zgodnie z profilem wyszukiwań na: nieruchomości (19-45), motoryzację (25-44) oraz pracę (18-64). Pośrednio kampania miała trafiać również do klientów biznesowych portalu (B2B).

 

Strategia kampanii
Kampania miała mieć charakter kompleksowy - z jednej strony szeroka w telewizji, z drugiej możliwa do zawężenia w digitalu, a mimo wszystko spójna. Konieczna była nośna idea, możliwa do przełożenia w łatwy i atrakcyjny sposób na wiele kanałów.

Punktem wyjścia był digital - założono, że jeśli idea pracuje w medium, w którym jest miejsce i na wideo i na statyki i na niestandardy - to będzie również z powodzeniem pracować w komunikacji 360 stopni. Cały czas jednak należało pamiętać o szerokiej grupie ATL-owej, która nie zawsze pokrywała się z digitalową. Koncept musiał więc być elastyczny. Zrozumiały w telewizji, ale z sercem w digitalu.

W warstwie komunikacyjnej ważne do podkreślenia były 3 cechy marki - bliskość, profesjonalizm oraz użyteczność serwisu (który jest prosty, intuicyjny - i po rebrandingu - jednolity).

 

Realizacja
Artegence zdecydowało się na stworzenie brand hero - suczki Gratki, reprezentującej użyteczność portalu. Miała znajdować dokładnie to, czego się szukało - wystarczyło wpisać odpowiednią komendę. Prosta idea – nie wymagała tłumaczenia, nie potrzebowała podprowadzeń.

W każdym z trzech spotów Gratka, podobnie jak wyszukiwarka serwisu, szukał produktów, które oferuje portal. Hasło kampanii „Szukaj, Gratka, szukaj”, odnosi się do idei kampanii,
w której Gratka znajduje dokładnie to, czego szuka użytkownik.

Spoty telewizyjne były możliwe do wykorzystania, w naturalny sposób, w wideo formatach displayowych. Stworzono także dedykowane wideo do internetu (prerolle), statyczne
i animowane formaty displayowe. Idea kreatywna okazała się na tyle pojemna, że komunikację rozszerzono także o prasę.

Efekty kampanii
Według Gemius Traffic ruch na Gratka.pl w trakcie trwania kampanii wzrósł o 15 proc. W kategorii praca ruch wzrósł o 33 proc., w kategorii nieruchomości o 20 proc., w kategorii motoryzacja o 16 proc. Ruch przebadano w oparciu o dane sprzed startu kampanii (kwiecień vs wrzesień).

Przebadano ankietowo klientów z sektora B2B (próba 300). U połowy klientów, którzy mieli kontakt z kampanią, zetknięcie z przekazem nastąpiło za pośrednictwem telewizji. Druga połowa miała kontakt z reklamą w digitalu. 72 proc. spośród badanych zapamiętało motyw przewodni komunikacji. 77 proc. klientów bardzo dobrze oceniło koncepcję kreatywną kampanii.

Autor: tw

Wiecej informacji: Gratka.pl, case study

503 Service Temporarily Unavailable

Service Temporarily Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.


Apache Server at www.wirtualnemedia.pl Port 80

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Monitoring mediów

Zobacz więcej