SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podsumowanie 2015 roku w branży e-commerce - prognozy na 2016 rok

Kolejna odsłona naszego podsumowania 2015 roku w mediach i marketingu jest poświęcona branży handlu internetowego. Analizują ją menedżerowie z czołowych polskich wydawców, sklepów internetowych i agencji marketingowych.

Bartosz Kowalczyk, e-commerce team leader w SalesMedia (sieci należącej do Cube Group)

Wydarzenie roku
W Polsce inwestycja grupy CCC w sklep internetowy eobuwie.pl opiewająca na 130 mln zł. Dzięki niej obuwnicze imperium CCC z impetem wkroczy na rynek sprzedaży internetowej, a eobuwie.pl umożliwi odbiór produktów w sklepach stacjonarnych CCC.

Na świecie warto zwrócić uwagę na fakt, że Amazon dostał zgodę od Federalnej Administracji Lotnictwa na testowanie dostaw dronami na zewnątrz w Stanach Zjednoczonych. Może to być pierwszy krok w kierunku rewolucji logistycznej.

Sukces roku
Aplikacja Wish, stworzona przez Polaka - Petera Szulczewskiego, która odnosi sukces na świecie i wpisała się idealnie w trendy zakupów mobilnych. Ostatnia propozycja wykupienia przez Amazon za kwotę 10 mld dolarów została odrzucona. Bo twórca aplikacji wierzy, że za kilka lat obroty mogą wynieść nawet 100 mld dolarów. Traktuję to jako sukces w Polsce i na świecie, bo pokazuje to po raz kolejny, że Polak potrafi.

Porażka roku
Merlin.pl. Upadek, który postępował od kilku lat, jest szczególnie dotkliwy, bo dotyczy jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych sklepów internetowych, z historią sięgającą jeszcze poprzedniego stulecia

Człowiek roku
Jack Ma i Jeff Bezos - ex aequo.
Jack Ma - założyciel i CEO chińskiego giganta e-commerce Alibaba Group, który osiągnął 32 proc. wzrostu obrotów względem roku poprzedniego i do tego w listopadzie pobił dzienny rekord sprzedaży (ponad 9 mld dolarów!), mimo że chińska gospodarka znacznie spowolniła.

Jeff Bezos zaś kieruje firmą, która nie ustaje we wprowadzaniu innowacji i rozwiązań inspirujących światowy e-commerce - można tu wymienić m.in. przycisk „Dash”, który możemy przykleić np. do pralki, i kiedy kończy nam się proszek, zamawiamy go do domu za pomocą jednego kliknięcia (kolejny raz Bezos „jednym kliknięciem” rewolucjonizuje e-commerce!), prace nad aplikacją On My Way, która umożliwia realizowanie dostawy zwykłym ludziom za wynagrodzenie (jeszcze o niej wspomnę), i oczywiście testy dostaw dronami.

Kampania / projekt roku
On My Way - projekt Amazona, który ma umożliwiać zwykłym ludziom realizowanie dostaw. Czyli: jeśli mam samochód i przejeżdżam w pobliżu punktu Amazona, a zmierzam w kierunku, do którego ktoś zamówił sobie zakupy, mogę za opłatą zobligować się do dostarczenia mu paczki.

Trend roku
Rynek nauczył się, jak ważny jest temat big data oraz personalizacja przekazu reklamowego - w końcu cały czas się o tym mówi. Powoli widać już tego efekty, ale nadal jest pole do nauki - umiejętne zastosowanie danych do optymalizacji produktów na magazynie, polityki cenowej czy samej obsługi klienta otwiera niezliczone możliwości! Czekam w związku z tym na spektakularny wzrost rentowności e-commerce’ów w najbliższym czasie.

Prognoza na 2016 rok
Social commerce - Instagram wprowadził na rynek polski m.in. format „Shop Now”. Facebook chce wdrożyć specjalne sekcje dla sklepów internetowych i przycisk call to action „Buy”, a Twitter i Pinterest już testują takie przyciski na rynku amerykańskim. Dzieje się - i w najbliższym roku na pewno wykorzystanie social mediów w e-commerce będzie jeszcze intensywniejsze.

Beacony - widać w ostatnim kwartale mocne nasilenie wykorzystanie beaconów (m.in. Stary Browar w Poznaniu, Arkadia i Blue City w Warszawie) z ciekawymi rezultatami, jeśli chodzi o konwersję (case Factory Poznań). Liczę więc na to, że sklepy pójdą za ciosem w kolejnym roku.

M-Commerce - z uwagi na ruch z urządzeń mobilnych sklepy będą musiały tworzyć dedykowane aplikacje (strony RWD tu nie wystarczą). Wszystko powinno iść w kierunku maksymalnego ułatwiania procesu zakupowego, ponieważ nie da się przejść obojętnie obok takiego potencjału, nie mówiąc już o tym, że aplikacje po prostu dają więcej możliwości kontaktu z userem.

Same day delivery - w USA Shopify razem z Uberem wdrożył dostawę tego samego dnia w obrębie danego miasta - nie widzę przeszkód, żeby takie rozwiązanie przetestować także w Polsce, gdzie Uber jest dostępny.

 


Katarzyna Binert, account manager w Gemiusie

Wydarzenie roku
Takim wydarzeniem w branży e-commerce był zakup Eobuwie.pl przez markę CCC. Jest to jedna z największych w Polsce akwizycji w branży e-commerce. Warto też podkreślić, że to polska firma kupiła inną polską firmę.

Sukces roku
Zakupy polskich internautów na zagranicznych stronach. Widać to chociażby po wzroście zainteresowania serwisem Aliexpress.com. Z danych Gemiusa wynika, że to drugi najpopularniejszy sklep internetowy w Polsce w 2015 roku. Umożliwia on dokonywanie transakcji bezpośrednio w Chinach, a wysyłka do Polski jest darmowa.

Porażka roku
Porażką są niewątpliwie zakupy mobilne. Niemal ośmiu na dziesięciu badanych robi zakupy w sieci za pomocą laptopa. Co prawda, aż 37 proc. ankietowanych korzystało ze smartfonów i tabletów w procesie dokonywania zakupów online w bieżącym roku, transakcje nie były jednak finalizowane. Często spowodowane jest to brakiem dostosowania stron www do urządzeń mobilnych lub niedostosowanie do tych urządzeń systemu rejestracji i płatności. Tak więc to, że nie kupujemy smartfonem, nie oznacza, że nie wykorzystujemy go do zakupów.

Człowiek roku
Nie określę jednego. Na ten tytuł zbiorowo zasługują e-konsumenci, bo to właśnie oni wskazują najnowsze trendy i najważniejsze potrzeby.

Trend roku
Handel transgraniczny po wejściu ustawy o prawach konsumentów w sieci. Co ósmy polski użytkownik sieci kupuje na zagranicznych stronach. To wszystko dzięki zmianie prawa, umożliwiającej kupującym zwrot towaru bez podania przyczyny. Zainteresowanie wśród konsumentów będzie na pewno rosło. Tym bardziej, że na przykład serwis Amazon.de umożliwił polskim klientom dokonywanie zakupów, bez konieczności ponoszenia kosztów przesyłki.

Prognoza na rok 2016
Są szanse na to, że Amazon otworzy polski sklep internetowy, co wpłynie bezpośrednio na jakość w usługach oraz konkurencyjność oferty skierowanej do konsumentów. Podniesie się zapewne jakość usług jak i wpłynie to bezpośrednio na ceny dostaw. W walce o konsumenta istotne będą big data - w szczególności personalizacja treści, oferty i zarządzania relacjami z klientem.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Podsumowanie 2015 roku w branży e-commerce - prognozy na 2016 rok

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
I żadne z nich, nie zauważyło olbrzymich zmian na rynku e-commerce części samochodowych? To są specjaliści i eksperci rynkowi? Hahaha To są tzw. przesyłacze maili i bywalcy tandetnych konferencji, zero własnych wniosków i analizy rynkowej. To jest dramat polskiego e-commerce.
odpowiedź
User
pavv
Wlazłem na tego Wisha i zmuszony jestem do logowania aby tylko przejrzeć produkty! W takiej formie to sukces może w USA gwarantowany bo w Europie mało kto się na to załapie.
odpowiedź
User
Horyzontalny
Czy ktoś mógłby przetłumaczyć wypowiedz Pana Kreczmara? Ta maniera używania angielskich słów w połowie zdania to takie "nowoczesne".
Śmieszne wypowiedzi jak cały ten pan.
odpowiedź